V kolumna w natarciu! Sejmik śląski chce uznać mniejszość śląską - zdjęcie
19.01.16, 11:56

V kolumna w natarciu! Sejmik śląski chce uznać mniejszość śląską

10

Przeciwko tej uchwale zagłosowali wszyscy radni PiS. 

A oto co chcą separatyści:  "Polska ma charakter regionalny. Siła naszego państwa bierze się z silnych, dbających o swoją tożsamość kulturową, tradycje i rozwój gospodarczy regionów. Pielęgnowanie tej różnorodności nie stanowi w żadnym wypadku zagrożenia dla Rzeczpospolitej Polskiej. Przeciwnie, podkreślanie odmienności kulturowej, językowej, etnicznej obywateli mieszkających w jej granicach jest fundamentem nowoczesnego - opartego na szacunku i tolerancji - społeczeństwa obywatelskiego" - czytamy w oświadczeniu radnych województwa, popierających obywatelski projekt zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.  Inicjatorem projektu jest Rada Górnośląska.

Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na kolejnym posiedzeniu sejmu.

mm.gosc.pl

Komentarze (10):

anonim2016.01.19 12:43
Nie wiem skąd pochodzi redaktor Frondy, który tak histeryzuje, ale coś mi mówi że z tej samej okolicy co osoba, która określiła Ślązaków jako ukrytą opcję niemiecką. Panie redaktorze, po pierwsze proszę popracować nad składnią i interpunkcją w artykule. Sugeruję, żeby starać się czytać ze zrozumieniem, zanim zacznie się histeryzować. I na dodatek warto poczytać, czym była naprawdę V kolumna i dopiero wtedy obrażać Polaków, którzy mieszkają na Śląsku i to właśnie Śląsk jest ich małą ojczyzną. Dlaczego nas Ślązaków tak nie lubicie? Przez takich jak Wy, musiałem gwary uczyć się sam, bo moi dziadkowie i rodzice uważali, że będę miał przez to kłopoty (i niestety mieli rację). Przez takich jak Wy dorastałem w przekonaniu, ze bycie Ślązakiem to wstyd. Teraz taki redaktorzyna będzie wyzywał mnie od V kolumny albo od separatysty. Czytam Frondę od samego początku i ze smutkiem muszę stwierdzić, że bardzo obniżyliście poziom :(. P.S. Jako Ślązak z dziada pradziada głosowałem na PiS, pomimo, że psy na nas wieszacie, bo wciąż wierzę, że to dobra zmiana dla Polski, choć dla samych Ślązaków jak widać - niekoniecznie :(
anonim2016.01.19 12:45
Region był zaniedbywany planowo przez lata, no i teraz macie
anonim2016.01.19 12:55
@schadock: rozumiem rozgoryczenie i też mi jest smutno, ja nie wieszam na was psów - nie wiem co powoduje redaktorami, ale ja sądzę że histerię to może wywoływać u ludzi którzy sądzą że mimo wysiłków nie da się uratować UE przed rozpadem z powodu polityki Niemiec (bardzo się zmieniła w stosunku do UE po arabskiej wiośnie i nie chodzi tylko o uchodźców - dla państw UE to bardzo niepomyślny kurs wręcz groźny), ale to nie powód byście nie byli odrębnym regionem jeśli tak bardzo wam zależy sami zdecydujecie o sobie... to tyle
anonim2016.01.19 13:17
Przypomnijcie jak to RAŚ pisał do Putina list o tym, że Ślązoki to nie Polacy i aby Putin ich oszczędził, gdyby zechciał najechać Polskę.
anonim2016.01.19 13:18
http://niezalezna.pl/49705-slazacy-czy-agentura-pisza-blagalny-list-do-putina-przeciwko-rusofobicznej-polsce
anonim2016.01.19 13:55
I znów Niemcy mieszają w polskim kotle. Strach pomyśleć co by było gdyby peło i reszta czerwonej zarazy utrzymała się u władzy. Po kolejnych 4 latach nie-rządów Polski mogłoby już nie być w jednym kawałku.
anonim2016.01.19 16:28
Czy wszyscy RAŚiści znają doświadczenia narodów Europy, gdzie odbywał się lub odbywa proces "samorządowienia", usamodzielnienia lub zwłaszcza separacji regionu/ów? Ile przelano krwi w Irlandii! Ile w Hiszpanii, w Niderlandach, na Ukrainie... Czy tego potrzebujemy w Polsce?
anonim2016.01.19 19:21
Do polskiej racji stanu należy jednolitość terytorialna, administracyjna i religijna. Tak jest od tysiąca lat i wszelkie ruchy odśrodkowe, jak by pięknie nie były uzasadniane, stanowią dla państwa polskiego zagrożenie.
anonim2016.01.20 22:23
Na początek – nic mnie z RAS-iem nie łączy. Politycznie – dzieli niemal wszystko. Kibicuję im w sprawach dotyczących walki o zachowanie kultury, gwary i tożsamości – ale w ramach tzw. „pracy u podstaw” a nie pseudoakcyjek na poziomie sejmiku czy parlamentu. Dla mnie nie istnieje pojęcie „mniejszości” etnicznej czy narodowej. Jako Ślązak z dziada – pradziada jestem u siebie i nie czuję się żadną mniejszością. A teraz do meritum. Nie znam treści oświadczenia, ale mam wrażenie że autor tekstu czegoś nie doczytał. Co znaczy „mniejszość śląska” ??? Może być narodowa bądź etniczna (były przymiarki do obu), ale pisząc o „mniejszości śląskiej” mam wrażenie że autor nie za bardzo rozumie, o czym pisze. Mniejszości narodowa i etniczna mają swoje umocowanie w odpowiednich ustawach, śląskiej nie ma. Czy można o autorach oświadczenia pisać per „separatyści” ??? Autor się chyba zagalopował; nawet uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną a nawet narodową to jeszcze nie separacja. Przed wojną nie było na Górnym Śląsku ani jednej, ani drugiej, była za to autonomia. I co – i nic. Postulat autonomii (ale wyłącznie gospodarczej) WSZYSTKICH REGIONÓWW POLSCE to nie postulat RAS-iu, PO, PSL czy SLD. To postulat głoszony od wczesnych lat 90-tych ubiegłego wieku przez UPR i Korwina. Wiele organizacji regionalnych (w całej Polsce, nie tylko na Śląsku) głosiły również wtedy ideę tzw. „regionalizacji” czyli decentralizacji władzy. Czy były to złe postulaty – jako korwinista uważam że były najlepsze dla rozwoju naszego kraju. Mam nadzieję, że obecny sejm nie wprowadzi Ślązaków na listę mniejszości etnicznej (bo chyba to chodzi). Ostatnia propozycja pod którą RAŚ zbierał podpisy na G. Śląsku była po prostu lipna (nijak nie przystająca do definicji zawartej w ustawie), obecna chyba nie będzie lepsza (generują ją te same „elyty”). To odnośnie autora. Teraz ad vocem postowiczom. - schadock, ziomalu. Czy dobra zmiana dla nas, Ślązaków ma oznaczać przyjęcie byle jakie poprawki do funkcjonującej ustawy ??? Z całą resztą się zgadzam (poza tym, że mnie nikt nie bał się uczyć gwary). - Justyna – a kto mówi, że (nawet) uznanie Ślązaków za jakakolwiek mniejszość spowoduje wyodrębnienie się regionu ???Niby na czym ty wyodrębnienie miało by polegać. Tylko gospodarcze, czy dalej idące – bo tego nie napisałaś - jotdeef – do Putina pisać nie RAŚ ale Związek Ludności Narodowości Śląskiej. Korzenie te same, ale wg Gorzelika ci drudzy to tacy dysydenci z RAS-iu. Gorzelik jest za cwany na takie gafy - alladyn – pełna racja. Ktoś pewnie za naszą zachodnią granicą generuje takie pomysły. PiS ma natomiast wszelkie narzędzia żeby prześwietlić finansowanie przez niemieckie fundacje niektórych pseudośląskich stowarzyszeń - Grzegorz, hm. A jak to było za I Rzeczypospolitej. A jaką to strukturę państwową mają takie potęgi ja USA, Niemcy, GreatB ???
anonim2016.01.20 22:25
Teraz czekam na wpis observera 1920 i kolejne Ctrl V tekstu wklejanego od ponad roku