27.04.20, 19:30

TYLKO U NAS! Grzegorz Strzemecki: Koronawirus uśmierca znacznie więcej ludzi niż pokazują statystyki COVID-19

Dane z francuskiego odpowiednika GUS pokazują wyraźnie, że epidemia koronawirusa znacząco zwiększyła liczbę zgonów w tym kraju. Zaprzecza to zdecydowanie przytaczanym ostatnio (TUTAJ) informacjom zaczerpniętym z artykułu Macieja Pawlickiego (TUTAJ), powołującego się na podane przez Le Figaro dane z owego odpowiednika GUS, czyli Institut National de la Statistique et des Etudes Ecomiques (INSEE).

Nie zaprzątając sobie głowy wyjaśnianiem przyczyn przekłamań w tym "głuchym telefonie" przekonajmy się jak wyglądają informacje pochodzące bezpośrednio od źródła i co mówią analogiczne dane dla innych krajów. Są one istotnym przyczynkiem do oceny, na ile potrzebne są wszystkie obecne ograniczenia naszej wolności.

Liczbę zgonów we Francji w okresie 1.03-13.04 w latach 2018, 2019 i 2020 INSEE opublikował TUTAJ. Na ilustracji 1. przedstawiono je w postaci wykresów, uzupełniając o okres wykres zgonów przypisywanych koronawirusowi w tym samym okresie.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustracja 1. Dzienna liczba zgonów we Francji w okresie 1 marca - 13 kwietnia w latach 2018, 2019 i 2020 oraz dzienna liczba zgonów przypisywanych koronawirusowi (linia czerwona).

 

Widać wyraźnie, że ogólna liczba zgonów w w 2020 r. wzrasta wyraźnie w miarę narastania epidemii, tj. w czasie kiedy następuje wzrost liczby zgonów przypisanych koronawirusowi. Zauważmy jednak, że wybrzuszenie krzywej koronawirusa jest bardziej płaskie niż ogólnej liczby zgonów (pomijając trzy ostre piki dla 4, 8 i 10 kwietnia). Inaczej mówiąc liczba zgonów wzrosła o większą liczbę niż odnotowują to statystyki epidemii.  Jeśli nie można wskazać innej przyczyny takiego wzrostu dokładnie zbieżnego w czasie z epidemią, może to oznaczać, że faktycznie na koronawirusa umiera więcej ludzi niż wskazują to statystyki zgonów przypisanych temu wirusowi.

To porównanie lepiej ukaże nam przedstawienie tych samych danych w innej formie. Odejmując liczbę zgonów w 2020 od średniej z lat 2018 i 2019 uzyskamy orientacyjną "nadmiarową" liczbę zgonów w 2020 r. ("nadwyżkę") w stosunku do "normalnych" okoliczności w innych latach. Umieszczenie jej na wykresie  razem z liczbą zgonów przypisywanych koronawirusowi (ilustracja 2.) daje możliwość ich bezpośredniego porównania.

Ilustracja 2. "Nadwyżka" zgonów w 2020 w stosunku do średniej z lat 2018 i 2019 (zgony 2020 minus średnia z 2018 i 2019 r)  oraz zgony przypisywane koronawirusowi.

 

Odkładając na bok próbę wyjaśnienia trzech gwałtownych wzrostów i spadków krzywej zgonów z powodu koronawirusa po 3 kwietnia, możemy zauważyć, że faktyczna ogólna liczba zgonów jest w przybliżeniu dwukrotnie większa niż liczba zgonów przypisywanych koronawirusowi.

To zjawisko da się jeszcze lepiej zaobserwować na przykładzie Holandii, analizując dane udostępnione TUTAJ przez tamtejszą Centralną Agencję Statystyki (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS). Agencja ta podała dane dotyczące zgonów odnotowywanych tygodniowo w latach 2017, 2018, 2019 i 2020. Przedstawione są na ilustracji 3. wraz z danymi zgonów przypisywanych koronawirusowi (dzienne zgony przypisywane koronawirusowi zaczerpnięte ze źródła: TUTAJ i przeliczone na poszczególne tygodnie w roku, żeby wykresy były porównywalne).

Ilustracja 3. Tygodniowa liczba zgonów w latach 2017-20 w Holandii oraz liczba zgonów przypisywanych koronawirusowi. Na osi poziomej podano numery tygodni od początku roku.

 

Na wykresie widać wyraźnie, że liczba zgonów w 2020 począwszy od 11-go tygodnia (9-15.03) różni się wyraźnie się od zgonów w poprzednich latach, a ta różnica jest zdecydowanie większa niż liczba zgonów przypisywanych koronawirusowi. Tę różnicę lepiej pokazuje ilustracja 4. na której liczbę zgonów przypisanych koronawirusowi skonfrontowano z "nadmiarową" liczbą zgonów tj. różnicą zgonów z 2020 r. i średniej liczby zgonów z lat 2017-19.

Ilustracja 4. Liczba zgonów w Holandii przypisywanych koronawirusowi (linia czerwona)  oraz "nadwyżka" zgonów w 2020 r. (liczba zgonów w 2020 pomniejszona o średnią z lat 2017-2019) - linia czarna.

 

Widać wyraźnie, że "nadwyżka" zgonów w czasie trwania epidemii jest ponad dwa razy większa niż liczba zgonów przypisywanych koronawirusowi. Jeśli nie potrafimy wskazać innej przyczyny zwiększonej liczby zgonów, to znaczy, że w Holandii umiera z powodu koronawirusa ponad dwa razy więcej ludzi niż wskazują na to oficjalne statystyki. Zauważmy, że ujemne wartości owej "nadwyżki" przed 11-tym tygodniem oznaczają, że w 2020 r. poziom zgonów był wyraźnie niższy niż średnia z poprzednich lat.  Może to oznaczać, że koronawirus spowodował nawet więcej zgonów niż sugeruje "nadwyżka" w stosunku do średniej z lat poprzednich, ale to już tylko przypuszczenia.

Zwróćmy jeszcze uwagę na inny parametr dający się odczytać z danych holenderskich. W szczytowym tygodniu liczba zgonów wzrosła o "nadwyżkę" 2167 zgonów  w stosunku do "normalnego" poziomu 2901 (średnia z lat 2017-19), czyli o 75%. To znaczący wzrost, choć na szczęście nie utrzymał się długo. Czy są to liczby zasługujące na bagatelizowanie jako trochę inna, ale w sumie "zwyczajna grypa"?

Zwiększenie ogólnej liczby zgonów znacznie przewyższające liczbę zgonów przypisanych koronawirusowi pokazywano już wcześniej dla najbardziej dotkniętych rejonów Włoch i Hiszpanii na grafikach dostępnych np. TUTAJ.

Przeanalizowanie kolejnych krajów pod tym kątem przekracza ramy tego artykułu, ale informacje o zdecydowanie zwiększonej śmiertelności odnotowywanej w statystykach dla wielu krajów można znaleźć w różnych miejscach. Obszerny raport dotyczący Włoch jest dostępny TUTAJ. Wielokrotny wzrost śmiertelności w najbardziej dotkniętych epidemią   rejonach Włoch, prowincji Lombardii i gminie Bergamo opisano TUTAJ. Wykresy pokazujące zwiększoną śmiertelność w stosunku do roku poprzedniego dla szeregu krajów oraz stanów New Jork i New Jersey są przedstawione TUTAJ.

Wszystkie te informacje wskazują na to, że tezy o braku wpływu epidemii koronawirusa na ogólną śmiertelność nie znajdują żadnego poparcia w faktach. Jest wręcz odwrotnie. Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem jest znacznie większa niż wskazują to statystki.

To kolejne potwierdzenie faktu, że wbrew twierdzeniom niektórych, obecna epidemia jest jak najbardziej prawdziwa i niebezpieczna. Nie oznacza to, że nie należy dążyć do powrotu do normalności. Ważne jest jednak to żeby planując powrót do niej,  brać pod uwagę fakty, a nie fantomy czy fake newsy. Żeby podejmując decyzje, obciążać obie szale, "za" i "przeciw",  rzetelnymi argumentami.

Grzegorz Strzemecki

Komentarze

Hity kinowe online 2020.04.28 20:05
Najlepsze hity i premiery kinowe dostępne w każdym domu. Wygodny sposób, aby oglądać tysiące filmów i seriali. Znajdują się też produkcje przedpremierowe, co oznacza, ze możesz legalnie oglądać filmy, które aktualnie dostępne są jeszcze w kinach! Wszystkie możliwe filmy oraz seriale z dożywotnim dostępem. https://filmvod.pl
kat02020.04.28 18:42
Takiego gnoja andriej popis,,, należało by złapać przywiązać do pala i na goły tyłek publicznie ze sto batów. Idiota zbydlęciały gamon.
aspiring educationalist2020.04.28 12:29
"Naukowy Bełkot" o Strzemeckim: https://www.youtube.com/watch?v=4WhWewpBfUM
paweł2020.04.28 10:28
Panie Grzegorzu, jak cała służba zdrowia ukierunkowana jest na walkę z koronawirusem a pozostałe 95,5% społeczeństwa pozbawione jest opieki medycznej to jakiej śmiertelności pan oczekuje. Przypomnę, obowiązują telefoniczne porady lekarskie a operacje są przekładane na pózniejsze terminy
jula2020.04.28 10:23
Bardzo dziękuję.
Adam2020.04.28 9:58
dzięki za dobrą tobotę
sdfgh2020.04.28 8:17
A jak tam Wam idzie wygaszanie epidemii panie Strzemecki?
Pisie klamczuchy2020.04.28 7:17
To nie we Francji ale u nas bo to ze ludzie nie maja robionych testow to żaden lekarz nie napisze koronawirus w akcie zgonu bo nie chce mieć kłopotów i tym sposobem dane zawierają tylko częściowe statystyki smierci w szpitalach
czekista2020.04.27 23:58
Nam nie zagraza pandemia coronavirusa. - Nam zagraza pandemia KACZYZMU.!!!, ktora trwa juz 5 lat.
Realista2020.04.28 6:58
Ty bys lepiej rzadzil.No,to znajdz sposob aby przejac wladze.
czekista2020.04.28 7:49
To jest prawie niemozliwe. W kazdym spoleczenstwie glupota dominuje.
Janusz2020.04.27 23:57
Alleluja! Oświeciło naszego proroka. Na pomniki z nim!!
R-Z2020.04.27 23:52
"Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem jest znacznie większa niż wskazują to statystyki." Jedyne czego Pan dowiódł to, że w okresie epidemii koronawirusa umiera więcej ludzi niż w tym samym okresie w latach ubiegłych. Bez głębszej i szczegółowej analizy nie potrafi Pan podać jaki jest związek epidemii z umieralnością powyżej tej oficjalnej przypisywanej koronawirusowi. Czy władze w różnych krajach ukrywają powody śmierci? Czy stres i bojaźń przed zarażeniem osłabia starsze osoby? Czy kwarantanny duszą staruszków. Czy szpitale nie mają miejsca dla chorych na inne choroby niż koronawirus i dlatego pacjenci umierają w domu niezarażeni? Czy personel szpitali jest wysyłany na kwarantannę i nie ma kto się opiekować chorymi? A może żywność zdrożała i catering szpitalny daje gorsze jedzenie by się utrzymać w kosztach zapisanych w umowach zawartych rok temu? Chorzy nie chcą jeść byle czego i umierają z głodu? Ruszaj Pan do śledztwa.
Antek2020.04.27 22:38
Ma rację. To dopiero się zaczyna.
Zbigniew Wójcik2020.04.27 21:51
Panie Redaktorze Strzemecki dziękuję Panu za rzetelne próby wskazania ogólniejszego kontekstu tego przez co przyszło nam przechodzić. Niech Pana nie zrażają niektóre komentarze. Pozdrawiam.
bleble2020.04.27 21:40
Jeżeli pan Strzemecki nie jest lekarzem,wirusologiem,biologiem -dlaczego CYKLICZNIE mamy do czynienia z tymi wynurzeniami? Proszę o wypowiedzi specjalistów,naukowców z dorobkiem w dziedzinie ,o której się wypowiadają a mam do czynienia z felietonami o COVID pana od LGBT i gender-po co?
StopKoronaPierdolcowi2020.04.28 22:41
Bo cyklicznie bździ zapaszkiem miłym dla naszej ukochanej władzuchny :D. Matka Kurka już nie istnieje na frondzie ponieważ drze łacha z głupich koroniary.A to naszej władzy nie w smak.
ryszard2020.04.27 21:20
W ten sposób więcej nas umrze niż nas jest.
Paskuda2020.04.27 21:04
Nadciąga COVID-20! WYKRYTO NOWĄ MUTACJĘ! Według najnowszych informacji, nawet 30 milionów Polaków może być już zarażonych. Tylko niewielka część rokuje na całkowite wyzdrowienie. W skali świata liczba ofiar to już miliardy. CHARAKTERYSTYKA WIRUSA Wedle fachowej klasyfikacji – COVID-20, czyli stan ciężkiej infekcji psychicznej objawiającej się dwustronnym, śródmiąższowym zapaleniem zwojów mózgowych.
Paskuda2020.04.27 21:06
Definicja Koronopjerdólec psychiczny jest pierwszym zdefiniowanym wirusem koronowym umysłu – SARS-CoV-3, wywołującym stan ciężkiego psychicznego ocjpienia – COVID-20. Przyczyny Pjerdólec koronowy przenoszony jest drogą medialną i został uwolniony celowo ze szczujni telewizyjno-internetowo-prasowych celem zainfekowania 90% społeczeństwa, stanowi narzędzie służące osiąganiu globalnych celów polityczno-totalitarnych. Podatność Chorują przede wszystkim nosiciele pozbawieni podstawowej wiedzy o świecie i odporności na mechanizmy manipulacji oraz szczególnie podatni na całodobową koronową propagandę.
Paskuda2020.04.27 21:06
Co chroni przed zakażeniem COVID-20? Utopienie telewizora w kiblu, odłączenie internetu, spacery po lesie i nie zwracanie uwagi na policyjne gestapo, wręczające bezprawne mandaty na podstawie bezprawnych zarządzeń bandytów u władzy. Objawy psychiczno-zewnętrzne koronopjerdólca: donosicielstwo, traktowanie drugiego człowieka jak wroga, nieustanne dokarmianie się newsami medialnymi o liczbie chorych i zmarłych, siedzenie w domu pod pierzyną i modły „co z nami będzie”, trwała odporność na wiedzę, częste huśtawki emocjonalne, agresja werbalna i niekiedy fizyczna, niereformowalne przekonanie o nieuchronnej zagładzie podsycane trumnami z Bergamo (czyli zakłamanymi medialnymi obrazkami pochodzącymi z innych zupełnie okoliczności sprzed kilku lat), robienie w marketach zapasów żywnościowych jak na wojnę. Specyfika Koronopjerdólec psychiczny szerzy się około trzy tysiące razy szybciej niż typowy wirus koronowy SARS-CoV-2 i powoduje dziewięć tysięcy razy większe od niego szkody psychiczno-gospodarcze Szacunkowa liczba zakażonych: połowa populacji świata i 70% ludzi w Polsce. Prognoza Psychiatrzy szacują, że terapie leczące w przyszłości z koronopjerdólca psychicznego pochłaniać będą 90% mocy przerobowych polskiej służby zdrowia.
StopKoronaPierdolcowi2020.04.28 22:10
Brawo! Nareszcie jakieś wsparcie na froncie walki z kohona-piehdolcem!!!!!
oj laboga2020.04.27 20:29
pamietam P. info wczesniej o wygaszaniu epidemi obluda czy kasa za wierzowke
judaistyczna kretynizacja swiata2020.04.27 20:19
podobno kozie parchy dają przez wirus mniej mlika w izraelku
Cycolitka2020.04.27 20:27
Nie mówimy mlika tylko mleka,a jego niedobór spowodowany jest przez fakt ,że szczają do niego skrzaty.
katolicka kretynizacja polski2020.04.27 20:06
kaczyński jest bardziej p i e r d o l n i ę t y niż to pokazują statystyki!
Senny2020.04.27 20:03
Włoski Poseł: „We Włoszech nie umarło 25 000 osób z powodu Coronavirusa – to nie prawda! To jest sposób aby terroryzować ludzi i wprowadzać dyktaturę!”
ZERRO2020.04.27 20:03
Wśród księży jest więcej pedofilów niż pokazują dane.
ZERR02020.04.27 21:41
Dlaczego nie małpujesz żadnego z moich kolejnych 77 nicków?
...2020.04.29 8:17
ooo skąd o tym wiesz? Masz z nimi do czynienia? Jeśli tak powinieneś to natychmiast zgłosić do prokuratury...
Tadeusz2020.04.30 20:50
Wśród dewiantów seksualnych jest więcej pedofilów niż pokazują dane.
AAAtomek2020.04.27 19:50
No Panie Strzemecki, w czerwcu spłyną oficjalne dane o śmiertelności Polaków do GUS w 2020 roku. Zresztą Reżim ma to na bieżąco. Zobaczymy i policzymy sobie o ile "tysięcy" jest większa śmiertelność wśród Polaków w stosunku o lat poprzednich. To będą ofiary COVID-19, bezpośrednie i pośrednie. Oczywiście, istnieje możliwość, że te dane zostaną sfałszowane lub utajnione przez obecny Reżim?
anonim2020.04.27 21:45
chce ci się to pisać? przecież po połowie zdania dają ci łapę w dół, a ty się trudzisz i walisz w tę klawiaturę
StopKoronaPierdolcowi2020.04.28 22:07
widać prawdę pisze, bo koroniarze aż się zapienili.
Andrej ,,Popis" Duda2020.04.27 19:47
Dvpa Andrzej Andrzej Dvpa Prezes krzyczy w spodniach kupa Sam się boi nawet żony ciągle chodzi przygnębiony Dvpa Andrzej Andrzej Dvpa Prezes każe Andrzej słucha A gdy tupnie mocno nogą Andrzej chowa się za żoną jako długopis bez odwagi tak zostanie zapamiętany bez swego zdnia jak dvpa do r.uch.ania
wicek2020.04.27 19:37
Cejrowski i inni mędrcy znają się na wszystkim. Mało tego: znają się na wszystkim najlepiej. I zawsze znajdą się inni im podobni. Dlatego rozsądni ludzie nie słuchają wszechwiedzących tylko epidemiologów, lekarzy, Morawieckiego, Szumowskiego itd. W kwestii szczepionek również.
wsiok burak chlopek cebulak2020.04.27 20:20
oby ten covid 19 wsioków buraków wytłukł
...2020.04.29 8:15
marne szanse... do tej pory przy okazji tego wirusa zmarło 212 tys. ludzi na świecie - zresztą nie na samego wirusa tylko na choroby współistniejące( w ciągu 5 miesięcy!). Tymczasem dziennie wykonuje się na świecie 125 tys. aborcji.... ( dane WHO). W czasie pandemii koronawirusa, nie zaprzestano aborcji --- wykonano już 15 milionów morderstw...za wiedzą i przyzwoleniem WHO ( ciągu tych samych 5 miesięcy). I jakoś nikt nie jest z tego powodu w szoku...