TYLKO U NAS! Prof. Roman Bäcker: Polska dyplomacja musi poważnie zastanowić się nad nową strategią - zdjęcie
27.01.20, 11:00

TYLKO U NAS! Prof. Roman Bäcker: Polska dyplomacja musi poważnie zastanowić się nad nową strategią

19

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Co sądzi Pan o tym co miało miejsce na Światowym Forum Holokaustu Jerozolimie? Na co szczególnie zwrócił Pan uwagę?

Prof. Roman Bäcker, politolog, działacz opozycyjny w PRL: Spotkanie w Jerozolimie w 75-tą rocznicę wyzwolenia obozu w Oświęcimiu jest dosyć ciekawym przykładem tego, że Holokaust staje się generalnym wytrychem pamięci historycznej, nie tylko dla Izraela, ale też i dla znacznej części świata. Holokaust ma wzmacniać poczucie narodowej tożsamości, połączonej z dumą z tego, że się należy do cywilizowanego świata. Ale to połączenie w tym kształcie jest  tworzeniem nowego mitu historycznego. Mit jako taki nie jest ani prawdziwy, ani fałszywy, on jest pewnego rodzaju bajką, opowieścią o tym, jak my sobie coś wyobrażamy. W tym przypadku ten mit historyczny dotyczący Holokaustu jest dla każdego państwa nieco inny. W przypadku Rosji jest to mit wielkiej, zwycięskiej wojny z faszyzmem. Faszyzm jest tu rozumiany jako każdy wróg Rosji. Inaczej mówiąc – dzisiejsi Ukraińcy walczący o niepodległość, o możliwość decydowania o sobie bez Rosji, są oczywiście faszystami, banderowcami, ponieważ sprzeciwiają się Rosji. Z przemówienie prezydenta Macrona wynika, że Holokaust jest oczywiście czymś strasznym, ale Macron nawet się nie zająknął o tym, że Francuzi pod rządami Vichy byli jego współuczestnikami. Mamy do czynienia z mitem puryfikacyjnym – czyli wybielającym samego siebie tylko po to, by powiedzieć, jacy wspaniali byli Francuzi podczas II wojny światowej. 

Zdecydowana większość Polaków po wcześniejszych oskarżeniach Polski przez Putina o wywołanie II wojny światowej spodziewała się nowych bezpośrednich kłamstw na nasz temat, tak się jednak nie stało, zamiast tego prawie w ogóle o nas nie wspominano… O czym to świadczy?

Dyplomacja rosyjska jest albo najlepsza na świecie, albo jedną z najlepszych. Jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie to Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych [40 miejsce w rankingu światowym BRICS 2018], który przygotowuje kadry właśnie dla rosyjskiej dyplomacji. I tym samym posądzanie dyplomatów rosyjskich o to, że zrobiono coś nieracjonalnie, może okazać się błędem. Rosjanie celowo nie wymienili Polaków, żeby pokazać, że Andrzej Duda zrobił błąd nie przyjeżdżając, bo w rzeczywistości żadnego zagrożenia ze strony Rosji nie było. Rosjanie wiedząc o tym, że on nie przyjedzie, przygotowali odpowiednie przemówienie Putinowi, by kolejny raz pokazać nam i światu, jacy to Polacy są nierozsądni, nierozważni i niedbający o swoje własne interesy.

Niektóre media w Polsce informują, iż fakt, że Putin nas nie oczerniał jest zasługą polskich dyplomatów... Czy coś w tym może być?

Polski rząd, nawet nie dyplomacja, wywołując histerię na temat przewidywalnych oskarżeń Putina popełnił ogromny błąd. W rzeczywistości Polska została całkowicie zmarginalizowana w tej narracji historycznej, bo po prostu w Jerozolimie polskiego głosu nie było. Nikt z Polaków głosu w Jerozolimie nie zabrał, choćby nawet podczas konferencji prasowej, bo już nie mówię o oficjalnych przemówieniach... Trzeba było prowadzić zupełnie inaczej politykę związaną z pamięcią narodową, trzeba było myśleć przy uchwalaniu odpowiedniej ustawy, a nie dopiero potem być zaskoczonym, że Izrael nie proponuje prezydentowi Polski przemówienia. Przecież jeżeli jest się w miejscu, gdzie jest mnóstwo polityków, a jeszcze więcej dziennikarzy, wypowiedzenia swojego zdania, obojętne w jaki sposób, jest czymś technicznie bardzo łatwym. Wykupywanie artykułów w rozmaitych gazetach zachodnich w tym przypadku mija się absolutnie z celem, bo po prostu nikt tego nie zauważy, z wyjątkiem tych polskich mediów, które powtarzają głos polskiego rządu. Inaczej mówiąc, ta runda walki, żeby polski głos w narracji historycznej dotyczącej II wojny światowej był obecny na świecie, została całkowicie przegrana.

Czy prezydent Duda popełnił błąd decydując się na zostanie w Polsce? Czy istniało lepsze wyjście z sytuacji, w której nas postawiono?

Prezydent Duda w pewnym momencie nie miał innej możliwości i postąpił wtedy zupełnie racjonalnie. Natomiast ten brak możliwości jest wynikiem tego, że polska dyplomacja nie potrafiła porządnie porozumieć się z dyplomacją izraelską. Następnie, gdy dowiedziała się o tym dyplomacja rosyjska, potrafiła to w odpowiednim momencie wykorzystać i doprowadzić do marginalizacji jeszcze głębszej, niż byłoby to możliwe w innym wypadku. Tym samym zawiodła taktyka polskich polityków, zarówno prezydenta, jak i premiera, który powołał specjalny sztab antykryzysowy. Polskie ośrodki decyzyjne nie posiadają zdolności do przewidywania ruchów przeciwnika na więcej, niż jeden krok.

Jaki przekaz na podstawie całości – wszystkich wypowiedzi i gestów –  idzie z Jerozolimy w świat? Dotyczący roli Polski, Niemiec, Francji... i innych państw?

Izrael buduje swoją narrację Holokaustu jako podstawowy czynnik budujący tożsamość narodu, który przecież pod względem ortodoksji religijnym jest niesłychanie zróżnicowany. Natomiast pozostałe państwa chcą zrobić wiele, żeby udowodnić, iż to one były również ofiarami Holokaustu, również, tak jak Żydzi, byli ofiarami nazizmu, a nie współsprawcami... W dużej mierze wielu państwom się to udaje, i to niezależnie od prawdy historycznej, bo czymś innym jest prawda od mitu historycznego. Polska tworząc swój własny mit nie jest w stanie narzucić go w jakikolwiek sposób chociażby części światowej opinii publicznej.

Czy nie ma Pan wrażenia, że zwycięzcami po części są wszyscy, a jedynym przegranym jest Polska?

Jest to bardzo prawidłowy tok myślenia. Mamy do czynienia w rzeczywistości z takim właśnie wynikiem spotkania. Jedynym przegranym jest właśnie rząd Polski, wszyscy inni w jakimś stopniu są – mniej lub bardziej – wygranymi.

Jaka jest międzynarodowa waga tego, co dziś miało miejsce w Jerozolimie? Powinniśmy się przejąć, czy możemy to zlekceważyć?

Politycy w skali światowej spotykają się ze sobą niesłychanie często i bezustannie ze sobą rozmawiają, również telefonicznie. I tutaj jedno spotkanie, czy brak spotkania, nie zmienia zazwyczaj opinii publicznej, czy nastawienia jednych polityków do drugich. Natomiast jeżeli zmienia się opinia o danym państwie, o tym, czy można z danymi politykami rozmawiać, czy nie, to jest to rezultat z reguły wielu różnych faktów. To, co się dzieje teraz w Polsce z sądami, z niechęcią do wykonywania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to co się dzieje z niechęcią polskiego rządu do utrzymywania kontaktów z organami UE, powoduje, że Polska przestaje być traktowana jako partner do prowadzenia jakichkolwiek rozmów.

Czy możemy obecnie skutecznie bronić prawdy o II wojnie światowej, Holokauście, o roli Polski?

Tak samo jak i każde inne państwo, jak każdy inny silny organizm polityczny, my też tworzymy swoje własne mity historyczne. My możemy mówić o tym, że te mity historyczne są czystą prawdą, tak jak Rosjanie mówią o swoim micie, Francuzi, Brytyjczycy, Niemcy, Żydzi... To, czy dany mit historyczny będzie bardziej powszechnie obecny w światowej opinii publicznej, czy nie, zależy nie tylko od wielkości mediów, strumieni informacyjnych danego państwa, ale też od zręczności, umiejętności negocjacji, przekonywania do swoich mitów historycznych przez polityków i dyplomatów. Tym samym to, co widać wyraźnie, to to, że polski rząd nie potrafi przekonywać do siebie, nie potrafi zarówno przekonać mediów światowych, jak i swoich kolegów, polityków z innych państw. 

Wydaje się to niezbyt optymistyczne...

Dla mnie najważniejsze jest to, czy wyciąga się wnioski. Ostateczny rezultat zależy od tego, czy decydenci potrafią unikać i naprawiać swoje błędy, czy nie. Jeśli tego nie potrafią, to znaczy, że idą prostą drogą do klęski.

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (19):

Polak Ateista Dumny Gej2020.03.6 16:04
………………………………………._¸„„„„_ …………………….…………...„--~*'¯…….'\ ………….…………………… („-~~--„¸_….,/ì'Ì …….…………………….¸„-^"¯ : : : : :¸-¯"¯/' ……………………¸„„-^"¯ : : : : : : : '\¸„„,-" **¯¯¯'^^~-„„„----~^*'"¯ : : : : : : : : : :¸-" .:.:.:.:.„-^" : : : : : : : : : : : : : : : : :„-" :.:.:.:.:.:.:.:.:.:.: : : : : : : : : : ¸„-^¯ .::.:.:.:.:.:.:.:. : : : : : : : ¸„„-^¯ :.' : : '\ : : : : : : : ;¸„„-~" :.:.:: :"-„""***/*'ì¸'¯ :.': : : : :"-„ : : :"\ .:.:.: : : : :" : : : : \, :.: : : : : : : : : : : : 'Ì : : : : : : :, : : : : : :/ "-„_::::_„-*__„„~"
Reytan2020.01.27 18:20
Backer to zydowski ;prowokator i wrog Polski. Juz samo gdakanie o tzw.mitach swadczy,ze to jest IDIOTA .
Patrick2020.01.27 14:43
Mam wrażenie że wypowiedź tego prof. nie jest obiektywna. Nie wiem czy może to związane z nazwiskiem czy opcją polityczną...
obs.2020.01.27 14:07
Wypowiedź bardzo jednostronna, nie obiektywna, Panie Prof. Roman Bäcker, dziś podczas obchodów w Oświęcimiu czy jak kto woli w Auschwitz Birkenau polski głos wybrzmi i będzie słyszalny na całym Świecie, będzie tu więcej przywódców państw i związków wyznaniowych którzy z własnej woli zrezygnowali z dopiero V forum obchodów w Jerozolimie. Myli się pan jeśli również jeśli chodzi o polską dyplomację, jest na odpowiednim poziomie i jest skuteczna, broni Polski i prawdy, zarówno historycznej jak i też związanej ze suwerennością przed zakusami UE, KE czy Rosji.
Rabarbar2020.01.27 13:04
W rozważanych tutaj wizjach tworzenia przez poszczególne państwa "własnych mitów historycznych" zakłada się milcząco, że nie ma prawdy obiektywnej, większość z takich mitów w rzeczywistości może być całkowitym kłamstwem. Gdzie jak gdzie, ale na portalu mającym chrześcijańskie podłoże, tego typu założenie jest nie do przyjęcia. Bo ostatecznie to Bóg jest zarówno Panem historii, jak i do niego należy osąd zarówno całych narodów, jak i poszczególnych ludzi. Na przedłużeniu ateistycznej moralności, która zgadza się, aby silniejsze państwo narzucało swoją wizję historii innym państwom/narodom leży zgoda, by bogaty wykorzystywał ubogiego, silny wymuszał haracz na słabym, a złodziej, poprzez swą arogancję i brak skrupułów górował nad uczciwym. Chrześcijańska droga jest całkowicie inna: "Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle" (1 P. 3,17). To, co mamy z naszej historii jako wciąż niedocenioną wartość - to status ofiar rozmaitych konfliktów. Nie budowaliśmy naszej pomyślności na kolonialnym wyzysku, z reguły nie prowadziliśmy niesprawiedliwych wojen, nie mamy pokusy dominowania nad ościennymi narodami. Nie powinniśmy również zazdrościć innym nacjom bogactw osiąganych nieprawą drogą. "Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa [we wszystko], życie jego nie jest zależne od jego mienia" (Łk. 12,15) "Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?" (Łk. 9,25)
Yoshka2020.01.27 12:59
Historię każda strona zakłamuje, to nic nowego. W Polsce też się nie mówi, że 1 września nie 1 a 3 państwa napadły na Polskę. Prócz III Rzeszy były to: - Słowacja pod przywództwem katolickiego księdza Józefa Tiso, która oderwała od Polski 770 km2 i wzięła do niewoli prawie półtora tysiąca Polaków, - utworzony przez faszystów 10 lat wcześniej Watykan (Mussolini przekazał Watykan w ręce Kościoła w traktatach laterańskich), który oddelegował do Wehrmachtu niemieckich księży katolickich, aby na zajmowanych przez nazistów terenach przejmować polskie diecezje i majątki polskich kościołów, w tym innych niż katolickie wyznań My przemilczamy co nam nie pasuje, Rosja robi to samo, tylko na inną skalę. My lubimy Kościół, który nam wyrządził wiele zła, Rosjanie lubią Stalina, który im wyrządził również wiele zła - taki syndrom sztokholmski.
Reytan2020.01.27 18:25
Komunisci zamordowali kilka milionow Polakow,i teraz chca zniszczyc nasza katolicka kulture.
Cejrowski miał racje w sprawie2020.01.27 12:43
sądów i ma racje mówiąc,ze Izrael jest wrogiem Polski. A z wrogiem sie nie rozmwaia!Kim jest ten Becker hm....https://www.youtube.com/watch?v=sA6f9V55YDQ
W\\\\\305\\\\\\\\202odek2020.01.27 12:06
A czemu mielibyśmy byc na imprezie organizowanej przez Mosze Kantora na zlecenie Putina? A co ma wspólnego Jerozolima i impreza organizowana przez jedną z wielu organizacji żydowskich robiących interesy na Shoach? W tym czasie , czyli w 1945 nie było Izraela a terroryści syjonistyczni organizowali w Jerozolimie ataki na administrację brytyjską zarządzającą Palestyną. Auschwitz jest w Polsce, tu mają miejsce obchody, tu przyjeżdżają Ci którzy przeżyli. Pan profesor to nie tylko działacz opozycyjny ale również były członek PZPR 1977-1981.
ziutek2020.01.27 11:56
Dodam ,że lepszy dla Polski jest 1 bilion zł w kieszeni niż jego brak w zamian za dobre stosunki z Izraelem z powodu ust 447.
Piotr Nowak2020.01.27 11:56
Panie Profesorze , ja wspomnienie Putina o Polsce mam w ostatniej części układu pokarmowego !!!
ziutek2020.01.27 11:46
Jedyny wniosek z tego artykułu to, że Polska nie umiała się dogadać z izraelską dyplomacją i dostała łomot od Rosjan na terenie Izraela. Zatem ten artykuł to następna V kolumna negocjująca odszkodowanie z ust 447 w celu poprawy stosunków dyplomatycznych.
Piotr Nowak2020.01.27 11:58
Ty ziutek, tym wpisem udowodniłeś jeszcze raz, że jesteś psychicznie chorym lemingiem. Twoim nieszczęściem jest trwanie w tej głupiźnie i dopuki nie zaczniesz się leczyć u psychiatry, twój stan nigdy nie ulegnie poprawie. A czas płynie .....................
ziutek2020.01.27 13:19
Piotruś daj grzecznościowo tel do swojego Zygmusia Freuda.
Elektor2020.01.27 11:18
Mówiąc krótko - ruska dyplomacja wszystko ma przemyślane na kilka lat do przodu. Polska zaś - no cóż... pobrzękiwanie szabelką, szarpanie ruskiej nogawicy i liczenie na wdzięczność Ameryki.
sale2020.01.27 13:53
Dziwisz się? Tam władza praktycznie niezmienna jest od ilu lat? A u nas zmieniala się zbyt często. Ale jak zazdrościsz Rosjanom to droga wolna, przyjmą każdego bo demografia u nich kiepska
Reytan2020.01.27 18:22
Skad sie biora tacy podprogowi kretyni ?
robaczek 2.02020.01.27 11:15
(OJ TAM!!! przeciez Adrian z Becią (królowa EU) na pewno mieli przemyślaną strategie polityki zagranicznej !! BRZMIAŁA ONA: "BO NAM SIE NALEZY !! I TY i TY i TY i TY musicie nam dać bo nam sie należy i basta!!!! i przystępuja do odśpiewania "ROTY" " NIEUDACZNICY!!! wszędzie NIEUDACZNICY Z PIS ani JEDNEJ (!) reformy nie potrafia przeprowadzić. Przeciez gdyby tutaj o usprawnienie sądów chodziło, to by to po cichu delikatnie przeprowadzili! ale nieudacznicy nic nie potrafią ;] PIĘNE!! DUMNIE ZE SWOICH? ależ ELITA!!!! brawo wy! WIERNI JAK PSY! chociażby wam na głowe nasr...... . Okradają was już jawnie ale co tam! wazne ze to nasi!!! I W IMIE CZEGO? wlasnego zgorzknienia? eh, tylko Polski szkoda ;/
Realista2020.01.27 11:04
On może wszystko powiedziec bo pisie są tak uzależnione od Rosji ze trzymająca gębę na skobel a po drugie kurduplowatość się marzy władza autorytatywna jaka ma Putin