25.09.18, 08:30Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl

USA: Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. O czym rozmawiali?

W Nowym Jorku miało miejsce przyjęcie wydane przez prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym udział wzięli uczestnicy Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W jego trakcie prezydent Andrzej Duda rozmawiał między innymi z przywódcą Stanów Zjednoczonych właśnie oraz prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Poinformował o tym szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w rozmowie z polskimi dziennikarzami. Rozmowy były oczywiście krótkie, bo tylko na takie pozwala spotkanie tego typu. Jak dodawał Szczerski:

Prezydent Duda z prezydentem Trumpem po pierwsze wspominali niedawną rozmowę w Waszyngtonie. Wzajemnie sobie dziękowali za te rozmowy i za atmosferę, która im towarzyszyła, za to wszystko, co się wytworzyło w trakcie tych rozmów, czyli dobra atmosfera zaufania i osobistej sympatii między oboma przywódcami”.

Obaj prezydenci umówili się też na szczegółową rozmowę dotyczącą Rady Bezpieczeństwa. Jak informował Szczerski, prezydentowi USA zależy dziś na „polskim głosie” w trakcie dyskusji w RB ONZ w tych sprawach, które dziś mają dla niego szczególne polityczne znaczenie, a więc w kwestii broni masowego rażenia, także w Iranie.

Z kolei jak poinformował Szczerski, prezydent Poroszenko w rozmowie z prezydentem Dudą:

Prosił o wparcie dla procesów reformy, które dzieją się na Ukrainie, a także dziękował prezydentowi za słowa, które Andrzej Duda powiedział na spotkaniu z prezydentem Trumpem o Nord Stream2 oraz o konieczności pokoju na Ukrainie i konieczności odbudowy ukraińskiej suwerenności w pełnych granicach uznanych międzynarodowo”.

dam/PAP,Fronda.pl