Veggie-Day w czwartek zamiast postu w piątek – tradycja wg Zielonych - zdjęcie
08.08.13, 15:45Veggie Day (fot. Bill Longshaw/FreeDigitalPhotos)

Veggie-Day w czwartek zamiast postu w piątek – tradycja wg Zielonych

13

Powiedziała, że w ten sposób tradycja piątkowego postu mogłaby otrzymać „nowoczesną formę”.

W praktyce miałoby to dotkąć przede wszystkim stołówek. Mogłyby w czwartek (sic!) serwować jedynie wegetariańskie potrawy. Propozycja spotkała się z krytyką polityków innych partii oraz katolickich duchownych. Teolog Manfred Becker-Hubert powiedział, że „wegetariański dzień postulowany przez Zielonych nie może przywrócić religijnej motywacji” postu. Teolog przypomina, że katolicka wstrzemieźliwość piątkowa nie ma niczego wspólnego z wegetarianizmem. Post ma przypominać o ukrzyżowaniu Chrystusa; jest wyrazem idei „mniej znaczy więcej”.

PCh/kath.net/katholisch.de

Komentarze (13):

anonim2013.08.8 16:04
Nic nowego w ramach walki z katolickimi zasadami - w PRL-u komuniści jako dzień bezmięsny "trenowali" poniedziałek - i "pismo Michnika" im z tego wyszło. Teraz kolejna lewaczka próbuje zużytych pomysłów i też ... jej wyjdzie...Ot widać, że pomysły lewakom się kończą a intelektu nie starcza do wymyślania nowych podpuch dla naiwnych i innych frajerów, których chcieliby nabierać
anonim2013.08.8 16:06
Oj Anty_islam, Anty_islam - ty taki światły lewak i nie wiesz, że dla lewaków niejedzenie mięsa - wszystkie wegetarianizmy, weganizmy, prawa człowieka dla zwierząt itp idiotyzmy - to wyznanie religijne?
anonim2013.08.8 16:49
Zieloni najchętniej zakazali by spożycia mięsa,a tych co złamali by zakaz chyba by zabili(sądzę tak po nie których ich bazgrołach na ścianach)
anonim2013.08.8 16:49
No, my to już znamy. jak któreś z was, dzieci, nie pamięta, to za komuny też był "dzień bezmięsny". Był on we środę i nie wolno byo w barach i (tańszych) restauracjach dla pospólstwa podawać mięsa. I oczywiście, nie był to piątek, tylko środa. Nie muszę chyba mówić, jaką motywację miała komuna, żeby ten dzień był akurat we środę a nie w piątek. Ta zielona z artykułu po prostu na głowę upadła. To zawsze tak jest, pretekst, niby nic, formalnie nie da się przyczepić, ale chodzi tylko o to, żeby podminowac katolicką tradycję.
anonim2013.08.8 17:18
Gazeta Wyborcza jeszcze parę lat temu promowała ,,miesiąc odchudzania" czy coś w ten deseń - w czasie Wielkiego Postu oczywiście.
anonim2013.08.8 17:21
Niemieccy wierzący to dopiero mają przekichane. Niby fajnie, że kraj bogaty, człowiek nie boi się założyć rodziny i tego, że jej nie utrzyma, ale z drugiej strony, pełno zagubionych ludzi poszukujących "swojej drogi". Najczęściej wiecznie poszukujących i przez to ciągle zagubionych.
anonim2013.08.8 18:54
@sempreverita - a samodzielnie poszukać nie łaska? No dobrze, znaj moje dobre serce - dam ci wskazówkę - bo jest sprzeczne z fizjologią człowieka i zależnie od natężenia i formy stosowania jest od szkodliwego dla zdrowia aż do niebezpiecznego dla życia. Czy widome szkodzenie sobie albo wręcz stwarzanie zagrożenia dla życia nie jest idiotycznym postępowaniem? Zwłaszcza w imię ideologii? Chcesz więcej? Odsyłam do podręczników medycyny. Na koniec dodam ci, że stosowanie np. wegetarianizmu wobec osób przed zakończeniem okresu dojrzewania i u kobiet w ciąży jest karalne (poszukaj sobie w kodeksie karnym).
anonim2013.08.8 19:00
sempreverita - a jaki ma związek z lewactwem ilustrują ci wpisy takich "mądrych" i "wykształconych" np. jak Anty_islam, naos, wierzacy123 i innych inteligentnych inaczej, ale bardzo fanatycznych jeśli chodzi o ich lewacką religię. Jeśli nadal nie rozumiesz, to dopisz się po wierzacy123 powyżej, a tłumaczenie ci czegokolwiek będzie stratą czasu.
anonim2013.08.8 20:42
Do Anty_islam: Odpowiadajac na Twoje pytania - nie chodzi o zadne swieto, ani o swietowanie... ale o wyrazenie pewnej postawy moralnej, o zamanifestowanie czegos. (podobnie treszta jak post w piatek!) Czemu w szkole? To logiczne - szkola przekazuje wartosci i uczy postwa moralnych mlode pokolenie. Czemu sie wstrzymywac od jedzenia miesa - bo przemysl produkujacy mieso na skale masowa jest skrajnie niemoralny... juz nie mowiac o szkodach dla ekonomii jakie przynosi - wiekszosc powierzchni rolnej (i w ogole jakiejkolwiek mozliwej powierzchni...) w Ameryce Poludniowej przeznacza sie na uprawe soi zeby wykarmic europejskie hodowle zwierzat. Uprawa soi przez "sojowych baronow" powoduje ogromne niesprawiedliwosci spoleczne, biede i choroby (pestycydy). Nadprodukcja miesa europeiskiego (wywolana celowo dotacjami na hodowle z UE) zalewa rynki Afryki (pod plaszczykiem walki z glodem) niszczac calkowicie lokalne rynki i powodujac jeszcze wiekszy glod, biede i uzaleznienie od Europy.... w koncu zwierzeta zyjace w uragajacych jakiemukolwiek humanizmowi warunkach, faszerowane antybiotykami... efekt cieplarniany (ogromny w niego wklad maja hodowle krow) Srednio Europejczyk spozywa kilkakrotnie wiecej miesa niz zalecaja jakiekolwiek normy zdrowotne.... W imie TEGO wlasnie Anty_islam.... o tym media niestety milcza. I bardzo dobrze ze nie chca zastepowac piatkowego postu, odbieram to jako szacunek dla naszej tradycji!!! Gdyby tak zrobili Fronda zamiescila by inny felieton, jak to Zieloni wypieraja chrzescijanstwo... Ludzie, przeciez tu chodzi o dwie zupelnie inne sprawy! Czemu wszedzie doszukujecie sie ataku na chrzescijanstwo?
anonim2013.08.8 20:48
I zeby bylo jasne - nie chodzi o wegetarianizm tylko o ograniczenie ilosci spozywanego miesa!!! O ograniczenie!!! Bo juz widze tu dyskusje o slusznosci lub nieslusznosci wegetarianizmu... a tracicie istote sprawy. Gdyby Zielonym chodzilo o wegetarianizm to by postulowali caly tydzien bez miesa... Chodzi o to zeby Europejczycy przestali wspierac swoim nadmiernym spozywaniem miesa niemorlany przemysl, wtedy lokalne-male hodowle zaspokoily by popyt i wszyscy byli by szczesliwi - mieso zdrowe, ludzie zdrowi, wiekszy dobrobyt...
anonim2013.08.8 20:58
Calkowicie sie zgadzam z "emikwiatko". Szkoda, ze takie inicjatywy zaraz znajda sie w ogniu krytyki niektorych "Frondowiczow".
anonim2013.08.18 14:11
czy użytkownik sempreverita mógłby podać mi ten art. z kodeksu karnego? bo myślałem, że całkiem dobrze mnie prawa nauczyli bo za nic w świecie nie wiem gdzie ten zapis występuje...
anonim2013.08.18 14:13
przepraszam, chodzi mi o usera emikwiatko, źle odczytałem cytaty