USA: Chrześcijaństwo precz z ulic! - zdjęcie
29.07.15, 20:44

USA: Chrześcijaństwo precz z ulic!

7

„Stwierdzamy, że pomnik Dziesięciu Przykazań narusza Konstytucję Oklahomy  i powinien być usunięty” – to część werdyktu Sądu Najwyższego tego amerykańskiego stanu. 2-metrowy pomnik został umieszczony w 2012 r. w Oklahoma City na terenie, gdzie znajdują się budynki miejscowych władz. Pomnik kosztował 10.000 $ i jego budowa została sfinansowana przez członka miejscowego parlamentu. Sąd uznał, że było to niezgodne z drugim artykułem miejscowej konstytucji, która zabrania wykorzystywania własności państwowej na rzecz jakiejkolwiek religii. Za pozostawieniem pomnika na starym miejscu opowiada się tak gubernator Oklahomy Mary Fallin, jak prokurator generalny Scott Pruitt, obydwaj republikanie.  

 Prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Ateistów David Silverman powiedział, że jest to „zwycięstwo tych wszystkich, którzy cenią neutralność religijną rządu. W rządzie nie  ma miejsca na 10 przykazań”. Obrońcy pomnika twierdzili w sądzie, że jest on częścią historycznego dziedzictwa Stanu Oklahoma i dlatego ma prawo stać na terytorium należącym do administracji państwowej. Oklahoma należy do tzw. pasa biblijnego, czyli południowej części Stanów Zjednoczonych znanej z silnej protestanckiej i konserwatywnej większości.

bjad/radio watykańskie

Komentarze (7):

anonim2015.07.29 21:27
Lewica jak wszędzie na świecie zdobywa coraz więcej przyczółków, z których dokonuje dalszej ekspansji i agresji. Do połowy XX w. tego rodzaju pomniki czy szopki bożenarodzeniowe nikomu nie przeszkadzały. Wojnę z chrześcijaństwem w Ameryce rozpoczęli aktywiści żydowscy opanowani obłędną ideą uszanowania i zadowolenia wszystkich - czyli nikogo. Na szczęście w Ameryce nie grożą jeszcze wojny religijne, ale kto wie. Już za moich czasów rabin z mojego miasteczka White Plains ostrzegał swoich współbraci; "Żydzi, opamiętajcie się. Przestańcie antagonizować Amerykanów. Pamiętajcie co was spotkało w Niemczech..."
anonim2015.07.29 21:39
I słusznie, Sąd to nie jest miejsce na kościelne, zresztą w większości nieaktualne, przykazania.
anonim2015.07.29 22:51
Głupi sędziowie jak nie będzie zachowane Prawo Boże X Przykazań to kto ich zapewni tj.,że tym sędziom ci sami ateiści którzy ich dziś chwalą nie powieszą ich już jutro na drzewie. Nie poznali woli Bożej, bo nie odczytali prawidłowo Prawd Wiary Jak mówi Pismo św Bóg odbiera rozum, tym którzy go nienawidzą i nie zachowują Jego Prawa. Dlatego ponoszą z tego tyt, potem pełne konsekwencje
anonim2015.07.30 8:22
Nie rozumiem problemu. O ile są to nieprzerobione, sfałszowane przykazania, jakich uczą teraz na lekcjach religii i w KK, to czemu miałyby nie stać? Są to ciekawe zasady moralne. Zresztą można zrobić miejsce na podobne pomniki innych religii tuż obok. Powstałby taki fajny skansen cennych rad i pogróżek sprzed wieków.
anonim2015.07.30 9:36
Oszustwo o 'neutralności światopoglądowej' bydłactfo łże jakoby państfo miało być 'neutralne' co za chamstwo - nie ma takiego państwa z definicji każde prawo jest oparte na jakimś światopoglądzie Państwo ma być BEZSTRONNE macie kolejne podmienione słowo bezstronność vs neutralność, niby podobnie ale wywraca życie na lewą stronę co za neutralność! Prawdy chrześcijańskie mają być wyparte kłamstwa ateistyczne i bluźnierstwa 'humanistyczne' są uprzywilejowane
anonim2015.07.30 10:08
@Zerro 100/100 Na tym właśnie polega "rewolucja kulturalna". Na zmienianiu pojęć. Św. Jan Paweł II nazwał to cywilizacją śmierci. To to samo. Wszystko w temacie.
anonim2015.07.30 14:55
A to wersja oryginalna Dekalogu, czy ta katolicka?