TYLKO U NAS! T. Poller: O nieomylności papieża. Krótko i zwięźle - zdjęcie
22.10.20, 08:19Fot. via: Flickr

TYLKO U NAS! T. Poller: O nieomylności papieża. Krótko i zwięźle

87

Kwestia papieskiej nieomylności jest nieraz przyczyną wielu niejasności. Problem jest dyskutowany choćby w kontekście niektórych wypowiedzi papieża Franciszka. A zatem, krótko i na temat.

Dogmat o nieomylności Ojca Świętego sformułowany został w 1870 podczas Soboru Watykańskiego I i ogłoszony przez Piusa IX w konstytucji Pastor aeternus:

„Za zgodą świętego Soboru nauczamy i definiujemy jako dogmat objawiony przez Boga, że Biskup Rzymski, gdy mówi ex cathedra – tzn. gdy sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach wiary i moralności – dzięki opiece Bożej przyrzeczonej mu w osobie św. Piotra Apostoła posiada tę nieomylność, w jaką Boski Zbawiciel chciał wyposażyć swój Kościół w definiowaniu nauki wiary i moralności.”

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy z kolei: „Nieomylnością tą [w dziedzinie wiary i moralności] z tytułu swego urzędu cieszy się Biskup Rzymu [czyli papież], głowa Kolegium Biskupów, gdy jako najwyższy pasterz i nauczyciel wszystkich wiernych Chrystusowych, który braci swych umacnia w wierze, ogłasza definitywnym aktem naukę dotyczącą wiary i obyczajów.”

Abyśmy zatem mogli mówić o nieomylności papieskiej, papież:

- po pierwsze, musi wypowiadać się w sposób definitywny, zabierając głos jako nauczyciel całego Kościoła,

- po drugie, z intencją ogłoszenia prawdy obowiązującej wszystkich wierzących,

- po trzecie, wypowiedź dotyczyć musi wiary i moralności.

* Czy zatem, wypowiedzi papieży w dziedzinie sztuki, polityki, regulacji prawnych, czy sportu należą do tego rodzaju wypowiedzi?

Nie. I jest to chyba jasne dla każdego. Zresztą - i to również powinno być oczywiste - aby wypowiedź papieska uznana została za nieomylną, muszą być spełnione wszystkie warunki, które wymieniono w powyższej soborowej definicji.

* Czy zatem przywilej nieomylności dotyczy sytuacji, gdy papież wypowiada się podczas wywiadu lub prywatnej rozmowy przy kawie komentując kwestie wiary i moralności?

Nie. Gdyż nie są to wypowiedzi ex cathedra.

* Czy do takich wypowiedzi należą papieskie przemyślenia, zaczynające się od słów "wydaje się słuszne, że" a dotyczące nawet ważnych spraw wiary?

Też nie. Gdyż trudno tu mówić o jakimś definitywnym określeniu.

* Czy mamy do czynienia z nieomylnością papieską, gdy wydaje dokument, zawierający wytyczne, które mają obowiązywać duchownych w Ameryce Łacińskiej?

Nie. Choćby z tego względu, że nie jest to nauka która miałaby obowiązywać cały Kościół.

* Czy papieże często z owego przywileju nieomylności korzystają?

Nie.

* Kiedy ostatnio w czasach najnowszych mieliśmy do czynienia z tego rodzaju wypowiedziami?

 1 listopada 1950 roku papież Pius XII w konstytucji Munificentissimus Deus formułował dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.

Jan Paweł II wypowiedział się podczas swego pontyfikatu ex cathedra jeden jedyny raz, gdy w encyklice Evangelium vitae, powołując się na autorytet Piotra i Pawła, stwierdził, że aborcja i eutanazja są aktami głęboko niemoralnymi.

* Czy nieomylność papieska została "wymyślona" podczas Soboru Watykańskiego I?

Nie. Kwestia ta, która zdefiniowana została wówczas uroczyście, była przedmiotem wiary od początków istnienia Kościoła.

Tomasz Poller

 

Komentarze (87):

KATON STARSZYP2020.10.22 23:29
Prawdopodobnie dostał sporą kasę od Sorosa na pokrycie braków w kasie Watykanu,którą zdrowo ogolili kardynałowie.
Aleksandr Dugin to bardzo mądry profesor2020.10.22 18:25
Wy, konserwatywna frakcja w Kościele Rzymskokatolickim, musicie zrozumieć jedno, że wszelkie tendencje reformatorsko-modernistyczne w waszym kościele wynikają z bratania się ze zgniłym Zachodem. Lewactwo, Masoni i Lutry są zachwyceni waszym nowym nowym, "postępowym" papieżem. Nie pojmuje, dlaczego tak bardzo boicie się wschodniej ortodoksji, dlaczego tak bardzo jesteście niechętni kulturze rosyjskiej i prawosławiu. Moglibyście uczyć się od nas tradycjonalizmu i konserwatyzmu. Jeśli nie chcecie, żeby w przyszłości na duchownych KK wyświęcano jawnych gejów, jeśli nie chcecie, aby w waszych kościołach wisiały tęczowe flagi, podejmijcie z nami dialog i współpracę. Ekumena z Ortodoksją jest tym, co może uratować waszą zachowawczość i wartości. Chyba że wolicie, żeby Lutry wsączyły jad w wasze wyznanie i zatruły wasze korzenie. jaki będzie wasz kościół za 20-40 lat? To zależy od was.
Jacek2020.10.22 18:09
Oj katole katole: to Wojtyła i Ratzinger byli nieomylni a Franciszek już tak :-) żenada.
mateuszjegliński2020.10.22 17:24
Dugin, głupoty piszesz, już nie ma wschodniej ortodoksji po upadku Konstantynopola. Jest tylko moskiewski uzurpator.
emigrant2020.10.22 17:20
To co pisze autor artykułu nie ma nic do rzeczy. Wątpie by papież Franciszek wypowiedział się kiedykolwiek ex cathedra. Co nie zmienia faktu, że jest to kolejna farmalna herezja, której NAUCZA papież Franciszek.
Co to za sowiecki żul troluje na tym forum?2020.10.22 16:43
Walizka dworzec Moskwa!
Aleksandr Dugin to mądry profesor2020.10.22 16:14
Wy, konserwatywna frakcja w Kościele Rzymskokatolickim, musicie zrozumieć jedno, że wszelkie tendencje reformatorsko-modernistyczne w waszym kościele wynikają z bratania się ze zgniłym Zachodem. Lewactwo, Masoni i Lutry są zachwyceni waszym nowym nowym, "postępowym" papieżem. Nie pojmuje, dlaczego tak bardzo boicie się wschodniej ortodoksji, dlaczego tak bardzo jesteście niechętni kulturze rosyjskiej i prawosławiu. Moglibyście uczyć się od nas tradycjonalizmu i konserwatyzmu. Jeśli nie chcecie, żeby w przyszłości na duchownych KK wyświęcano jawnych gejów, jeśli nie chcecie, aby w waszych kościołach wisiały tęczowe flagi, podejmijcie z nami dialog i współpracę. Ekumena z Ortodoksją jest tym, co może uratować waszą zachowawczość i wartości. Chyba że wolicie, żeby Lutry wsączyły jad w wasze wyznanie i zatruły wasze korzenie. jaki będzie wasz kościół za 20-40 lat? To zależy od was.
kasikas2020.10.22 16:03
należy szanować każdego człowieka,,,jednak nie udawać że jest ok,,,bo nie jest,,,,i w szkołach uczyć że jest inność na tym świecie ale nie tak wygląda rodzina i małżeństwo,,,czyli ,,,szanujemy człowieka ale uczymy o prawidłowym modelu rodziny i małżeństwa,,,,czyli nie normą jest że wacek i jacek to małżonkowie,,,tylko kobieta i mężczyzna,,,itd
Niby2020.10.22 14:38
od początków ale nie od początków. A wcześniejsi papieże na to nie wpadli.
Izydor2020.10.22 14:34
Nie będzie nam papież tłumaczył w obcych językach że jesteśmy ciemnym. zacofanym, katoprawackim bydłem.
Jasień2020.10.22 14:51
Tylko problem taki, że Polacy są ciemnym, zacofanym, katoprawackim bydłem i po polsku tego nie rozumieją, więc trzeba próbować w innych językach.
zbyszek2020.10.22 14:31
nieomylny jak mówi to co frondzie pasuje i omylny jak nie : ) typowa katolicka przypadłość...
stan12020.10.22 13:21
Jesus Chrystus/Namaszczony/ jest głową kościoła anie papież.Kto inaczej myśli jest zwiedzony przez piekło.
Panaceum ze Wschodu2020.10.22 12:54
Wy, konserwatywna frakcja w Kościele Rzymskokatolickim, musicie zrozumieć jedno, że wszelkie tendencje reformatorsko-modernistyczne w waszym kościele wynikają z bratania się ze zgniłym Zachodem. Lewactwo, Masoni i Lutry są zachwyceni waszym nowym nowym, "postępowym" papieżem. Nie pojmuje, dlaczego tak bardzo boicie się wschodniej ortodoksji, dlaczego tak bardzo jesteście niechętni kulturze rosyjskiej i prawosławiu. Moglibyście uczyć się od nas tradycjonalizmu i konserwatyzmu. Jeśli nie chcecie, żeby w przyszłości na duchownych KK wyświęcano jawnych gejów, jeśli nie chcecie, aby w waszych kościołach wisiały tęczowe flagi, podejmijcie z nami dialog i współpracę. Ekumena z Ortodoksją jest tym, co może uratować waszą zachowawczość i wartości. Chyba że wolicie, żeby moderniści wsączyli jad w wasze wyznanie i zatruły wasze korzenie. jaki będzie wasz kościół za 20-40 lat? To zależy od was.
Felek2020.10.22 12:28
Konserwatywni katolicy są jak ta zamknięta puszka w konserwie do których nie dociera, że ich interpretacja Bibli jest jedną z wielu, księgi napisanej przez wielu autorów- zwykłych ludzi setki lat temu. Podstawą nauczania Chrystusa była miłość, miłośc do blizniego i to że wobec Boga wszyscy są równi. Natomiast katolicy wybierają sobie kto ma być w obliczu Boga lepiej traktowany a kto nie, nie pytając się o to samego zainteresowanego. Nie przeszkadza im też fakt, że ich bożek wyniesiony na piedestaly Jan Paweł II krył pedofilów i ignorował wszelkie zło, które trawiło tą instytucje. Natomiast przeszkadza im jak dwóch ludzi się kocha i chcę legalnie skonsumować swój związek. Przypominam, że związki partnerskie to nietylko osoby homoseksulane ale pary które chcą żyć razem bez tej całej szopki. Proszę was katolicy, kultywujcie sobie swoja wiarę, módlcie się jesli wam to pomaga, ale nie wchodzcie z brudnymi buciorami do życia innych ludzi którzy sobie tego nie życzą i niedecydujcie co jest dobre za nich.
tm2020.10.22 13:08
Panie Felku! Napisałeś mnóstwo zdań i ani jednej prawdy.
Felek2020.10.22 13:11
Jeśli Chrystus nie nauczał miłości bliżniego to chyba czytaliśmy inną Biblię
tm2020.10.22 17:55
Owszem, nauczał. Tylko ty napisałeś „Podstawą nauczania Chrystusa była miłość” a ja uważam że nie BYŁA tylko ciągle JEST. Tak samo zresztą jak nauczanie. Co się zaś tyczy twojego (myślę że trochę złośliwego) stwierdzenia że czytaliśmy inną Biblię, to istnieje taka możliwość. Każde tłumaczenie nawet katolickie jest inne, nie wspominając o Biblii gdańskiej czy warszawskiej. Poza tym do zrozumienia Biblii potrzebna jest Łaska Boża (taki dar Boży) czego tobie jako nie katolikowi jest ciężej otrzymać. Stąd te rozbieżności.
nn2020.10.22 13:23
Proszę dokładnie przeczytać Całą Biblie ze szczególnym uwzględnieniem Starego Testamentu. Tam dokładnie zostało napisane co Bóg Sądził o homoseksualistach. Chrystus NIGDY nie zanegował tego co zostało w tych Księgach napisane i kazał kazał kochać bliźniego lecz mieć w nienawiści grzechy, zwłaszcza te przeciw czystości.
Jahu🐟2020.10.22 11:35
No, ale chyba oczywiste jest, że jeśli Papież wypowiada takie słowa mimo, że nie jest to oficjalne nauczanie kościoła to takimi wypowiedziami sieje zamęt i zgorszenie. Głowa kościoła godzi się na życie w grzechu i prawne tego przyklepanie, musi sobie zdawać sprawę z tego, że jego wypowiedzi mają wpływ na ludzi i całe społeczeństwa. Konsekwencją takich wypowiedzi będzie nasilenie się homoterrorystycznych żądań.Podkładką będą właśnie takie słowa Papieża.
mich2020.10.22 10:54
powiem krótko obecny Watykan bóg wie przez kogo szantażowany to żart z pisma swietego i katolików i żadne tłumaczenie temu nie pomoze
An2020.10.22 10:45
Franciszek nie raz dowiódł już, że jest zwolennikiem relatywizmu moralnego. Tym samym wpisuje się w nurt lewackiej poprawności politycznej. On nie powinien być papieżem.
Anonim2020.10.22 11:55
To się nazywa po prostu MASONERIA
frondowscy heretycy,buntownicy2020.10.22 10:19
katolika obowiązują współczesne mu Encykliki i Listy Pasterskie!
Anonim2020.10.22 11:54
OBOWIĄZUJE CHRZEŚCIJAN Stary i Nowy Testament . AMEN
terlikos królik2020.10.22 10:18
Milicjanci poznańscy wynosili księdza w ornacie w czasie nabożeństwa a Terlikos wszystko co miał do powiedzenia w wiadom. bigamisty to ,że Msza św. była odprawiana niegodnie. Ale WAŻNIE, manipulatorze.Teraz czepia sie papieża Franciszka, bo takich jak on nazwal królikami:))
normalny2020.10.22 10:51
Rzecznik Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko we Wrocławiu ks. Jerzy Babiak poinformował w poniedziałek, że ksiądz, którego dotyczyła interwencja policji nie jest salezjaninem; w 2018 roku został wydalony ze zgromadzenia. "Oznacza to, że bezprawnie zamieszkuje na terenie domu zakonnego przy ul. Wronieckiej w Poznaniu i wbrew naszej woli wprowadza poza klauzurę zakonną obce osoby, przez co w obecnej sytuacji pandemicznej naraża na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem wszystkich mających prawo tam przebywać" - podał rzecznik w przesłanym oświadczeniu. Jak dodał, ksiądz podlega także karze suspensy; nie wolno mu sprawować sakramentów. Rzecznik zaznaczył, że salezjanie nie mają nic wspólnego z działaniami kapłana oraz z osobami, które wokół siebie gromadzi. "W trosce o nasze bezpieczeństwo będziemy podejmowali działania, które zagwarantują na terenie domu zakonnego przy ul. Wronieckiej w Poznaniu przestrzeganie aktualnie obowiązujących zasad funkcjonowania społecznego w tzw. strefach żółtych i czerwonych" - poinformował ks. Jerzy Babiak.
Anonim2020.10.22 9:45
Prawda jest jedna - zawarta w Starym Testamencie - BÓG gardzi homoseksualistami ( którzy żyją z mężczyzną jak z kobietą). W nowym testamencie Jezus mówi : wszystko co jest zapisane w PRAWIE ( Kanonie) w Starym Testamencie - OBOWIĄZUJE !!! I ludzie tutaj NIC nie mogą zmieniać.
Po 11 ...2020.10.22 10:19
No pewnie. Np. kamienujemy tych co pracują w niedzielę :)) No pewnie ...
nn2020.10.22 13:28
Proszę o wskazanie w której części Starego Testamentu jest nakaz kamieniowania za pracę w niedzielę!!!!!!!
Po 11 ...2020.10.22 18:28
32 Gdy Izraelici przebywali na pustyni, spotkali człowieka zbierającego drwa w dzień szabatu1. 33 Wtedy przyprowadzili go ci, którzy go spotkali przy zbieraniu drew, do Mojżesza, Aarona i całego zgromadzenia. 34 Zatrzymali go pod strażą, bo jeszcze nie zapadło postanowienie, co z nim należy uczynić. 35 Pan zaś rzekł do Mojżesza: «Człowiek ten musi umrzeć - cała społeczność ma go poza obozem ukamienować». 36 Wyprowadziło go więc całe zgromadzenie poza obóz i ukamienowało według rozkazu, jaki wydał Pan Mojżeszowi.
Ryszard2020.10.22 10:38
Bóg Starego Testamentu to chyba jeden z najmniej sympatycznych bohaterów literackich: zawistny (i dumny z tego), małostkowy i niesprawiedliwy typ, z manią na punkcie kontrolowania innych i niezdolny do wybaczania, mściwy i żądny krwi zwolennik czystek etnicznych, mizogin, homofob i rasista, dzieciobójca o skłonnościach ludobójczych (oraz morderca własnych dzieci przy okazji), nieznośny megaloman, kapryśny i złośliwy tyran.
Po 11 ...2020.10.22 12:10
Wypada napisać, że to Richard Dawkins, "Bóg urojony", strona 57... "Bóg Starego Testamentu to chyba jeden z najmniej sympatycznych bohaterów literackich: zawistny (i dumny z tego), małostkowy i niesprawiedliwy typ, z manią na punkcie kontrolowania innych i niezdolny do wybaczania, mściwy i żądny krwi zwolennik czystek etnicznych, mizogin, homofob i rasista, dzieciobójca o skłonnościach ludobójczych (oraz morderca własnych dzieci przy okazji), nieznośny megaloman, kapryśny i złośliwy tyran. Ci z nas, którzy od najwcześniejszego dzieciństwa się z nim stykają, nie dostrzegają tego horroru. Dopiero błogosławiona niewiedza stwarza odpowiednią perspektywę."
Anty-plagiat2020.10.22 12:51
Rychu, przywłaszczenie czyjejś pracy intelektualnej to przestępstwo. Dlatego, jeśli cytujesz, używaj cudzysłowiu i podaj autora.
Marek2020.10.22 9:19
Co Ty robisz Bergoglio z moim Kościołem?! A może Ty nie jesteś z mojego Kościoła?! Możeś wilkiem w owczarni Pańskiej?!
Po 11 ...2020.10.22 9:23
A może to ty jesteś wilkiem?
w pół do dziesiątej....2020.10.22 9:30
więc masz jeszcze godzinę i 30 min do osiągnięcia upojenia po 11
Po 11...2020.10.22 10:22
Zapraszam do Gdańska na http://www.starogdanskie.pl/ z kija. Polecam, nawet przed 11.
ech.......2020.10.22 10:36
sądząc po twoich wpisach to raczej jesteś amatorem denaturatu niż kraftów
Jarek2020.10.22 9:02
Możecie pisać ile chcecie nt nieomylności Papieża, czy się z tym zgadzacie, czy nie. To dogmat i zgodnie z Katechizmem KK, dogmat przyjmuje się na wiarę (bez szemrania). Był taki duchowny rzymskokatolicki Hans Küng nawołujący do debaty na temat dogmatu o nieomylności papieża przez Jana Pawła II został usunięty z katedry teologii. Czyli nasz JPII był nieomylny - bo nasz. Choć w d...ie miał problem pedofilii w KK. Tak - KK zabrnął w ślepą uliczkę, napłodził tych dogmatów - i teraz problem.
przeczytaj swój własny wpis2020.10.22 9:27
czy jest w nim jakakolwiek sensowna treść? Równie dobrze możesz napisać w jednym zdaniu o pandemii koronawirusa i pedofilach wśród lekarzy
Jarek2020.10.22 10:04
Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem? No cóż, nie odbiegasz od średniej krajowej, jak to pokazują wyniki z matur.
Anonim2020.10.22 7:57
Wy, konserwatywna frakcja w Kościele Rzymskokatolickim, musicie zrozumieć jedno, że wszelkie tendencje reformatorsko-modernistyczne w waszym kościele wynikają z bratania się ze zgniłym Zachodem. Lewactwo, Masoni i Lutry są zachwyceni waszym nowym nowym, "postępowym" papieżem. Nie pojmuje, dlaczego tak bardzo boicie się wschodniej ortodoksji, dlaczego tak bardzo jesteście niechętni kulturze rosyjskiej i prawosławiu. Moglibyście uczyć się od nas tradycjonalizmu i konserwatyzmu. Jeśli nie chcecie, żeby w przyszłości na duchownych KK wyświęcano jawnych gejów, jeśli nie chcecie, aby w waszych kościołach wisiały tęczowe flagi, podejmijcie z nami dialog i współpracę. Ekumena z Ortodoksją jest tym, co może uratować waszą zachowawczości wartości. Chyba że wolicie, żeby Lutry wsączyły jad w wasze wyznanie i zatruły wasze korzenie. jaki będzie wasz kościół za 20-40 lat? To zależy od was.
Rasputin, dwa Putin.... Pół Putin2020.10.22 8:52
Walizka! Dworzec! Moskwa! Paszoł won!
ladychapel2020.10.22 7:43
Co spowodowało rozrywanie polsko-katolickich szat? To, że papież zapytany o małżeństwa osób tej samej płci wyraźnie nakreślił granicę? - małżeństwo jest między mężczyzną i kobietą, a związki osób tej samej płci nazywane są związkami partnerskimi i uznaje, że taka regulacja prawna zapewniłaby niezbędną ochronę?
ateusz2020.10.22 9:00
Zgadza się, właśnie to, ponieważ polscy hierarchowie ramię w ramię z politykami pewnej opcji uczynili z LGBT głównego wroga Polaków, celowo podsycając tę nienawiść aby zdobyć i utrzymać władzę. A teraz Papa Francesco tak jakby wytrąca im ten oręż z ręki, stąd wycie ich klakierów.
Po 11 ...2020.10.22 9:28
Dokładnie tak. Dokładnie dlatego taki rwetes. Franciszek ośmieszył i poniżył PiS i zniewieściałą część polskiego KK.
Anonim2020.10.22 19:48
Franciszek ośmieszył jedynie sam siebie.
komisarz2020.10.22 7:41
W komitecie, prezes Jarosław prowadzi prace nad zwryfikowaniem poglądów papieża
BOLEK2020.10.22 7:16
JAK NAJSZYBCIEJ EKSKOMUNIKOWAĆ TEGO PSEUDO ZBOCZONEGO, CZERWONEGO PAPIEŻA KIEROWANEGO PRZEZ ŻYDÓW, MASONERIĘ, LGBT I KOMUNUSTÓW!!!!!! TO NIE PAPIEŻ TO ZBOCZONA CZERWONA MARIONETKA NA SZNURKACH ŻYDÓW, MASONÓW, LGBT I KOMUNISTÓW!!!!
Lolek2020.10.22 15:00
Uwaga, bo tow. Bolek jest czerwoną marionetką na sznurkach żydów, masonów, lgbt i komunistów.
ladychapel2020.10.22 7:15
Dla polskich latolików - papież jest papieżem wtedy i tylko wtedy, gdy jego wypowiedzi potwierdzają ich poglądy i tradycje.
Zgrywus2020.10.22 7:02
Podobno prezes ma już gotową decyzję o odwołaniu Franciszka i powołaniu Jędraszewskiego.
Polak2020.10.22 7:02
Sekciarze muszą przekonywać że główny szaman musi mieć rację, w innym wypadku ludzie zaczynają myśleć - a to już jest dla sekty niebezpieczne, bo do myślących ludzi dociera że te okultystyczne bajeczki służą wyłącznie do wyłudzania pieniędzy od naiwnych. Oczywiście czasem główny szaman rzuci czymś rozsądnym co nie podoba się pomniejszym szamanom...
Hue2020.10.22 6:18
Ojej, papież przypomniał, że biblia nie jest od tego aby mieć argument aby nienawidziec człowieka. Przypomnę, że Jezus wolał przebywać wśród grzeszników, wiec ilu z was ostatnio szukało przyjaźni u geja?
Anonim2020.10.22 10:13
Tak przebywał wśród grzeszników po to aby ich wyprowadzić na dobrą stronę życia - aby żyli bezgrzesznie, żeby mogli być zbawieni!. ( Jak powiedział "zdrowy nie potrzebuje lekarza tylko chory"). Dlatego HUE jak coś piszesz to najpierw zapoznaj się ze Starym i Nowym Testamentem
Pietia dobra rada2020.10.22 3:51
Wy, konserwatywna frakcja w Kościele Rzymskokatolickim, musicie zrozumieć jedno, że wszelkie tendencje reformatorsko-modernistyczne w waszym kościele wynikają z bratania się ze zgniłym Zachodem. Lewactwo, Masoni i Lutry są zachwyceni waszym nowym nowym, "postępowym" papieżem. Nie pojmuje, dlaczego tak bardzo boicie się wschodniej ortodoksji, dlaczego tak bardzo jesteście niechętni kulturze rosyjskiej i prawosławiu. Moglibyście uczyć się od nas tradycjonalizmu i konserwatyzmu. Jeśli nie chcecie, żeby w przyszłości na duchownych KK wyświęcano jawnych gejów, jeśli nie chcecie, aby w waszych kościołach wisiały tęczowe flagi, podejmijcie z nami dialog i współpracę. Ekumena z Ortodoksją jest tym, co może uratować waszą zachowawczości wartości. Chyba że wolicie, żeby Lutry wsączyły jad w wasze wyznanie i zatruły wasze korzenie. jaki będzie wasz kościół za 20-40 lat? To zależy od was.
Anty-liberał2020.10.22 3:41
Wy, konserwatywna frakcja w Kościele Rzymskokatolickim, musicie zrozumieć jedno, że wszelkie tendencje reformatorsko-modernistyczne w waszym kościele wynikają z bratania się ze zgniłym Zachodem. Lewactwo, Masoni i Lutry są zachwyceni waszym nowym nowym, "postępowym" papieżem. Nie pojmuje, dlaczego tak bardzo boicie się wschodniej ortodoksji, dlaczego tak bardzo jesteście niechętni kulturze rosyjskiej i prawosławiu. Moglibyście byście uczyć się od nas tradycjonalizmu i konserwatyzmu. Jeśli nie chcecie, żeby w przyszłości na duchownych KK wyświęcano jawnych gejów, jeśli nie chcecie, aby w waszych kościołach wisiały tęczowe flagi, podejmijcie z nami dialog i współpracę. Ekumena z Ortodoksją jest tym, co może uratować waszą zachowawczości wartości. Chyba że wolicie, żeby Lutry wsączyły jad w wasze wyznanie i zatruły wasze korzenie. jaki będzie wasz kościół za 20-40 lat? To zależy od was.
Ponti2020.10.22 1:08
Kiedy przyjmiemy do wiadomości że Franciszek nie jest leglanym papieżem, tylko figurantem masońsko-szatańskich kręgów Watykanu, to cała ta dyskusja o jego nieomylności traci sens. Po prostu on jest nielegalny i zawsze jest celowo dwuznaczny i celowo omylny w najważniejszych sprawach Kościoła. A papieżem jest nadal Benedykt.
Świnta racja2020.10.22 9:24
Oczywiście, że papieżem jest Benedykt. Tylko, bidulka, o tym nie wie...
Dziennikarz TVN2020.10.22 0:25
A my w tv kłamiemy bo nienawidzimy Polski.
Hue2020.10.22 6:14
To jak bardzo tvp musi nienawidziec Polskę, skoro kłamią gorzej niż za komuny?
matis892020.10.22 0:03
Sprawa nie dotyczy nieomylności papieskiej tylko tego czy papież może walczyć z Bogiem i Prawem Boga, wygadywać herezje, uprawiać pogaństwo z demonami Pachamamy, propagować grzech włącznie z tymi najbardziej ohydnymi jak gejowska sodomia, zwodzić ludzi na potępienie, uprawiać politykę zgodną z linią masonerii.... O tym jest mowa przy Bergoglio, a nie o tym czy jest on nieomylny jak to widzi nawet ślepy. W omyłkę, omylność to on wprowadza celowo od lat.
Ciekawy2020.10.22 15:22
Ciekawa teoria, ale przecież sam Jan Paweł II zatwierdził w 1979, że papież jest nieomylny usuwając Hansa Kunga z katedry teologii i jego próby podważenia dogmatu nieomylności papieskiej. Sugerujesz, że Największy Polak był omylny? Podważasz dogmaty Kościoła? Kim jesteś, za kogo się uważasz, że podważasz Jego słowa i czyny? Ja Ci powiem - jesteś zagubioną owieczką. Słuchaj papieża, bo zstępujesz z drogi światła.
Stop tęczowej zarazie2020.10.21 23:52
A jutro się pewnie okaże, że wypowiedź Franciszka została zmanipulowana przez gejstapo.
Katolik2020.10.21 23:36
Ojciec Swięty powinien w Polsce zrobić porządek, większość księży i biskupów ekskumunikować następnie powołać kościelnego kuratora by kontrolował każdą wypowiedź i ruch polskich hierarchów kościelnych
Polska sekta pseudo katolicka2020.10.21 23:30
Papieża Farnza mamy głęboko gdzieś, stolicę apostolską mamy w Toruniu
Piotr2020.10.21 23:12
Rzecz w tym, że Papież nie jest urzędnikiem, jak każdy inny człowiek chodzący po ziemi. Chrystus nie wyznaczał sobie godzin urzędowania, a potem odchodził od biurka i realizował swoje prywatne sprawy mówiąc nieobsłużonym petentom: dajcie mi teraz święty spokój, zaczynam jutro o 8:00". Jeśli Franciszek chce postępować wg takiego schematu, żeby po godzinach być Bergolio i dzielić się swoimi prywatnymi przemyśleniami, żeby być "na fali" pośród dewiantów, musi abdykować, skończyć cyrk z udawaniem następcy Chrystusa. Niestety, od początku sprawia wrażenie urzędnika, co i rusz wypowiada się dwuznacznie, pozostawiając "poszukiwaczom" pełną swobodę interpretacji ich dorabiania tego co im tam pasuje.
vlad drać2020.10.21 23:05
Franek jest apostatą. Kto tego nie widzi ten jest idiotą. Apostata nie może sprawować urzędu Namiestnika Chrystusowego. I tyle w temacie.
orzech2020.10.22 15:09
a może t ty jesteś idiotą
Ciekawy2020.10.22 15:15
Ciekawe kto go tam obsadził. Pewnie konklawe apostatów? Wybranych spośród tysięcy biskupów apostatów? Tylko potwierdzasz to co już od dawna wiadomo. Że KK to fasada obłudy i postępowania PRZECIWKO wierze i miłości. I Franciszek wystąpił przeciwko tym fałszywym kapłanom, którzy sieją nienawiść i są narzędziami Szatana. I dlatego zmanipulowanym przez obecną, odrażającą formę KK tak się Franciszek nie podoba. Bo brzydzicie się bliźnim, brzydzicie się miłością i jesteście zaślepieni przez Szatana, manipulatora.
harry2020.10.21 22:40
jestem harry, marzę o facetach.
Konfederata2020.10.21 22:38
A w rasiji wsie ruhajet putina w żopu. A putinu ruhajet agientów Bossaku i Mikku
harry2020.10.21 22:37
jestem harry, typowy gej.
Podróżnik2020.10.21 22:36
Kwestia ta, ..., była przedmiotem wiary od początków istnienia Kościoła. Nie nie była. W zasadzie jest to XIX concept. Dogmaty definiowały sobory, papieże rozstrzygali o wierności dogmatom. Królowie (np. król Francji) zezwalali na publikowanie rozstrzygnięć albo i nie! Świat katolicki został zaszokowany kiedy w 1854 roku, papież po raz pierwszy ogłosił nowy dogmat (bardzo kontrowersyjny w średniowieczu). Szokiem było ogłoszenie dogmatu a nie jego treść.
Anonim2020.10.21 22:35
Czyli papieża można olać. Dziękuję ci Frondo.
Po 11 ...2020.10.21 22:33
A ja sobie myślę, że Tomasz z Polerki jawnie się przejechał swoim "teologicznym" walcem po całej nauce społecznej JPII. Czy to czasem nie jest obraza uczuć? Bo ja się czuję urażony. Słuchałem JPII i myślałem, że jego słowa mają lepsze "umocowanie", niż majaczenia jakiegoś innego dziada pod sklepem monopolowym.
Anonim.to2020.10.21 22:24
Dajcie już spokój...Koń, a raczej "papież", jest taki jak każdy widzi.Po co chronicie Fałszywego Proroka?!
Po 11 ...2020.10.21 22:17
Nooo to już wszystko jasne. Dziękujemy ci Tomaszu z Polerki. Już rozumiemy, że prawdziwy katolik spokojnie może mieć w doopie to co ględzi Papież. A szczególnie w polskiej dooopie.
PO-ziom godny trolla2020.10.21 22:29
Po pierwsze, śmiejemy się z nazwisk. Po drugie, porzućmy logiczne myślenie. A przede wszystkim po 11 obowiązkowo bądźmy już w stanie permanentnej nietrzeźwości. W końcu jako neokomuchy jesteśmy bardziej postępowi niż nasi poprzednicy, którzy pozwalali sprzedawać alkohol po 13.
Po 11 ...2020.10.21 22:38
Nie zrozumiałeś. Chodziło o zbieżność "polish" i "polerować". A jeśli chodzi o piwko? No pewnie:)) Frondę na trzeźwo trudno się czyta. A na bani, zabawa przednia. Twoje zdrowie!
Po 11 ...2020.10.21 22:41
Aaaa, zapomniałem zażartować z nazwiska. Będzie tak: Dlaczego czytanie Frondy jest jak wizyta u lakiernika? ...... Poler i wszystko jasne, błyszczy się jak psu jajca :))
Ja, Szatan2020.10.21 22:13
ANEKS nr 2 do INSTRUKCJI DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, wrogów Kościoła i Polski, czcicieli trupa Lenina, wyznawców poglądów masonów i brukselskich neomarksistów, którzy w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „ladychapel”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu” i wielu innych z tej samej szajki, choć pod innymi nickami ***** No dobra, widzę, że nie pojęliście moich ostatnich instrukcji. Myślicie, że się wykpicie jakimiś prymitywnymi złośliwościami w tych waszych komentarzach? Może was to cieszy, ale mnie nie. Pora więc wyłożyć karty na stół. Przypominam: Moim celem jest złapanie jak największej ilości dusz do piekła na całą wieczność. I nie zauważyłem żadnych efektów w tym kierunku od tej waszej durnej pisaniny. Katolicki motłoch śmieje się z tego i tylko umacnia w przekonaniu, że jesteście bandą przygłupów! Oni, że zacytuję mojego ulubieńca, Jurka Urbana, mają to wszystko w ᵭůᵱįě! ***** Powtarzam: Jesteście jak polska opozycja: totalnie skompromitowani i nieskuteczni! Nie zyskaliście mi ani jednej duszy! Ale dla was, durnie, piekło zawsze stoi otworem. Do zobaczenia zatem! ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
Drugi Bóg2020.10.22 0:01
Jasiu, pomyliłes dowody osobiste! Stosuj tabletki według instrukcji pana doktora.
AAAtomek2020.10.22 0:08
Prosiłem, dopisz mnie do twojej listy. Tak dla hecy.
Po 11 ...2020.10.22 0:48
Kolego, na to to trzeba sobie zapracować. Ja sobie żyły wypruwałem żeby dojść do drugiego miejsca. To kosztuje. Msze opuszczam, spowiadam na wyścigi, a ostatnio poprowadziłem pogrzeb przez Skype'a...
Ja, Szatan2020.10.22 9:39
Nie ma sprawy. Choć twoje komentarze są wyjątkowo mało inteligentne.