TYLKO U NAS! Marek Budzisz: Idlib. W jaki sposób Rosja unieszkodliwia NATO - zdjęcie
29.02.20, 18:15

TYLKO U NAS! Marek Budzisz: Idlib. W jaki sposób Rosja unieszkodliwia NATO

52

Zaostrzenie sytuacji w syryjskiej strefie deeskalacji Idlib, będące rezultatem ataków sił Asada na znajdujące się tam siły zbrojnej opozycji nie mogłoby odbyć się bez przyzwolenia Kremla.

 

W Ankarze przedstawia się wersję, iż naloty w wyniku których zginęło co najmniej 33 tureckich żołnierzy objęły strefę położoną poza linią deeskalacji, która została wytyczona w ramach rosyjsko – tureckiego porozumienia, a co więcej, odpowiednio wcześniej turecka armia przekazała Rosjanom dane lokalizacyjne własnych placówek i oddziałów. Cytowani przez światowe media eksperci wojskowi są tez zdania, że armia Asada nie dysponuje siłami lotniczymi umożliwiającymi przeprowadzenie ataków z powietrza na taką, jak w ostatnich dniach skalę. Zresztą Rosjanie nie specjalnie zaprzeczają, iż to ich lotnictwo brało udział w walkach. Rzecznik Kremla Pieskow mówił jedynie, że to Turcja ponosi odpowiedzialność za eskalację konfliktu, bo zobowiązała się, że kontrolowane przez nią tereny zostaną oczyszczone z terrorystów, a tego nie robi, mało tego, syryjska zbrojna opozycja na początku tygodnia przy wsparciu Turcji opanowała ważny węzeł komunikacyjny przez który przebiega autostrada do Aleppo. Pozostawiając z boku kwestię, że to Moskwa ma decydować które zbrojne ugrupowanie uznać trzeba za terrorystyczne, warto zwrócić uwagę również na dyplomatyczna reakcję Federacji Rosyjskiej. Na wielokrotnie powtarzane przez Erdogana wezwania do odbycia konsultacji na najwyższym szczeblu, czyli do przeprowadzenia rozmów z Putinem, gdzie padała nawet propozycja kiedy miałyby one mieć miejsce (5 lub 6 marca) Kreml odpowiadał, że „w kalendarzu Władimira Putina nie są zaplanowane w tym czasie spotkania z przywódcą Turcji”. Innymi słowy mieliśmy z jednej strony do czynienia co najmniej z przyzwoleniem Moskwy, a niewykluczone, że i z czynnym udziałem jej kontyngentu wojskowego, na eskalowanie konfliktu w północnej Syrii, a z drugiej strony, z bardzo powściągliwą, by nie rzec niechętną reakcją Kremla na propozycje negocjacji. Trzeba w takiej sytuacji postawić tezę, że Federacja Rosyjska doprowadziła do chwilowej eskalacji konfliktu. Czy jest to chwilowe zaostrzenie sporu jeszcze się okaże, natomiast z pewnością mamy do czynienia z eskalacją. Pytaniem zasadniczym w tej sytuacji jest kwestia – w jakim celu?

Trochę światła rzuca na to późniejsza sekwencja wydarzeń. Otóż Turcja uznała, że jej bezpieczeństwo jest zagrożone i wystąpiła do NATO o konsultacje, przewidziane w Karcie NATO, w pkt. 4. Równolegle zwróciła się do Stanów Zjednoczonych i generalnie państw Paktu o ustanowienie, w obliczu eskalacji konfliktu i faktu, że głównymi jego ofiarami są cywile bezlitośnie bombardowani przez lotnictwo, stref wolnych od lotów (no fly zone). Ten ostatni wniosek był z pewnością „na wyrost” zwłaszcza w sytuacji, kiedy Amerykanie nie odpowiedzieli na prośbę Ankary, sformułowaną na początku tygodnia, o przysłanie dwóch baterii rakiet Patriot. Ale na dodatek, jak informują rosyjskie media, w obliczu veto, które złożyła Grecja nawet konsultacje nie mogły się odbyć i skończyło się jedynie na oświadczeniu Jensa Stoltenberga, a nie wszystkich państw – członków Paktu. Zresztą na późniejszej konferencji prasowej Stoltenberg robił co mógł aby nie odpowiedzieć na pytania tureckich dziennikarzy na jaką konkretną pomoc może liczyć w obecnej sytuacji Turcja. Grecja ma swe istotne powody do tego rodzaju stanowiska (choćby kwestia Cypru i tureckiej polityki w sprawach eksploatacji szelfu przybrzeżnego), ale tym nie mniej NATO okazało się niezdolne nawet do przeprowadzenia przewidzianej kartą procedury, w której nie chodzu przecież o podzielenie się informacjami i ogólne słowa „podtrzymania na duchu”. W tym kontekście decyzję Erdogana o tym aby tureckie służby granicznej nie zatrzymywały emigrantów odczytywać trzeba jako formę presji przede wszystkim na Grecję a w kolejności na całą Unię Europejską.

Dlaczego blokada decyzji NATO jest z rosyjskiego punktu widzenia tak istotna? Nie z tego powodu, że Pakt miałby od razu przystąpić do wojny z Rosją i reżimem Asada. Chodzi o to, że w rosyjskiej kulturze strategicznej funkcjonuje zasada eskalowania napięcia, a raczej należałoby powiedzieć presji. Jej celem jest zmuszenie przeciwnika do przyjęcia polityki zgodnej z wolą Moskwy, najlepiej bez konieczności uciekania się do użycia sił zbrojnych, a w ostateczności, własnych sił zbrojnych. I Rosja w ostatnim czasie eskalowała presję wobec Turcji, zarówno w Syrii, jak i w całym basenie Morza Czarnego. W Syrii jej proxy- sojusznicy, a taką funkcje spełnia armia Asada, od kilkunastu już tygodni prowadzili antyturecką ofensywę na północy Syrii. Ale równolegle, Rosjanie zaczęli wzmacniać swój kontyngent wojskowy w Abchazji, dokonali wymiany swych sił w Osetii Pd., zamieniając siły pokojowe na wojskowe oraz poinformowali o planach rozbudowy swej bazy w armeńskim Giurmi, gdzie docelowo stacjonować ma 10 tys. żołnierzy (obecnie 6 tys.).

Tej rosyjskiej polityce eskalowania presji na Turcję, której towarzyszy zwiększanie napięcia, NATO nie było w stanie niczego przeciwstawić. I Rosjanie odbierają to jako okazywanie słabości. W rezultacie, mimo wojowniczej retoryki Erdogan nie zdecydował się on na zablokowanie Cieśnin (dzisiaj, tj. 29 lutego rano serwisy informowały o przepłynięciu dwóch rosyjskich fregat rakietowych przez tureckie cieśniny) oraz nastąpił „przełom” w telefonicznych rozmowach Ankara – Moskwa. W miejsce szczytu w Turcji, gdzie Erdogan miał być gospodarzem, teraz mówi się o tym, że poleci on do Moskwy rozmawiać z Putinem. Kreml nie potwierdził jeszcze udziału przywódców Francji i Niemiec w tych rozmowach, co oznacza, że Moskwa kontroluje format w jakim mają się one odbywać. Pozycji negocjacyjnej Erdogana nie poprawiają też ujawnione w Norwegii w ubiegłym tygodniu rewelacje (najprawdopodobniej przez jednego ze zbiegłych po nieudanym puczu oficerów), że to turecki prezydent osobiście podjął decyzję o zestrzelenie rosyjskiego Su w 2015 roku. Być może mamy do czynienia z chwilowymi ustępstwami Turcji. Czy doprowadzi do kolejnej korekty polityki Ankary, zwłaszcza w północnej Syrii ? Trudno dziś przewidzieć.

W sposób ewidentny Rosja gra na słabości Zachodu i rozgrywa wewnętrzne spory uniemożliwiające przyjęcie spójnej strategii działania. Jest to w jej przypadku jedyna możliwa polityka, bo jak napisał na początku tygodnia w Rossijskiej Gazecie, która co warto zauważyć, jest oficjalnym organem rządu, jej komentator wojskowy pułkownik Michaił Chodarienok gdyby konflikt między Turcją a Syrią wszedł w fazę gorącą to oznaczałoby to całkowite fiasko rosyjskiej polityki w regionie w ostatnim pięcioleciu. Dlaczego? Z powodu różnicy potencjałów. Siły Ankary są na tyle duże, że jak stwierdził Turcji zajęłoby co najwyżej kilka dni aby zlikwidować armię Asada. Rosja mogłaby udzielać jedynie ograniczonego wsparcia, zważywszy na dystans oraz związane z tym problemy logistyczne (cieśniny). Jedyną możliwością obrony Asada byłoby użycie, w sytuacji pełnowymiarowej wojny, przeciw Turcji taktycznej broni jądrowej, ale to doprowadziłoby, jak uważa Chodarienok, do takich antyrosyjskich sankcji świata wobec których te, którymi Rosja jest objęta byłyby „jak ukwiecona łąka”. Gdyby zatem Zachód występował jako silny, realizujący wspólna strategię i zdecydowany odważnie działać, podmiot, to Rosja zostałaby dość szybko wyparta z Syrii.

Ale tak nie jest i regionalne apetyty Moskwy rosną. Wydaje się, że jej następnym celem będzie zablokowanie decyzji NATO, która ma zapaść jesienią, o objęciu Ukrainy programem partnerstwa. Takie głosowanie odbywa się raz na 3 lata, i kolejne fiasko w tym zakresie może wywołać kryzys w Kijowie. W tym przypadku może zostać użyte veto Węgier, lub znów będziemy obserwować eskalację konfliktu w Donbasie i zablokowanie rozmów w ramach tzw. formatu mińskiego. Ale na tym nie kończą się apetyty Kremla. Na odbywającej się niedawno w Wiedniu konferencji poświęconej kwestiom bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego, pojawiły się głosy wzywające do neutralizacji tego obszaru. Taka wizja bardzo się Rosji podoba i można przypuszczać, że to będzie jedna z linii jej polityki w najbliższych latach.

Marek Budzisz

Komentarze (52):

Sex portal2020.03.2 18:40
Cześć, Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.eu Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już teraz!
JanP2020.03.2 7:40
Turcja jest członkiem NATO i jej agresja na sąsiada nie jest nam na rękę. Zauważcie najpierw Serbia i Kosowo a później Gruzja, Abchazja i Osetia Płd. Później Majdan, Donbas i Krym. We wszystkich tych przypadkach prawo międzynarodowe jest nic niewarte. Jak tak dalej pójdzie, to NATO się rozleci od środka.
stanislaw2020.03.1 19:34
Ergogan chce odtworzyć Imperium Otomańskie Naród Goga opisany w Bibli.Dlatego z taką zaciekłością wspierając ISIS atakuje ludność syryjską na terytorium Syrii.Jest jawnym okupantem.
PolakNieLeming2020.03.1 16:33
Ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha .... wreszcie się Turcy przekonali z jaką swołoczą się skumplowali ??? :) Przynajmniej my, Polacy (w większości) wiemy, że komu jak komu, ale Rosji nie wierzy się jak wściekłemu psu. Rosja to Mordor, bandyckie, krwiożercze państwo. Rak na naszej planecie. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a http://www.fronda.pl/a/iszczuk-barbarzynska-rosja-przeciw-cywilizacji-europejskiej-1,90763.html
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.1 15:06
ZNISZCZĄ CI KOMPUTER !!! Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐲 𝐩𝐨𝐫𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐳𝐚𝐢𝐧𝐟𝐞𝐤𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐞 𝐰𝐢𝐫𝐮𝐬𝐚𝐦𝐢. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp.
Sex portal2020.03.1 14:54
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.eu ======= Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już teraz!
Oglada - Psy 3 w imie zasad (2020) 2020.03.1 12:20
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
ktoś2020.03.1 11:48
O co się te debile tak tłuką?Co im ta wojna da,szacunek? Ludzie chcą pokoju i spokojnego ,dostatniego życia.Syria ma prezydenta i to on decyduje o swoim kraju,kto nie zaproszony,won!
oficer LWP2020.03.1 14:30
zapytaj judesejów,
PolakNieLeming2020.03.1 16:35
Czerwony pajacu, a swołocz ruska tam po co ?
Dociekliwy. 2020.03.2 8:10
Na zaproszenie Assada, swojego sojusznika i prawowitego prezydenta Syrii, a po co? Testują pewnie nowe uzbrojenie, szkolą wojaków, pomagają sojusznikom, zwalczają siły terrorystów finansowane, zbrojone oraz wspierane przez Turcję, która nie przestrzegała żadnego z zapisów porozumienia z Soczi. Frontem do Syrii - znajdźcie na facebook i nie dajcie się oszukiwać mediom.
anonim2020.03.1 8:39
. … jeżeli będziemy obserwować politykę Federacji Rosyjskiej na Bliskim Wschodzie, to dostrzeżemy takie prawidłowości, np. taką, że o ile Rosjanie dostarczyli Syrii zestawy przeciwlotnicze, to te zestawy jakoś milkną, nie włączają się, nie są gotowe do walki, i w ogóle udają, że ich nie ma wtedy, gdy lecą na Syrią Izraelskie samoloty, to jest taka ciekawostka …. - powiedział w Mediach Narodowych TV dr Wojciech Szewko! youtu.be/EovFvFljOPs?t=256 .
anonim2020.03.1 8:43
Polacy zawierzyli swój los technologii amerykańskiej i izraelskiej?
oficer LWP2020.03.1 14:29
Izrael nie atakuje wosk syryjskich tylko wojska Iranu i Hezbollahu, to, że się dostarczy sprzęt nic nie znaczy, ile miesięcy trzeba aby wyszkolić operatorów, w Polsce to jest minimum rok
anonim2020.03.1 8:35
Polski wątek kenijskiej afery rządowej youtube.com/watch?v=6Z76KrDcPDY
Lupaszko2020.03.1 7:11
Chcieli Turcy zbliżenia z kałamukami to je mają
oficer LWP2020.03.1 14:38
co robią wojska Tureckie w Syrii? podaj na podst jakiej rezolucji ONZ oni tam są, czy to nie jest napaść na suwerenny kraj? czy jak wojska ruskie wejdą do Polski bez rezolucji ONZ to co to będzie napaść czy wycieczka?, czy wy pisowcy jesteście w 100% cymbałami?
PolakNieLeming2020.03.1 16:41
Cymbałem lub oszustem jesteś ty, czerwona zarazo, wmawiając nam, ze ruscy gdziekolwiek, kogokolwiek wyzwolili. Jeśli już to i owszem, wyzwolili z: wolności, życia, cnoty, bogactw naturalnych i kulturalnych. My, Polacy jesteśmy tego żywym przykładem. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
olej2020.03.1 1:39
to samo bedzie z wami, Polacy. Bo bez zgody wszystkich czlonkow i woli pomocy...psy zajaca zjadly. Kolejny raz.
vii2020.02.29 23:26
Te "siły zbrojnej opozycji" to nic innego jak terroryści. Rosyjskie lotnictwo dominuje nad Idlib. Turcy tracą drony, żołnierzy i honor. Współpracują z ISIS i prześladują Kurdów. Mają aż 400 samolotów, Rosjanie tylko 24, ale to po ich stronie jest ponad 100 żołnierzy zabitych i rannych. Z artykułu w Defence24 "Rosyjskie lotnictwo nad Idlib. Turcja odpowiada ogniem i traci 14 dronów [ANALIZA]".
Reytan2020.03.1 18:55
Moskwa podtrzymuje ludobojczy rezim Assada,ktory morduje wlasny narod.
Dociekliwy. 2020.03.2 8:05
Ludzie, czytajcie Frontem do Syrii na facebook, to nie będziecie tak kłamać bezwstydnie jak Reytan. Wstydziłbyś się tak kłamać Reytan.
wolf2020.02.29 22:25
Ha,HA
Olej2020.02.29 21:40
Tak się panie Erdogan wychodzi na układach z kacapem ! Nim się pan obejrzysz a będziesz ich miał pod gardłem. A wtedy błaganie o pomoc Ameryki. I wówczas zamiast ,,Patriotów'' weź pan i strzel sobie do nich z tych zakupionych S 400 zobaczysz pan w którym kierunku polecą.
oficer LWP2020.02.29 22:19
co Turcy robią w Syrii?
oficer LWP2020.03.1 14:26
nie potrafisz czy prezes zabronił ci odpowiedzieć pisowski cymbale?
PolakNieLeming2020.03.1 17:02
To samo, co czerwone parchy. "Walczą o pokój." Ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha .... :) Biedni Syryjczycy. Dwie zarazy na raz. Żaden naród tego nie wytrzyma. Dla przypomnienia: https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
Reytan2020.03.1 18:52
Turcja w Idlib broni ludnosci tureckiej,zagrozonej ;przez mordercow Assada.
oficer LWP2020.02.29 21:08
tępemu pisiorstwu w głowie się nie mieści, że Syryjczycy nie chcą w swoim państwie żadnych bandytów wspieranych przez judesejów,
sale2020.03.1 0:09
A światły oficer jest przekonany że kiedyś Czechosłowacja i Węgry prosiły o pomoc braci sowietów o ochronę przed tymi bandytami
oficer LWP2020.03.1 14:25
co ma piernik do wiatraka?
kapral 2020.03.1 2:44
Towarzyszu Oficerze Ludowy melduje posłusznie ze wyczyściłem bron. Ładować? Ale kulek nima i ni bendzie. Zakręcę TAJ do Wolodi.
K.A.2020.03.1 12:05
Nie matura, lecz chęć szczera robi z Ciebie oficera.
PolakNieLeming2020.03.1 16:44
Tępy to ty jesteś, czerwony parchu.
Reytan2020.03.1 18:50
Rezim Assada to komunisci i ludobojcy narodu syryjskiego.
wicek2020.02.29 19:41
Pan Marek Budzisz zapomina o całym kontekście tego konfliktu. NATO nie będzie bronić Tureckich wojsk w Syrii. Dlaczego? Każdy głupi wie dlaczego. Bo Turcja jest tam agresorem. Po drugie: Turcja właśnie mocna pochapała się z USA o S-400 i nie tylko. Erdogan uznał, że się świetnie dogada z Putinem a USA jest mu kulą u nogi. I właśnie mamy efekt. Putin naparza Erdogana po tyłku aż wióry lecą. To nie wróży dobrze sojuszowi Rosyjsko-Tureckiemu. Erdogan pewnie przeprosi się z NATO i USA. Po trzecie: ta cała sytuacja działa na korzyść NATO i USA. Bo suma summarum, Turcja wróci do NATO a Rosja ugrzęźnie na Bliskim Wschodzie na dobre. Teraz wygrywa bo równa wszystko z ziemią swoimi bombami. Ale przyjdzie czas pokoju i wtedy Rosja będzie gwarantem tego pokoju. Ale pokoju nie będzie. Asad i Rosja zaleźli za skórę wszystkim, a przede wszystkim urządzili rzeź, która między innymi teraz ma miejsce w Idlibie. Syria będzie kolejną Palestyną. A ruscy ugrzęzną tam na dobre. Bo jeśli ruszą się stamtąd to następnego dnia nie będzie tam Asada a ruskie bazy to będzie popiół.
oficer LWP2020.02.29 21:38
bredzisz jak Macierewicz
PolakNieLeming2020.03.1 16:59
No właśnie i dlatego dla nas jest ta sytuacja bardzo korzystna. Każdy, kto zada się z Rosja, wcześniej, czy później gorzko tego pożałuje. Tego raka powinno się odizolować od reszty świata wysokim, betonowym murem ! https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
ZERR02020.02.29 19:13
Gdy zadaje się pytanie o "apetyty Kremla", wypadałoby zapytać również o "apetyty Białego Domu".
Thor2020.02.29 20:46
apetyt usrael to cały świat i podwładne goje
PolakNieLeming2020.03.1 16:55
Nie obchodzi mnie to, ale warto mówić głośno na cały świat o tym - https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
zieeeeeeeeh2020.02.29 19:00
Było o tym na Frondzie? https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/6425132,mig-29-awarie-spadochron-lotnictwo.html Bo na temat kodów serwisowych do "polskich" F-16 już mi się nie chce spamować.
Matwiej Bej2020.02.29 18:58
1) Rosja nie opuści Syrii.Z powodu utraty wiarygodności JAKO SOJUSZNIK SYRII,IRANU ,CHIN ,itd.2) Syria i Rosja chcą ZMUSIĆ USA do opuszczenia Syrii,3) To USA + tzw. Zachód Szkoli Zbroi Syryjskich Rebeliantów.4) nie będę zdziwiony jak Rosja uderzy w wojska Francji ,Anglii,ITP.5) Turcja ma wybór WSPÓŁPRACA z Rosją ,lub ginąc. Interwencja NATO to III Wojna Świata.
Bóg Honor Ojczyzna 2020.02.29 20:45
fuck uisrael
Taka prawda2020.03.1 15:50
turcja jest agresorem bandytami ruski sa tam na zaproszenie wladz Syrri taka różnica tak samo te pedofile z hammeryki co oni tam robią wopgólę
PolakNieLeming2020.03.1 16:53
"Taka prawda", czyli g..no prawda. Zarówno jedni jak i drudzy to bandyci warci siebie. Wybielanie kacapstwa wali ruską onucą. Nie było i nie ma większego bandyckiego państwa od Mordoru. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
PolakNieLeming2020.03.1 16:50
Rosja prędzej o...ra zbroję niż uderzy na Francję i Anglię. To byłby koniec tego glinianego giganta, Mordoru. Na pohybel putlerowcom !!!
Reytan2020.03.1 18:46
Jestes niepoinformowanym gluptakiem Wszystkie informacje zdezaktualizowane !
matis892020.02.29 18:30
,,W jaki sposób Rosja unieszkodliwia NATO'' W ten sam sposób co bratankowie PIS i PO za UE i Brukselą. Niemcy i Freancja już wybrały sojusz z Rosją i Chinami przeciwko USA i Europie. A PIS i PO razem kłamią o wspaniałości UE. Tyle że PO już jawnie woli Niemcy i Rosję, a PIS jak ten przygłup w rozkroku dla USA, Niemców, Żydów UE i Rosji. Do tego to PO i opozycja prowadzi swoją państwową politykę zagraniczą dla Polski jakby to opozycja rządziła zamiast PISu.
Viking2020.03.1 15:49
usa to bankrut bez pokrycia drukują na tony papierek zielony jak do toalety ...
PolakNieLeming2020.03.1 16:47
Bankrutem to zapewne USA by zostały, gdyby takie "gieniusze" jak ty, miały wpływ na ich politykę i gospodarkę, ruska onuco.
Reytan2020.03.1 18:43
Korona,Konfederacia ,Komuna,sila zlego na jednego.