[TYLKO U NAS!] Jaka będzie druga kadencja Dudy? Piotr Semka dla Fronda.pl - zdjęcie
15.07.20, 16:12Screenshot Youtube - TVP Info

[TYLKO U NAS!] Jaka będzie druga kadencja Dudy? Piotr Semka dla Fronda.pl

39

Fronda.pl: Mamy do czynienia z drugą już serią wymiany zdań w sprawie stacji TVN, z udziałem pani ambasador Mosbacher i polityków partii rządzacej. Czy to zaangażowanie amerykańskiego dyplomaty nie wydaje się Panu dziwne o tyle, że przecież ta stacja telewizyjna popiera raczej te siły w Polsce, które można określić jako antyamerykańskie ?

Piotr Semka: Wie Pan... Amerykanie są bardzo przywiązani do zadania chronienia swoich biznesów i ich politycy uznają, że jest to kwestia wewnętrza danej stacji, czy ma takie czy inne sympatie. Natomiast ta sytuacja jest o tyle dziwaczna, że nigdzie indziej w krajach europejskich dyplomaci nie posuwają się aż tak daleko. Szczególnie mam na uwadze wchodzenie w polemiki z politykami danego kraju, co jest przede wszystkim kuriozalne. Wygląda to tak, jakbyśmy mieli do czynienia z inną polityką Waszyngtonu a inną polityką w wydaniu ambasady USA w Warszawie. Taka prywatna wojna... Nie bardzo jestem w stanie to zrozumieć.

Poprosiłbym Pana o komentarz do sytuacji po wyborach prezydenckich. Wybór Andrzeja Dudy na drugą kadencję sprawia, że jego pozycja staje się silniejsza i samodzielniejsza. Niewątpliwie opozycyjne media będą tutaj jątrzyć i mówić o konflikcie między prezydentem a PiSem. Ale nawet osoby wewnątrz obozu niepodległościowego spodziewają się zmian w relacjach między Andrzejem Dudą a partią rządzącą...

Te zmiany będą czymś jak najbardziej naturalnym. Prezydent nie potrzebuje PiSu do kolejnej reelekcji, w związku z tym nie ma już tego elementu potencjalnego szantażu typu "jeżeli będziesz działał przeciwko naszym sugestiom, to cię nie poprzemy w kampanii". Natomiast obie strony wiedzą, że konflikt jest im niepotrzebny, zdają sobie też sprawę, że mogą sobie nawzajem dać bardzo wiele. Obie mogą stracić na ewentualnym konflikcie i, oczywiście, więcej może stracić PiS. Oczywiście to są naczynia połączone i prezydent jest świadom, że tak duże zaufanie uzyskał między innymi dlatego, że wyborcy PiSu uznali go za przedstawiciela dobrej zmiany. Myśle zatem, że to zdrowy rozsądek przede wszystkim będzie zwyciężał.

A jednak prawie połowa wyborców głosowała za Rafałem Trzaskowskim i mieliśmy tu do czynienia także z silną mobilizacją. Co by nie powiedzieć to ta propaganda "antypisu" działa, a równocześnie byłoby uproszczeniem twierdzić, że te 10 mln wyborców głosowało wprost za rewolucją obyczajową, świadomie wybierało opcję proniemiecką w polityce zagranicznej, czy popierało przywileje dla byłych esbeków. A jednak ci ludzie zagłosowali na Trzaskowskiego. Może w przekazie Dudy czy w przekazie PiS jest coś nie tak i ten przekaz nie dociera do nowych ludzi...

PiS miał w tych wyborach bardzo konkretny wybór: czy starać się "nawrócić" mieszkańców dużych miast i wyborców wspierających idee liberalne, czy też skupić się na działaniu w ramach swojego elektoratu. Wybrał to drugie i okazało się to traktyką trafną. Gdyby te czynniki mobilizacyjne się lekko wahnęły, to pewnie robilibyśmy dzisiaj wywiady, jaki to genialny program miał pan Trzaskowski. Więc to są po prostu rzeczy, które w naturalny sposób zależą od tego, czy się wygra czy się przegra. To sprawa podstawowa. Tak jak złośliwi mawiają, nikt nie pamięta, kto wszedł drugi na Mount Ewerest, tak też nikt po latach nie będzie pamiętał, kto był drugi w wyborach prezydenckich. Liczy sie tylko ten, kto wygrywa i to wygrana jest konkretem. A jeśli chodzi o wszelkie dywagacje, że w polskim społeczeństwie mamy dwie połówki... to przecież te dwie połówki są niezmienne co najmniej od 2015 roku.

Komentarze (39):

gość2020.07.22 9:33
Dużo Polaków potrafi myśleć i jeszcze zbyt wielu z nich zależy na ojczyźnie i wolności. Panie prezydencie Andrzeju Duda, jest pan wspaniałym człowiekiem i wspaniałym katolikiem. My Polacy dziękujemy za wszystko. Gratulujemy Panu wygranej.
Anonim2020.07.17 12:38
Prezydent dobrze reaguje na silny wpływ społeczeństwa, dobrze, aby tego wpływu mu nie brakowało.
Walter2020.07.16 18:17
36 zakladów leczniczych i domów opieki ma 100 procent głosów oddanych na Andrzeja #Dudę...i to zarówno w pierwszej jak i w drugiej turze. To jest przykład masowego sfałszowania wyborów prezydenckich. W jednej z ostatnich ustaw PiS przemycił przepisy, które skróciły okres możliwości składania protestów wyborczych w Sądzie Najwyższym z dwóch tygodni do trzech dni. Czyżby politycy z PiS-u spodziewali się licznych protestów jeszcze przed wyborami?
katolicka deratyzacja Polski2020.07.17 12:11
Belkot kogos,kto ma klopoty z zebraniem swoich mysli do kupy.
Jeśli chodzi2020.07.27 8:56
o kupe to tylko czaskoska jest specjalistka
Natalja Siwiec2020.07.16 14:01
stary pisowiec tłumaczący pisowskiego prezydenta.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.17 12:12
Natalja Putin
marek2020.07.16 10:34
fajny i trafny komentarz.
Krzysztof2020.07.16 14:58
Opinia Piotra Semki opiera sie na prostej logice i nie potrzebna tu antypisowska zjadliwość drazliwych otumanionych
taka sytuacja2020.07.16 5:06
To , że prawie połowa ta mniejsza połowa głosowała na kontrkandydata to po części sprawa trudnej sytuacji związanej z pandemią. Rząd musiał podejmować pewne trudne kroki co uderzyło wielu Polaków po kieszeniach a to się przyczyniło do spadku popularności też Prezydenta. Jeśli przejdziemy spokojnie tą pandemię i wróci normalne życie to ta popularność będzie wzrastać. Tu trzeba zawsze podejmować rozsądne kroki żeby za nadto nie ograniczyć wolności zarówno gospodarczych jak i swobód obywateli. Druga ważna sprawa to sprawa przekazu medialnego w stacjach komercyjnych a nawet w wielu portalach internetowych tak jednostronnego. W kwestii mediów jest jeszcze sporo do zrobienia.
co ważne2020.07.16 5:20
Istotne są tu leki i szczepionki. Ludzie muszą się czuć tu zabezpieczeni żeby jedni drugim nie chcieli ograniczać ich praw (maseczki, zamykanie zakładów). Część co będzie się czuła zagrożona będzie się mogła wtedy zaszczepić i nie będzie wymuszała wprowadzania różnych restrykcji wobec wszystkich. Oczywiście szczepienia powinny być dobrowolne.To dobrze , że toczą się w tej sprawie rozmowy z władzami Amerykańskimi nad zakupem preparatów jeśli nie mamy własnych.
Darek2020.07.17 0:33
W szkole to chyba prymusem nie byłeś co? Na pewno nie z biologii, bo nie wiesz jak działają szczepionki. Co mi z tego że ja się zaszczepię, jeśli większość tego nie zrobi to moje szczepienie nie uchroni mnie przed wirusem który zmutuje u niezaszczepionych. Szczepionka działa dopiero kiedy wszczepiona jest większość populacji, a dokładny procent wyszczepienia populacji zapewniający ochronę zależy od konkretnego patogenu i szybkości mutowania. Przykładowo żebyśmy nie chorowali na grypę musiałoby się zaszczepić 95% populacji, obecnie chorujemy nawet jak się zaszczepimy bo w Polsce szczepi się niecałe 2% ludzi zamiast tych 95% więc wirus swobodnie mutuje w niezaszczepionych i potem zaraża tych zaszczepionych którzy na zmutowany wariant nie są odporni, choć fakt że mniejsze jest u nich ryzyko powikłań.
nośny temat2020.07.16 5:34
Temat pandemii był też nieładnie rozgrywany przez totalną opozycję. Oni raz krzyczeli więcej restrykcji. A innym razem jak Rząd znosił restrykcje to krzyczeli za mało restrykcji?Co Rząd robi?
Duda2020.07.15 21:24
Heloł frondelas aj jem jor president and i lof jarek. Ajm weri stupid and maj wajf has a bad haircut. Aj giwu moni plis wołt for me bikoz aj like to bi a president and iting god food from yor moni
Marcinej2020.07.16 1:01
Aj dont nol lot ju toking abalt.
Roman2020.07.15 21:24
Obecna kadencja prezydenta Dudy będzie taka jak poprzednia - bierna, bez pomysłu, wypełniona populistyczną miękką gadką, otuloną w słodką miłą dla ucha niewybrednego słuchacza papką. Taka jest niestety polska polityka. Powinniśmy się modlić nie o zwycięstwo Dudy, lecz o pojawienie się na polskiej scenie politycznej ludzi śmiałych z wizją. Cały ten PiS i PO to jeden wielki shit.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.17 12:16
Trudno o lepszy dowod,ze Konfederacja to Krypto-Komuna.
mordechaj2020.07.15 20:24
Druga kadencja Dudy będzie przebiegała w....RECESJI. Oficjalnie NBP podał, że polska gospodarka kurczy się o 5,6% rocznie !!! Jak był kryzys w 2008 r. to Tuskowi udało się utrzymać 1-2% WZROST gospodarki, a teraz gwałtowny zjazd w dół. Co to oznacza dla elektoratu PiS i Dudy ? MASOWE BEZROBOCIE, INFLACJĘ i DROŻYZNĘ. Już teraz, według danych oficjalnych GUS, ceny na żywność wzrosły o 5,6%, na usługo o 7,4%, utrzymanie mieszkań i energia poszły w górę o 7,5%. Eksport spadł o 8,4%. PiS i Duda tak skłócili Polaków, że NIKT im nie pomoże. 10 milionów obrażanych przez PiS wyborców Trzaskowskiego z przyjemnością będzie patrzyło na upadek Dudy i PiS. Już teraz zapowiadają, że nie będą kupować produktów z Podkarpacia, Lubelszczyzny czy Podlasia. Czeka was BIEDA, wyborcy PiS, której skutek będzie taki, że sami obalicie władzę PiS. Z głodu.
Roman2020.07.15 21:17
Druga kadencja Dudy będzie przebiegała w....RECESJI. Oficjalnie NBP podał, że polska gospodarka kurczy się o 5,6% rocznie !!! - nie rocznie, lecz tylko w tym roku ze względu na VOVID-19. Jak był kryzys w 2008 r. to Tuskowi udało się utrzymać 1-2% - jedyne, co się Tuskowi udało, to nie ponieść konsekwencji za własne nieróbstwo i kradzież naszych emerytalnych oszczędności; WZROST gospodarki, a teraz gwałtowny zjazd w dół - patrz komentarz wyżej; MASOWE BEZROBOCIE, INFLACJĘ i DROŻYZNĘ - zapomniałeś dodać trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów, itp.; Już teraz, według danych oficjalnych GUS, ceny na żywność wzrosły o 5,6% - wzrost cen masła i wieprzowiny energia poszły w górę o 7,5% - -na skutek narzucenie Polsce opłat z tytułu emisji CO2; Eksport spadł o 8,4% - wskutek lockdownów; PiS i Duda tak skłócili Polaków, że NIKT im nie pomoże - ciekawe; 10 milionów obrażanych przez PiS wyborców Trzaskowskiego z przyjemnością będzie patrzyło na upadek Dudy i PiS - życzę miłej zabawy; Już teraz zapowiadają, że nie będą kupować produktów z Podkarpacia, Lubelszczyzny czy Podlasia - czyli nie będzie adnotacji "made in Podkarpacie, itd." Czeka was BIEDA, wyborcy PiS, której skutek będzie taki, że sami obalicie władzę PiS. Z głodu - mam nadzieję, że Kidawa-Błońska, Jachira i Nitras nas uratują.
AAAtomek2020.07.15 20:22
Jaka będzie druga kadencja Dudy? Podpowiadam: Nowogrodzka-list polecony z poleceniem podpisu-pałac- podpis__Nowogrodzka-list polecony z poleceniem podpisu-pałac- podpis__Nowogrodzka-list polecony z poleceniem podpisu-pałac- podpis.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.17 12:19
Jaj dyskutowac z takim idiota ?
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.15 19:42
Jak to jaka? Będzie taka jak wredny mściwy dziad zechce... Ot niezależny prezydent... 😂
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2020.07.15 20:34
Pietrek to nie tak, Franca Timmermans un nie jezd dziadem ma 60 dziesiontkem. Wrednym to moze jest, nic nie mozna zalatwic. A rezydenci muszom choć nie chcom go słuchać, o.
😘2020.07.16 1:12
😘
Seks kamerki2020.07.15 17:01
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Marek2020.07.15 16:39
Trzaskowski wcale nie zdobył 10 milionów głosów. Wyniki tych wyborów zostały zafałszowane. Fałszerze spod znaku ppłk NKWD Pałkina popierający Trzaskowskiego opracowali i zreailizowali złożony plan, który pozwolił im na wprowadzenie do systemu 2-3 milionów nielegalnych glosów. Ten plan nie wypalił, bo po pierwsze - frekwencja przerosła ich oczekiwania, a po drugie - udało sie nam zrobić sporo wyłomów w strukturze tego ich mechanizmu.
Roman2020.07.15 21:20
Masz wyobraźnię i niemałe kompleksy. Zajmij się czymś konkretnym, nie będziesz miał czasu na bzdurzenie.
Judy2020.07.27 9:00
Też tak uważam licze licze i nijak mi nie wychodzi zeby kundel czaskoski zdobył 10 mln głosów
Jaka będzie?2020.07.15 16:39
Najważniejsze ŻE BĘDZIE!
stan2020.07.15 16:36
Mój szacunek i uznanie dla TYCH, którzy " Żywią i Bronią", dla wsi. Szlachta polska tradycyjnie patriotyczna, broni Ojczyzny, ojcowizny i rodziny. Chwała WAM za to. "Elita" przywieziona i wychowana już w Polsce w rodzinach skomunizowanych nie uznaje wartości oczywistych dla ludzi miłujących swój kraj i Naród. Teraz po przegranej histeryzuje, opluwa ludzi, którzy przyczynili się do zwycięstwa Prezydenta. Zamierzają bojkotować polskie produkty rolne . Ja kupuję tylko takie. Oni tak bezkrytycznie kochają wszystko, co "postępowe", że nawet chcą faszerować swoje żołądki pestycydami i całą tablicą Mendelejewa, zmutowaną żywnością i sztucznymi polepszaczami. No cóż, wolny wybór, wasze żołądki. Polacy - kupujmy żywność tylko z polskim kodem i napisem "Teraz Polska" i - oczywiście - wprost od naszych rolników. Chylę czoła przed trudem rolników i dziękuję za przywiązanie do Ojczyzny. Nie daliście się wyrugować ze swojej ojcowizny zaborcom i komunie i tak trzymać. Tam, gdzie przywieziono ludzi (zza Buga) i osiedlono nie ma przywiązania do kraju.
Michał Jan2020.07.15 17:03
Uzależnianie zakupów od tego, jak kto głosował jest mym zdaniem niepokojącym objawem. Nawet Ty nie wiesz, czy kupując od rolnika spod Rzeszowa nie trafisz na takiego, który głosował za Trzaskoszczakiem. Polska jest różnorodna, a ci, którzy chcą ją ujednolicić mają bolszewickie ciągoty do urawniłowki.
Chcieć znaczy móc2020.07.15 16:36
https://natemat.pl/308977,tomasz-sekielski-opowiada-jak-schudl-65-kg-nakrecil-o-tym-nowy-serial
Anonim2020.07.15 16:40
A niech sobie chudnie - co mi tam. Nie jemu jednemu się udało. Rozsądni ludzie ruszają się , uprawiają sport i nie mają problemu z nadwagą. Po co mi jego filmy/.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.15 16:31
Jak na razie PADofil przeprowadził ważną rozmowę z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem, wszystko w płynnym języku angielskim! buhaha... jprdolę ale mamy pajaca za prezydenta!
Anonim2020.07.15 16:41
Oszustwo - wasza szkoła, moskiewska.
Cisnienie2020.07.15 19:07
zaraz bedziesz miał wylew od tego jadu - daje pupie siana i odkręć wentyl bezpieczenstwa a najlepiej to jedź do berlina i pochodź po uliczkach dla twojego zdrowia - zmartwiona Zosia i do tego gosposia
Anonim2020.07.15 16:20
Niestety, tak właśnie jest: wyborcy Trzaskowskiego głosowali "wprost za rewolucją obyczajową, świadomie wybierało opcję proniemiecką w polityce zagranicznej, czy popierało przywileje dla byłych esbeków" . Tak, to prawda. Najlepszym dowodem - Urban z pocałunkiem śmierci dla PO. W tej partii najwięcej takich się odnajduje.
Michał Jan2020.07.15 16:33
To się tyczy tylko niewielkiego odsetka. Znakomitą część nagoniły szaleństwa rządu i "szeregowego posła" przed wyborami 10.05 (z perspektywą kontynuacji przez następne 3 lata) i toporna propaganda TVP.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.17 12:26
Michal Jan to klasyczny przyklad Konfederacji,ktora zawsze wybiera Rosje i komuchow. Wina za glosowanie na Trzaskowskiego po stronie rzadu,to choroba psychiczna i fanatyczna nienawisc do PANSTWA,charakterystyczne dla wszystkich lewicowuych anarchistow,takich jak Konfederacja i Lewica Biedronia. Konfederacja Rosyjska zawsze przeciwko Polsce.