Ukraina odzyskała niedawno kontrolę nad Kijowem i pobliskimi rejonami. W mieście Bucza pochowano niecałe 300 ofiar rosyjskich najeźdźców. Mer Buczy poinformował, że wciąż odnajdywane są ciała ofiar wojny.

Ukraina przejęła niedawno kontrolę nad Kijowem oraz otaczającymi go regionami. Po przegnaniu Rosjan odkrywane są ciała ofiar wojny, które muszą być grzebane w masowych grobach.

- W Buczy pochowaliśmy już 280 osób w masowych grobach - powiedział mer miasta Anatolij Fedoruk w rozmowie z agencją AFP. Fedoruk wskazał, że w mieście co chwila odkrywane są ciała ofiar wojny. 

Na jednej z ulic Buczy reporter AFP miał widzieć wczoraj co najmniej 20 ciał cywilnych ofiar.

- Wszyscy ci ludzie zostali zastrzeleni, zabici strzałem w tył głowy - powiedział mer Fedoruk. Dodał, że część z nich została zabita strzałem w tył głowy, a wśród ofiar znajdują się kobiety i dzieci. Część z ofiar Rosjan miała na ciele białe opaski, aby pokazać w ten sposób, że są nieuzbrojone.

Fedoruk w rozmowie z AFP podkreślił ponadto, że bilans ofiar jest wstępny i dotyczy ciał, do których dotychczas uzyskano dostęp. Ukraińscy saperzy nie rozminowali jeszcze licznych budynków. Ponadto niektóre ofiary próbowały przepłynąć rzekę Buczę, aby dostać się do terenów kontrolowanych przez wojska ukraińskie. Osoby te zostały zabite w trakcie tej przeprawy.

jkg/rp