Ultimatum USA do Polski w sprawie konfliktu z Żydami? - zdjęcie
01.03.18, 10:35

Ultimatum USA do Polski w sprawie konfliktu z Żydami?

Stany Zjednoczone stawiają Polsce ultimatum w sprawie Izraela? Albo Warszawa rozwiąże konflikt, albo Waszyngton nie pozwoli na żadne spotkania bilateralne na wysokim szczeblu, miano ostrzec. O sprawie informuje ,,Dziennik Gazeta Prawna''.


,,W delikatny sposób Amerykanie zasugerowali nam, że będzie problem z organizacją spotkań z najważniejszymi przedstawicielami Stanów Zjednoczonych'' - powiedział ,,DGP'' jej informator. Według innej osoby ,,z kręgów rządowych'' z Ameryki miało przyjść ,,ultimatum''.

,,Powiedziano nam, że zamrożone są kontakty na wysokich szczeblach i zagrożona jest współpraca wojskowa'' - miał powiedzieć ów informator. Zdaniem ,,DGP'' polskie władze nie zamierzają się cofać. Mogłyby ustąpić jedynie, gdyby realnie zagrożono wycofaniem się USA z militarnej współpracy z Polską, w taki wariant jednak nikt nie wierzy.

Wkrótce po wybuchu kryzysu w relacjach z Izraelem po przyjęciu nowelizacji ustawy o IPN wypowiadał się dwukrotnie także Departament Stanu USA, wyrażając rozczarowanie polską decyzją. Polski rząd próbuje teraz zlikwidować konflikt i prowadzi intensywne rozmowy ze stroną żydowską. Prawo weszło jednak w życie i według oficjalnych zapewnień będzie funkcjonować. Ewentualne zmiany mogą nastąpić dopiero wskutek decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

mod/dgp, fronda.pl