Upokorzona Kidawa-Błońska, niepewny Trzaskowski - zdjęcie
17.05.20, 08:55Fot. Platforma Obywatelska via Flickr, CC 0 / European People's Party via Wikipedia, CC BY-SA 2.0

Upokorzona Kidawa-Błońska, niepewny Trzaskowski

6

Upokorzona Kidawa-Błońska, niepewny Trzaskowski

Wymiana Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego jako kandydata Koalicji Obywatelskiej do prezydentury odbyła się w najgorszy możliwy sposób. Wicemarszałek Sejmu została upokorzona, przeczołgana i pozostawiona samej sobie, chociaż ze strony liderów Platformy Obywatelskiej płynęły pod jej adresem ugrzecznione słowa bez żadnego znaczenia.

Owszem, nie popisała się ona w kampanii, sięgnęła sondażowego dna, ale w partii, które podkreśla swoje wysokie standardy takie potraktowanie kobiety jest czymś niebywałym, co zresztą publicznie zauważyły niektóre jej koleżanki z PO i z KO oraz komentatorzy, a zwłaszcza komentatorki polskiej sceny politycznej.

Czy nowy kandydat zdoła odrobić straty, które pozostały jako dramatyczny spadek po Kidawie-Błońskiej? Może zadziała efekt nowości oraz poczucie ulgi elektoratu, że do walki o najwyższy urząd w państwie staje ktoś inny, z kim można wiązać znacznie większe nadzieje niż z mistrzynią gaf, której każde wystąpienie groziło kolejną kompromitacją i odsyłaniem Platformy w polityczny niebyt.

Z pewnością najbardziej mogą być tą podmianą zmartwieni Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, którzy już widzieli siebie w drugiej turze batalii o pałac prezydencki. Jeżeli Trzaskowski tchnie nową energię w kampanię i dokona radykalnych przetasowań w sztabie wyborczym, prawdopodobnie to on będzie rywalizował z Andrzejem Dudą w dogrywce, która jest coraz bardziej prawdopodobna.

Wcale nie jestem natomiast pewny, czy w drugiej rundzie uzyska on poparcie całej opozycji. A jeżeli ujawnią się w niej partyjne partykularyzmy, Rafał Trzaskowski nie będzie miał większych szans na prezydenturę.

Jerzy Bukowski

Komentarze (6):

Marta2020.06.1 15:59
Kobieta, która decyduje się na karierę polityczną przestaje w ŻYCIU PUBLICZNYM być kobietą, a jest partnerem jak każdy i powinna ponosić takie same konsekwencje. Jak tego nie jest w stanie zaakceptować, to niech zajmie się czym innym. Oczywiście jak najbardziej powinna cieszyć się swoją kobiecością w życiu prywatnym. Postawa "bo ja jestem taka mala" jest głupia i nie budzi szacunku. Dlatego powinna być stanowczo egzekwowana kultura we wzajemnych stosunkach łącznie z przeciwnikami. Nie obrażanie się, ale pilnowanie standardów łącznie z pozbawianiem przywilejów, pozycji, a także wynagrodzeń.
gość2020.05.28 14:48
Śmiechu warte! Znowu chcą zamienić Trzaskowskiego na Kidawę, bo jest rekordzistką tracenia poparcia!!!
Anty soros2020.05.17 19:02
Uwaga - trzaskowski jest czlowiekiem sorosa. Na pewno walka bedzie z ciosami ponizej pasa z atakiem na Polske. Trzeba bardzo uwazac ! Polecam : https://www.youtube.com/watch?v=mahabvujLLI&feature=youtu.be
Uwaga !2020.05.17 11:44
Ludzie, zobaczcie, jak wzmаcniam moją odporność na walkę z koronawirusem. Piszę o tym na moim blogu ---> yourblogg.info/covid
antymarksista2020.05.17 9:28
. ... a cóż ten pajac może Polakom zaoferować? Tęczowe autobusy, tęczowe pociągi, zapchane rury kanalizacyjne? W miejsce permanentnie zagubionej Małgosi, do walki o fotel prezydenta RP wchodzi warszawski cwaniaczek . Będzie czarował, oszukiwał, oskarżał...
katolicka kretynizacja polski2020.05.17 9:16
A jakie standardy są w PiS, gdy w jeden dzień brocha jest broniona i wychwalana za to jakim dobrym premierem jest, a za parę dni ci sami koledzy dają jej kopa w śmierdzącą PiSdę i odwołują ze stanowiska wymieniając na szMateuszka! To samo zrobili ze szMacierewiczem, Szyszką, Waszczykowskim i wielu innymi...