Uwaga oszuści! Chciał zainwestować oszczędności, stracił ponad 32 tysiące złotych - zdjęcie
02.01.21, 20:09fot. pixabay.com

Uwaga oszuści! Chciał zainwestować oszczędności, stracił ponad 32 tysiące złotych

10

Mieszkaniec Dęblina padł ofiarą oszustów. 65-latek zachęcony do inwestowania za pośrednictwem portalu internetowego został tak zmanipulowany, że stracił swoje oszczędności. Za namową rzekomego doradcy finansowego podał mu kody z karty kodów jednorazowych oraz zainstalował na komputerze niebezpieczny program, który umożliwił zdalne sterowanie jego urządzeniem. Łącznie stracił ponad 32 tysiące złotych.

Dęblińscy policjanci prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa internetowego, którego ofiarą padł 65-latek. Mężczyzna zeznał funkcjonariuszom, że chcąc ulokować swoje oszczędności sprawdzał strony internetowe, oferujące zyski z inwestycji giełdowych. W trakcie logowania się na niesprawdzoną stronę internetową podał swój numer telefonu. Chwilę później skontaktował się z nim przedstawiciel tego portalu. Za jego namową nieświadomy zagrożenia dęblinianin postępował zgodnie z przekazywanymi instrukcjami. Podał kody z karty kodów jednorazowych oraz  zainstalował na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie, dzięki temu umożliwił zdalne sterowanie swoim urządzeniem. Pokrzywdzony widział na ekranie swojego komputera ruchy kursora, których on nie wykonywał.  Oszust cały czas uspokajał pokrzywdzonego tłumacząc, że poprawne założenie konta inwestycyjnego wymaga „wejścia” na jego konto bankowe. W momencie, gdy zauważył, że z konta oszczędnościowego zniknęły pieniądze zorientował się, że został oszukany.  Pokrzywdzony natychmiast poszedł do swojego banku, gdzie zastrzegł możliwość korzystania z konta i karty kredytowej. Sprawę zgłosił również policjantom. W wyniku działań oszusta z konta 65-latka w kilku transakcjach zostały przelane oszczędności pokrzywdzonego na łączną kwotę ponad 32 tysięcy złotych. Wyjaśnieniem sprawy zajmują się teraz dęblińscy funkcjonariusze.

Jednym z najpowszechniejszych zagrożeń, pozostaje działalność oszustów, którzy wykorzystują niewiedzę, naiwność, brak zabezpieczeń w komputerach czy łatwowierność osób korzystających z sieci. Cyberprzestępcy stosując odpowiednio sformułowane zwroty lub tworzą bardziej rozbudowane i złożone fabuły w celu wzbudzenia zaufania. Oszuści wykorzystują łatwowierność, chęć pomocy innym, chęć szybkiego wzbogacenia, pośpiech czy ciekawość. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni zależy od samych jej użytkowników. Nie pomogą nam żadne zabezpieczenia systemowe jeżeli sami nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku.

starszy aspirant Radosław Żmuda

 

mp/policja.pl

Komentarze (10):

heniek2021.01.3 12:45
11ka to zły typ
Polexit2021.01.3 10:54
Opiszcie jak D. TUSK wykiszkował tysiące obywateli na spółce RUCH SA. Sprzedawał ludziom akcje po 18 zł, a później sprzedał kontrolny pakiet holendrom(?) po 7-8 zł, a oni zmusili Polaków, by im oddali te akcje poniżej 9 zł. Strata na każdej akcji dzięki działaniom złodzieja donaldinho po prawie 10 zł. Ogromna strata, o której nikt nie chce wspomniać!!!
rebeliant2021.01.3 9:58
Sami jesteście oszuści i to na was trzeba uważać.
Michał Jan2021.01.2 21:39
A ilu z Polaków zostało ograbionych przez oszustów w sylwestrową noc z 31 tys.? Za wyjście z domu w czasie bezprawnego zakazu, który choć spełniał wszelkie cechy godziny policyjnej, oszuści postanowili tak go nie nazwać. I jeszcze podjudzili służby do karania podwójnie za to samo.
emeryt listonosz2021.01.3 10:56
Nie znam nikogo, kto został tak załatwiony!
PamelaAc2021.01.2 21:19
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w PierwszyM miesiącu na tej pracy. M0Gę powiedzieć, że m0je życie Zmienił0 się - całk0wicie na lepsze! SPrawdź, co robię..... workreviews10.com
Dlaczego nie napiszesz o innych złodziejach?2021.01.3 1:56
A ile osób nabrała ta naciągaczka tzw. "PamelaAc..." ?? Kto jej w to uwierzy!? Już nie raz się to powtarza, tylko imiona są zmieniane! To należałoby też zgłosić na Policję! ...Aż się o to prosi...! To sprawka Lesia Kellerka, czyli..Po 11" ! Ponad rok temu też ogłaszał i zbierał niby charytatywnie dla kilkunastoletniego chłopca! Nazbierał wtedy rzekomo ponad 11 tys. zł! Teraz też próbuje w inny sposób! Uważajcie na niego!
gumowa kaczka2021.01.2 20:41
pomijając stratę jaką poniósł ten pan,jakim my ubogim społeczeństwem jesteśmy mając pod koniec życia oszczędności w wysokości kilku tysięcy euro
Po 11...2021.01.2 20:12
To pewnie jakiś ministrant, komputerowy amator. Kto łasi się na 32 tysie? Co za to można kupić? Felgi do mesia?
Albert2021.01.3 11:28
Rozgrzeszenie.