TYLKO U NAS! Prof. Grzegorz Górski ujawnia: Trzy poziomy walki z Polską - zdjęcie
01.02.20, 10:30

TYLKO U NAS! Prof. Grzegorz Górski ujawnia: Trzy poziomy walki z Polską

30

To jest walka o przyspieszenie federalizacji Unii […] To czysto bolszewicka koncepcja, forsowana wspólnymi siłami przez trockistowskie pokolenie ‘68 […] Część najbardziej politycznie zaangażowanych sędziów będzie w dalszym ciągu kwestionować polski porządek konstytucyjny- prof. Grzegorz Górski, historyk, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, w wywiadzie dla portalu Fronda.pl.

Fronda.pl: Na czyje polecenie odwiedziła Polskę pani komisarz Vera Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej ds. „wartości i przejrzystości”?

prof. Grzegorz Górski, historyk: Na poziomie formalnym wykonuje ona misję w imieniu Komisji Europejskiej, a - także w sensie formalnym - zjawiła się po to, by zorientować się w uwarunkowaniach zmian legislacyjnych w Polsce, w obszarze funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. W rzeczywistości jednak jej wizyta ma służyć z jednej strony podkreśleniu uzurpowanej sobie wbrew traktatom europejskim kompetencji do oddziaływania na dziedzinę, która nie została oddana w zakres odpowiedzialności Unii.

Z drugiej strony miała ona także służyć demonstracji poparcia dla rzekomo uciskanej grupy sędziów, skupionej wokół kończącej kadencję I Prezes Sądu Najwyższego.

Dlaczego ataki urzędników i instytucji europejskich kierowane są właśnie przeciwko Polsce?

Są tu w moim przekonaniu przynajmniej trzy poziomy walki z Polską.

Po pierwsze jest to bieżąca polityczna potrzeba zwłaszcza Niemiec i Francji, silnie zaniepokojonych postępującą samoorganizacją krajów Europy Środkowo - Wschodniej i - zwłaszcza - rolą Polski w tym procesie. Chodzi więc o wykorzystanie instytucji europejskich pod pozorem walki o jakieś wyimaginowane „europejskie standardy praworządności”, do złamania pozycję tego regionu, poprzez skruszenie pozycji Polski.

Na poziomie drugim wiemy, że trwa obecnie o to, co w UE najważniejsze, czyli wojna o pieniądze. To zatem zarówno walka o rozwiązania budżetowe w najbliższej perspektywie siedmioletniej, a dodatkowo o sformułowanie samobójczej polityki klimatycznej i związane z tym strumieniowanie środków. W obu obszarach Polska powinna być największym beneficjentem, bo takie są obiektywne parametry. Ale ponieważ wskutek Brexitu ilość pieniędzy do podziału istotnie się zmniejsza, to trzeba przycinać środki. Skoro najwięcej można uzyskać kosztem Polski, to jej łajanie na różne sposoby ma stworzyć przesłanki do „sprawiedliwego” pozbawienia jej należnych pieniędzy. Jest to tym łatwiejsze, że polska opozycja entuzjastycznie wita taką obiektywnie godzącą w polskie interesy perspektywę.

Wreszcie na poziomie trzecim, jest to walka o przyspieszenie federalizacji Unii. Chodzi więc o złamanie odrębności mniejszych państw i całkowite podporządkowanie ich zdominowanemu przez tandem niemiecko - francuski i Beneluks ośrodkowi dyspozycji w Brukseli. Ma się to dokonać poprzez wzmocnione poprzez walkę z Polską czy z Węgrami całkowicie wyzute z jakiejkolwiek demokratycznej kontroli Komisję Europejską oraz Trybunał Sprawiedliwości. Czysto bolszewicka koncepcja, forsowana wspólnymi siłami nie tylko postkomunistycznych popłuczyn, ale również zdominowanych przez trockistowskie pokolenie 68 formacji pseudochadeckich czy pseudoliberalnych i zielonych.

Komu zależy na podtrzymywaniu zamieszania wokół polskiego wymiaru sprawiedliwości?

To zamieszanie obiektywnie osłabiające państwo polskie, służy w oczywisty sposób obcym interesom. Jest z perspektywy polskich doświadczeń historycznych rzeczą tragiczną, że są znowu ludzie i środowiska które arbitrem polskich sporów wewnętrznych czynią obce ośrodki. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takich działań nie mam najmniejszej wątpliwości, że historia jednoznacznie oceni tych wszystkich donosicieli. Mam jedynie nadzieję, że ostatecznie uda się uniknąć zatracenia wskutek tego sporu, z takim mozołem odzyskanej suwerenności.

Czy postanowienie Trybunału Konstytucyjnego zawieszające kontrowersyjną uchwałę Sądu Najwyższego rozwiązuje, przynajmniej czasowo, problem chaosu prawnego jaki próbuje wywołać w Polsce opozycja i część sprzyjających jej sędziów?

Teoretycznie tak powinno być, ale obawiam się że w praktyce orzeczniczej, pewna część najbardziej politycznie zaangażowanych sędziów będzie w dalszym ciągu kwestionować polski porządek konstytucyjny.

Co w tej sytuacji powinien zrobić prezydent Duda- czy powinien podpisać ustawę dotyczącą reformy wymiaru sprawiedliwości, czy też zawetować tak jak chce tego totalna opozycja?

Zakładam po ostatnich wystąpieniach, że Pan Prezydent jest zdeterminowany w załatwieniu zarówno tej kwestii, czyli w praktyce wprowadzania elementarnych zasad regulujących granice zaangażowania sędziów w jednostronne politycznie działania. To wymóg czasu, bowiem nie ma nic bardziej destruującego państwo i porządek prawny, niż tak otwarte uprawianie polityki przez sędziów, jak obserwujemy to w ostatnich kilku latach. To także krok w kierunku wzmożenia demokratycznej kontroli nad jednym z trzech sektorów władzy w państwie - dotychczas pozostającym całkowicie poza taką kontrolą. Ta patologia musi ulec zmianie i mam nadzieję, że mimo tych opisanych wyżej zabiegów, uda się to - dla dobra polskiej demokracji - wprowadzić w życie.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (30):

Jan Radziszewski2020.02.3 8:33
człowiek ma od Boga wszystkie środki do życia. On jest Dobroczyńcą. Trzeba więc być Mu wdzięcznym i okazywać to przez wysiłek poznawania Go. Ze względu na szacunek wobec swego rozumu. Człowiek upośledzony umysłowo, niedorozwinięty, nie jest wdzięczny temu, kto się o niego troszczy, bo nie rozumie właściwie wartości tej troski. Wobec osoby, która go myje i karmi, prowadzi lub kładzie na posłanie, czuwa, żeby nie przydarzyło mu się coś złego, żywi nienawiść, bo – okrutny z powodu swej dolegliwości – myli pielęgnację z dręczeniem. Człowiek, który uchybia wobec Boga, jest kimś, kto hańbi samego siebie, bo jest wyposażony w rozum. Tylko upośledzeni i szaleni nie radzą sobie z odróżnieniem ojca od obcego, dobroczyńcy od nieprzyjaciela. Człowiek rozumny zna swego ojca i dobroczyńcę. Znajduje radość w coraz lepszym poznawaniu go oraz rzeczy, których nie zna, bo wydarzyły się przed jego narodzeniem. Lubi poznawać to, czym obdarzył go ojciec lub dobroczyńca. Tak trzeba postępować także wobec Pana i okazywać, że jest się kimś inteligentnym, a nie bezrozumnym. Ale zbyt wielu w Polsce przypomina szaleńców, którzy nie rozpoznają ani ojca, ani dobroczyńcy.
DB2020.02.2 19:49
używa języka jak by był w 8 klasie, słabeusz ten udawany profesorek
Defensoe2020.02.2 19:47
z znowu go robicie prof. a on tylko dr hab. Opamiętajcie się, nie dość, że plecie bzdury, to jeszcze kłamie
mt2020.02.2 15:49
polski antysemita i glupiec beczy? smiec moze beczyc, ale wojkska nasze sa gotowe.
pistoleto2020.02.2 11:10
jak dudasz znowu zdradzi żadnego więcej głosu na socjalistów z pisu,,mieli zreformować PL nie zrobili nić gniją dalej w letargu
Arek2020.02.1 16:47
Ma Pan rację Panie Profesorze,ta nędzna eurolewacka unia i nasza targowica chcą sparaliżować nasze państwo,ale nie wiedzą na kogo sie porywają niedouczone lewackie matoły. Nie dał nam rady faszyzm i komunizm tym bardziej takie dziadowskie niedouczone postbolszewickie lewactwo nasze czy zagraniczne poszli won,cela + czeka gnidy!
AAAtomek2020.02.1 14:47
Putinowi udało się wyprowadzić GB z Unii. Teraz czas na Polskę. Putin ma władze w Polsce więc mu się to zapewne uda, nie cieszy mnie to. Ale Putina wybrało kilka milionów Polaków i mają teraz władze. W dniu POLEXITU w ciągu 24h ewakuujemy się z całą rodziną na zachód. Trzeba będzie zrobić to szybko, gdyż obawiam się, że ucieknie z PL z kilka milionów Polaków, a wtedy PiS z Watykanem będą mogli zrobić katolicki kalifat i rezerwat na całym obszarze kraju! Dojna zmiana gra dla Putina, cały czas od 2015 roku.
Topek2020.02.1 13:33
Tylko jeżeli tak jest jak pisze ten niedouczony profesor to dlaczego ta najmądrzejsza Polska jest zawsze w Unii osamotniona, no czasem mało demokratyczne Węgry ją poprą
STANISLAW2020.02.1 13:18
Dosłownie biorąc, oPO raczej nie zdradza, czyli nie ujawnia żadnych sekretów, bo Polska prowadzi jawną politykę. Ona, oPO, raczej judzi obcych przeciw Polsce. A to o wiele gorsz i podłe!
fdf2020.02.1 13:15
Po trupach do celu, paruffki, mgła dobijanie rannych do dziś można na tym coś ugrać.
Piotr Nowak2020.02.1 12:43
Zdrajcy narodu polskiego nie odpuszczają ! Zamiast zbudować program partii i walczyć o wyborców, to walczą z rządem PIS-u. Wyborów nie potrafią wygrać, ulica nie działa, to pozostała zagranica ! I właśnie tam uchwalają rezolucje przeciwko Polsce, monitoringi, głosują za sankcjami przeciwko Polsce i odebraniu funduszy, a także żebrzą o pomoc lewackich europarlamentarzystów i polityków zagranicznych w obaleniu polskiego rządu. To niebywałe, żeby walczyć – walczyć ! – przeciwko dobru jakiemu ten rząd niesie Polakom ?! Oni uaktywnili się, bo czują, że jak wkrótce stracą sądy, to zajrzy im w oczy prawo i sprawiedliwość. Polacy, pomału nadchodzi czas, by zaprotestować przeciwko opozycji i pogonić tych obrzydliwych zdrajców narodu polskiego, nadać im status zdrajcy lub „persona non grata”, a także zakaz piastowania funkcji publicznych. Będzie to fenomen na skalę światową !!!
ryszard2020.02.1 13:18
Już dawno nie powinniśmy w Polsce tolerować bruk totalitaryzmu szerzonego za pośrednictwem faszystowskiej V kolumny.
acotomadorzeczy2020.02.1 12:14
Z profilu o nazwie "Naród Polski" dodawał komentarze o "lewackich degeneratach" i "podludziach". Śledczy ustalili, że autorem słów jest dr Rafał Dobrowolski z Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25654977,anonimowo-pisal-o-podludziach-i-degeneratach-sledczy-ustalili.html
anonim2020.02.1 11:43
Warto posłuchać posła K. Bosaka w sprawie sądownictwa i eurokołchozu. Krzysztof Bosak: polska klasa polityczna jest naiwna wobec Unii Europejskiej youtube.com/watch?v=kcv7vn6iAXM
ak2020.02.1 11:42
Jest jeszcze poziom czwarty. Walka z głupotą niektórych. A walka o "piniondze"... Nie wiem czy jest o co walczyć. To przecież według pana premiera te środki pomagają tylko budować chodniki w Polsce. I o co się zabijać ?
Wojciech 2020.02.1 11:39
Komentarz super, dziękuję Panie Profesorze.
anonim2020.02.1 11:29
Nigel Farage w PE - ostatnie przemówienie (tłumaczenie PL) Krótka i dosadna charakterystyka UE. POLEXIT jest realny? youtu.be/uRDh3yQTOVk?t=333
anonim2020.02.1 11:38
Warto się przyjrzeć, jak zachowuje się lewactwo eurokołchozne w PE? wyłącza mokrofon Nigelowi Farage! Takim sposobem chcą wyłączyć wszystkie wolne narody!
Xtyp2020.02.1 22:54
A u nas na odwrót. To prawiczki wyłączają mikrofony. Ale to pewnie jest ok...
ryszard2020.02.1 11:29
"To jest walka o przyspieszenie federalizacji Unii" To jest oczywiście prawda. Reszta to już tylko dorabiana ideologia.Bo jeśli federalizacja, to trzeba odpowiedzieć - po co? Federalizacja państw nie jest potrzebna nikomu dla samej federalizacji.Jej celem jest takie ubezwłasnowolnienie państw aby ich rządy nie mogły się przeciwstawiać szerzeniu (przez faszystowską finansjerę) neokolonializmu . W dodatku wymuszanie jedynie słusznych zasad to faszyzm w najczystszym wydaniu. To jest faszyzm wyznawany przez właścicieli świata, bo tylko w neokolonializmie widzą oni ratunek dla swojej pozycji w warunkach napięć wywoływanych pogłębiającymi się nierównościami społecznymi i kulturowymi.Panie profesorze nie jeden już myślał , że uniknie: gilotyny, strzału w tył głowy czy gazu stosując zasadę "kto z faszyzmem, żyje w zgodzie tego faszyzm nie ubodzie" powinien Pan wiedzieć jak się skończyło.
anonim2020.02.1 11:26
Jeśli Unia Europejska ma wyglądać jak ZSRR po liftingu, to Polacy mówią jej NIE. Absolutnie nie chcemy być w takiej UE. To są pozorne wolności, co już widać. Projekt UE skończy się zamordyzmem.
anonim2020.02.1 11:22
Niemcy, Holandia, Dania, Francja (stare kraje UE), eksploatują nas od podpisanego w 1991 r. Układu Europejskiego jak kolonię niszcząc nasz potencjał gospodarczy i dziś odmawiają nam funduszy na dostosowanie do faworyzowanych gospodarek UE. Małymi krokami wyrzucają nas ze wspólnego rynku. Tego nie daje się już ukryć, jak choćby tylko likwidacja kopalń, hut, stoczni, przetwórstwa rolnego, rolnictwa (wchodzą z rolnictwem nakładczym), handlu, robotnicy delegowani. W związku z tym, może by rząd zrobił kalkulację zysków i strat od 1991 r.? Chcemy poznać prawdę.
Sonia2020.02.1 13:28
Czasami o tym jest mowa w różnych programach.Owszem dostajemy środki unijne ale głównie na drogi ,banki.Gorzej z większymi zakładami produkcyjnymi.Tu zaczyna się problem bo robimy Niemcom i Francji konkurencję.Widać to na przykładzie przekopu Mierzei Wiślanej,zakupie niemieckich linii lotniczych,naszych stosunków z USA.Trwa zmuszanie Polski do zamykania kopalń,które Niemcy chętnie przejmą.Jest mnóstwo przykładów,ale to jest dużo pisania.Wszystko to jest w necie,tylko trzeba się tym interesować.Popieram wypowiedź.
UHty2020.02.1 14:53
Podobno inteligencja wyborcy pisu jest na poziomie robaka gnojownika, wszystko to jest w necie, tylko trzeba się tym interesować
Topek2020.02.1 13:38
Popieram ten wpis też bardzo żałuję że wstąpiliśmy do Unii i związaliśmy sie z zachodnimi gospodarkami a mogliśmy być na tak wysokim poziomie gospodarczym i dobrobytu jak jest Ukraina czy Białoruś
klaus2020.02.1 11:06
Pan Prezydent zawetuje ustawy o sądownictwie, tak jak czynił to do tej pory, czeka na telefon od naszej Pani, co powie i co obieca Panu Dudzie, jakie stanowisko w UNI wszak kadencja Prezydenta to taki sobie zarobek, tu nie liczy się Polska to tylko takie puste hasło, bardzo jaskrawie uwidacznia się to w relacjach Polsko - Żydowskich, nie mówiąc już o relacjach z banderowsą Ukrainą, tak Panie Prezydencie należy jak najszybciej odbudować pomnik upadliny w Monastyrze, i jak najszybciej oddać Oswiecim Żydom, Mosadowi i dać kasę na utrzymanie obozu , a Polakom z tamtąd won.
Sonia2020.02.1 13:17
Gdyby prezydent Duda chciał być w Brukseli,to byłby nadal.Przecież przed wyborami prezydenckimi był w Brukseli.Tu twoje domysły są nie trafione.Prezydent podpisze ustawę sądowniczą i skończy się ten bałagan z sądami.Sądy nie mogą stanowić same o sobie.Musi być kontrola nad ich poczynaniami.Boją się dyscypliny,bo patologia w sądach jest ogromna.Ale społeczeństwo popiera rząd w tej kwestii [większość].Co do Ukrainy,powoli sytuacja się krystalizuje.Prezydent Ukrainy zgodził się na ekshumację ofiar wołyńskich.
Katolicka Kretynizacja Polski 2020.02.1 10:49
Bandytom zawsze przeszkadza prawo oraz jego stróże! stąd takie ujadanie PiSowców na UE i polską konstytucje!
Pet2020.02.1 10:35
PiSiaki, nie róbcie z siebie "oblężonej twierdzy", taka retoryka już nawet do waszych wyznawców przestaje trafiać. Nawarzyliście piwa to je sobie pijcie. Wprowadzacie bolszewickimi metodami zmiany w sądownictwie, mając za nic Konstytucję RP, a potem krzyczycie słowami klasyka "Niemiec mnie bije".
Sonia2020.02.1 13:06
Niestety profesor ma rację.Trwa otwarta walka o podporządkowanie sobie Polski na wszystkich polach.Po okresie transformacji Polska straciła wszystkie zakłady pracy.To był warunek przyjęcia nas do Unii.Ludzie tracili miejsca pracy.Zaczęli emigrować.O to właśnie chodziło aby Polska stała się montownią zachodnich firm.Ten rząd zaczął zmieniać status Polski w Europie.Ludzie trochę odetchnęli,bezrobocie małe,świadczenia wspomagające.Sądy i praworządność to tylko przykrywka.Gdyby nie to znalazłby się inny bat.Cały szkopuł w tym ,że obecny rząd zaczął dbać o pozycję i interesy Polski.A to niestety nie podoba się starym państwom Unii.Dla nich dobry partner to słaba Polska,którą mogliby drenować i ustawiać wg ich potrzeb.TO JEST CAŁA TAJEMNICA UNII.Bardzo dobrze tłumaczy to Krzysztof Karoń.