10.07.19, 10:30Fot. UP9 via Wikipedia, CC 3.0

Ukraińcy chcą do NATO

Według ostatniego sondażu 62 proc. Ukraińców popiera wejście Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego – oświadczył podczas konferencji prasowej w Kijowie Andrij Orłow, dyrektor Centrum Strategicznego Rozwoju Terytoriów, informuje agencja UNIAN.

62 proc. Ukraińców popiera przystąpienie do NATO, 21% respondentów nie popiera takiej polityki”

powiedział.

Według Orłowa na zachodzie Ukrainy 76 proc. respondentów w pełni popiera przystąpienie do NATO, a w Donbasie dopiero 37 proc. Na północy liczba zwolenników przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego wynosi 66 proc., na południu 55 proc.

Ogólnie rzecz biorąc, jak zauważył socjolog, od 2012 r. liczba zwolenników wejścia Ukrainy do NATO wzrosła o 46 proc.

57 proc. Ukraińców uważa członkostwo w NATO za główną gwarancję bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Oznacza to, że jest to priorytet dla Ukrainy, co gwarantuje bezpieczeństwo. 8 proc. ludności Ukrainy uważa, że takim gwarantem bezpieczeństwa może być sojusz wojskowy z Federacją Rosyjską i innymi krajami WNP, a 17 proc. respondentów twierdzi, że gwarancją bezpieczeństwa narodowego może być pozablokowy status”

powiedział Orłow.

Ogólnoukraińskie badanie socjologiczne zostało przeprowadzone przez Centrum Rozwoju Strategicznego Terytoriów od 14 do 30 maja. Wzięło w nim udział 2 116 respondentów.

Jagiellonia.org

Komentarze

violencja2019.07.11 22:56
Z Banderą chcą sobie wejść?
Andrzej 2019.07.10 12:07
Ukraina najpierw musi uporządkować u siebie sprawy Donbasu i Krymu, a później stara c się o członkostwo w NATO. Przecież NATO nie będzie walczyć za Donbas czy Krym. Teraz raczej są bez szans na członkostwo.
T.P.2019.07.10 11:36
Ciekawe, Ukraińcy jako członkowie NATO mogą odebrać "ukraińskie etniczne tereny w Polsce czyli Zakerzonie". Ukraińcy dozbrojeni przez USA i Polskę będą mieli taką możliwość a NATO nie zainterweniuje bo i dlaczego? USA, Niemcy bardziej kochają Ukraińców. Mało prawdopodobne ale po stracie zamieszkanego w większości przez Rosjan Donbasu taka sytuacja jest możliwa. Niestety PIS widzi wrogów w potencjalnych sojusznikach a przyjaciółmi określa naszych wrogów i kocha tych co z przyjemnością nas opluwają i wykorzystują. Ile jest prawdy w tym co pojawiło się w necie że zakupione F16 latajœ w Izraelu i czy nasz nowy zakup w USA to częściowa spłata ustawy 447 i też dla wspomożenia Izraela? Jeśli to prawda to bym wolał te miliardy oddać bezpośrednio na dług w żydowskich bankach.