Ukraiński MSZ apeluje: nie postrzegajcie nas przez pryzmat waszych relacji z Rosją! - zdjęcie
29.11.21, 08:48Fot. Адміністрація Президента України via Wikipedia, CC 4.0

Ukraiński MSZ apeluje: nie postrzegajcie nas przez pryzmat waszych relacji z Rosją!

7

W ocenie szefa ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeby, największa przeszkoda w przyjęciu Ukrainy do NATO i UE to postrzeganie tego kraju przez państwa zachodnie w perspektywie ich własnych stosunków z Rosją. Wypowiedź ta padła w trakcie wywiadu opublikowanego w niemieckiej gazecie Die Zeit.

- Ukraina jest naturalną częścią europejskiej i transatlantyckiej wspólnoty. Rozumiemy, że w UE panuje pewien sceptycyzm wobec dalszego rozszerzania. Że kraj musi spełniać wszystkie kryteria kopenhaskie, które osiągniemy - mówił Kułeba.

Jego zdaniem jednak problemy natury instytucjonalnej nie stanowią głównej przeszkody w wejściu Ukrainy do UE i NATO tj. de facto oderwaniu się od rosyjskiej strefy wpływu. Kułeba sądzi, że głównym problemem jest "fakt, że niektóre kraje NATO i UE wciąż patrzą na Ukrainę przez pryzmat swoich relacji z Federacją Rosyjską". 

- Dlatego moje przesłanie dla nich jest proste – patrzcie na Ukrainę przez pryzmat jej własnych zalet i walorów. Zasługujemy na to, by być postrzegani jako Ukraina. Relacje z Rosją to jedno, relacje z Ukrainą to drugie - ocenił Kułeba.

Kułeba twierdził już w przeszłości, że Ukraina może dołączyć do NATO i UE nawet z "niedokończonymi reformami", jeśli tylko będzie ku temu wola polityczna. Ponadto szef ukraińskiego MSZ nalegał na przedstawienie jasnej "mapy drogowej" dotyczącej członkostwa Ukrainy w wymienionych organizacjach międzynarodowych.

jkg/biełsat

Komentarze (7):

hehe2022.01.10 20:55
jeżeli niemcy będą chcieli znowu zatrudnić barbarzyńskich dzikich bydlaków morderców powiedzmy.. na Polaków ,to na pewno sobie przypomną o tym co mówi dymytro,na razie kolegują sie z puutinem i ukry wypad na zbyty rył
Konrad Józef Turzyński2021.11.29 10:33
MSZ ma rodzaj nijaki, a nie rodzaj męski.
Kolejna kolorowa rewolucja?2021.11.29 9:58
Już takie były. I wybory były. I co? Nic. Wciąż to samo. Chyba nawet BARDZIEJ. Oligarchowie jak rządzili, tak nadal rządzą. Korupcja i alkoholizm wciąż są powszechnie uznanymi sposobami na życie. Zacznijcie od siebie, bo cierpliwość nawet tych, którzy są bezinteresownie życzliwi, dobiega końca. Zadajcie sami sobie pytanie: po co komu 50 mln biednych i schorowanych ludzi? Nawet Putin tego nie chce...
kazioo z Sanoka2021.11.29 9:42
Ukrainie z pomnikami Bandery i Suchewycza szlaban do Unii i NATO !!!!!! Niech sobie siedzą w tym skansenie banderowskim a nie do Europy. Czas aby PiS to jasno powiedział i Kijowowi.
Ukraina jest zapatrzona na USA, Niemcy2021.11.29 9:17
... i na Francję, którzy zdradzają ich, średnio co parę dni. W dodatku: za drobniaki.Rząd Ukrainy robi bardzo wiele...by zniechęcić kraje do poważnego traktowania Ukrainy. Patrz: Polska czy Węgry. Nie rozumieją, że dla "dużych" są jedynie ogromnym problemem i bez perspektyw na szybkie zyski. Zarówno pod względem militarnym, gospodarczym, politycznym jak i społecznym Tylko kraje z naszego regionu mogą im realnie pomóc. Pewnie ta pomoc będzie mniejsza niż ich oczekiwania, ale BĘDZIE, w przeciwieństwie do pustych deklaracji "potęg". Wciąż nie odrobili lekcji z historii...
mateusz czwarty2021.11.29 8:54
Polacy powinni patrzeć na Ukrainę przez pryzmat ich stosunku do zbrodni banderowskiej .
do mateuszka głuptaska2021.11.29 16:57
Dlaczego polacy nie patrzą na Niemców przez pryzmat setek lat zbrodni niemieckich na durnych polaczkach tylko wciąz liżą im doopska? Niemca ma ją rację że robią ciągle durnych polaczków w chooja.