UWAGA! Sanepid ostrzega! Bakterie E.coli w Wiśle. A Greenpeace wiesza się na żurawiach - zdjęcie
11.09.19, 09:51(fot. screen/ flickr/KPRM_edytowane)

UWAGA! Sanepid ostrzega! Bakterie E.coli w Wiśle. A Greenpeace wiesza się na żurawiach

16

- Bakterie coli w Wiśle i wodach Zatoki Gdańskiej od Stogów do Mikoszewa. Sanepid apeluje o unikanie kontaktu z wodą. Przekroczenie norm to efekt zrzutu ścieków do Wisły, po awarii kolektorów w Warszawie - informuje Radio Zet

Wskutek awarii nowoczesnej, jednej z najdroższych w Europie oczyszczalni ścieków doszło do niewyobrażalnej katastrofy ekologicznej.

 

 

 

 

"Gdy 25 września 2007 r. warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło wyniki przetargu na budowę oczyszczalni ścieków Czajka, okazało się, że wybrano ofertę Warbudu kosztującą 564 mln euro. To o 265 mln euro drożej niż w najtańszej ofercie, rzekomo nie do zaakceptowania z uwagi na błędy proceduralne. Zwycięska oferta przekraczała o 244 mln euro szacunkowy koszt budowy, który wynikał z analiz przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów na zlecenie MPWiK. Jest to także projekt najdroższej oczyszczalni ścieków na świecie - pisali dziennikarze w tygodniku "Wprost"

Ówczesna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz uspokajała, twierdząc, że "wybraliśmy najlepszego, a nie najtańszego oferenta". 

W 2013 roku premier Donald Tusk podczas otwarcia oczyszczalni mówił: "cieszę się, że Warszawa przestała być trucicielem Wisły i Bałtyku"

Pod koniec sierpnia 2019 roku doszło do awarii rurociągu, w następstwie czego rozpoczęto wylewanie nieczystości wprost do Wisły. 

– Widzimy problem ogromnego rozrostu bakterii E. coli. Mamy duże zapotrzebowanie chemiczne na tlen, co pokazuje procesy gnilne. Mówimy o wielkiej bombie azotowej – poinformowała Agnieszka Borowska, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

– W Wiśle mogą się pojawić sinice. Może też nastąpić rozrost różnych organizmów – dodała. 

Rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska mówiła, że wynika to z tego, iż do rzeki wpadały też - wbrew zapewnieniom miasta - odpady przemysłowe. 

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska badał Wisłę na odcinku od miejsca, w którym zrzucano ścieki w Warszawie do jej ujścia do Bałtyku.

Zdaniem Sebastiana Kalety, wiceministra sprawiedliwości, przewodniczącego komisji ds. reprywatyzacji i radnego m.st Warszawy, "odpowiedzialność polityczna za to, co się wydarzyło spoczywa na PO"

- Odpowiedni nadzór nad oczyszczalnią ścieków "Czajka" sprawił by, że nawet ewentualne wady konstrukcyjne tej instalacji zostałyby zdiagnozowane, a ścieki do Wisły nigdy by nie popłynęły - powiedział  Sebastian Kaleta

Mamy do czynienia z bombą ekologiczną, ale ekolodzy nie są zainteresowani niewygodnym tematem dla ich środowiska politycznego. Dziś ekolodzy wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym i zatrzymali ich pracę.  Aktywiści Greenpeace po raz kolejny wzywają polski rząd do ogłoszenia planu odejścia od węgla do 2030 roku i znów uniemożliwiają rozładunek transportu węgla w gdańskim porcie. 

Protest odbywa się dwa dni po chuligańskiemu wybrykowi, kiedy to aktywiści namalowali na burcie statku węglowego ogromny napis „Węgiel stop” 

"Gazeta Wyborcza" również nie pochyla się z troską nad prawdziwą ekologiczną katastrofą, jaka ma miejsce w Wiśle. Za to mogliśmy przeczytać, że upamiętnienie ofiar Katynia jest nieekologiczne. "Zapalą ponad 20 tys. zniczy w centrum miasta dla ofiar Katynia. A co z dymem?" - pytała na Twitterze Gazeta Wyborcza

Przykro, że nawet w tak poważnym temacie jak prawdziwe zagrożenie dla przyrody i dla zdrowia ludzi, środowisko lewicowo - liberalne nie jest w stanie wyjść ponad swój własny interes.

 

bz/IAR/polskieradio.pl/fronda.pl/Radio Zet

Komentarze (16):

Topek2019.09.11 18:20
Gdyby to była tak wielka katastrofa jak opisuje pis to ludzie w Polsce dawno powinni być wytruci, jeszcze 10 lat temu cała Polska spuszczała ścieki do wszystkich rzek które często sie nawet paliły
Andrzej2019.09.11 15:41
I zdjęcie Tuska jako wizytówka. Że też wstydu nie macie tak ohydnie manipulować. Proponuję teraz jeśli jakaś droga albo most będą miały usterkę dać z info o tym zdjęcie Premiera jeśli otwierał ten most! i Hasło "kompromitacja Morawieckiego" Żenujące
zatroskany2019.09.11 17:14
Nie ma kogo bronić ...
Andrzej2019.09.11 18:35
Tu ie chodzi o obronę tylko podłość manipulacji "katolickiego" portalu
M..2019.09.11 13:23
A może Pan Trzaskowski napije się wody z Zatoki Gdańskiej albo się wykąpie?
violencja2019.09.11 23:37
Nie bronię Trzaskowskiego , jestem jego przeciwniczką , ale problem tkwi bodajże w roku 2006/nie jestem pewna , ale dawno / , były umowy , pertraktacje i nikt nie siedzi w celi , nie ma odpowiedzialnych..Trzaskowski to chłopiec do bicia . Problem tkwi głębiej.
emeryt2019.09.11 13:02
Warszawa skaża nie tylko Wisłę i północ Polski ekologicznie a skaża ideologicznie i politycznie Polskę. Szkoda, że "wielki" noblista polski nie przypomni sobie swe hasło "przewietrzyć Warszawkę"
Max Fiend2019.09.11 12:25
Ile tych bakterii było przed awarią? Rozumiem, że wcześniej można było się w Wiśle swobodnie kąpać :-D
zatroskany2019.09.11 10:52
Ludzie z Greenpeace to całkowici odrealnieni ignoranci. Jak małe głupie dzieci, których ojciec robi wszystko żeby i m było "ciepło" a oni chodzą do sąsiadów i opowiadają... że ... kotłownia nie fajnie pachnie :)
J.P2019.09.11 11:03
Cudownie, że tak myślisz. Zmieliły cię już młyny propagandy.
zatroskany2019.09.11 11:44
Wszystkie normy emisji CO 2 zostały stworzone tylko po to aby zdestabilizować gospodarki słabszych krajów UE Niemcy sami"smolą" że aż strach. Nową kopalnie odkrywkową węgla organizują... jak myślisz dlaczego ? Według twojej mętnej myśli pewnie będą organizować tam muzeum "kopalniane" Opamiętaj się
zatroskany2019.09.11 10:45
Gazeta Wyborcza to jeden z największych wichrzycieli w Polsce. dam taki trywialny przykład, pamiętacie ze szkoły kolegów czy koleżanki którzy mówili celowo jakieś niedorzeczne bzdury, i pilnie nasłuchiwały kto uwierzył i się nabrał. A później śmiały się między sobą... .To w Polsce dzieje się od "okrągłego stołu", zaczęli wprowadzać najróżniejsze hasła w tym większość kłamliwe i patrzyli jak Polacy nie dają rady, jak nabierają się, jak niektórzy czują się wyróżnieni i wzrastają w pychę. A ONI śmiali się i rozmontowywali Polskę.i żyli sobie dostatnio, i wprowadzali zamęt, i wprowadzają dalej i dzielą ludzi. A głupich nie brakuje
Wyborca PO2019.09.11 10:36
Mmmmmm, lubię Cacao, a teraz jeszcze za darmo. To zasługa PO
J.P2019.09.11 10:30
Jechania po Greenpeace ciąg dalszy. Taki katolicki portal Socjotechnika im.ojca radiatora
Św. Łukasz2019.09.11 10:14
WTF? Zestawić zdjęcie Tuska ze ściekami w artykule o e-coli i ekologach :V Fronda jak zawsze w formie :)
Wyborca PiS2019.09.11 10:01
Mmmmmm, lubię Colę, a teraz jeszcze za darmo. To zasługa PiS