TYLKO U NAS! Andrzej Talaga: Ranga Polski wzrosła. Staliśmy się ważnym graczem - zdjęcie
25.06.20, 12:50Screenshot Youtube

TYLKO U NAS! Andrzej Talaga: Ranga Polski wzrosła. Staliśmy się ważnym graczem

46

Tomasz Poller, Fronda.pl: Zapytam o znaczenie spotkania Duda - Trump. Media opozycyjne wobec rządu starały się od dłuższego czasu rangę tej wizyty obniżać. Możnaby tu wiele cytować: Miłe słowa, niewiele konkretów, Duda to łatwy gość w Białym Domu, Duda jest używany do karania Merkel, Polska jest izolowana (lub też: Trump jest izolowany i przyjmie każdego), spotkanie Dudy z Trumpem to w sprawach wojskowych porażka, sprawa budowy fortu Trump jest ostatecznie pogrzebana. I tak dalej... Czy faktycznie jest tak źle? A mówiąc poważnie, jakie ta wizyta miała znaczenie?


Andrzej Talaga: Nie chcę się odnosić do tego, co mówi opozycja czy media opozycyjne wobec rządu. Niewątpliwie wizyta - pierwsza wizyta obcego przywódcy od wybuchu epidemii Covid19 - jest znacząca, bo przecież mógł tam pojechać każdy inny prezydent, a pojechał prezydent Polski. Nie można tego deprecjonować, bo to po prostu jest fakt.

Czy wizyta naprawdę miała na celu wypracowanie jakichś konkretów, czy jednak była wizytą kurtuazyjną? Raczej to drugie. Od początku było takie założenie. Oczywiście, w Polsce formułowano oczekiwania, które niekiedy były zbyt duże. Wymieniano wręcz nazwy konkretnych jednostek, mówiono o eskadrach F16... To oczywiście byłoby przedwczesne, rzecz biorąc niemożliwe do ustalenia w tak krótkim czasie. I do podpisania. Czegoś takiego nie da się załatwić podczas jednej wizyty. Nie wiemy też do końca, co dokładnie w rozmowach poruszano.

 

To oczywiste, że te deklaracje są ogólne i trudno spodziewać się jakichś zbytnich szczegółów. Ale dość znaczące deklaracje padły. Pojawiła się tu kwestia relokacji wojsk USA oraz zwiększenia ich obecności w Polsce. Czego w tym zakresie należałoby się spodziewać?

 

Taka deklaracja została zresztą złożona już w ubiegłym roku. Prezydenci potwierdzili, że ustalenia te są nadal aktualne. Co do podpisania konkretnego porozumienia, istnieje tutaj rozbieżność poglądów na temat tego, jak miałaby wyglądać eksterytorialność baz, jak dalece miałaby sięgać podległość żołnierzy amerykańskich jusysdykcji polskiej. Tego jeszcze nie ustalono przed tą wizytą. Nie padły nazwy jednostek czy dane co do ilości sprzętu, który miałby być przebazowany. Ale czy miało to zostać teraz ustalone? Raczej nie. Pamiętajmy zresztą, że relokacja tysiąca żołnierzy więcej wygląda dobrze w mediach, ale niekoniecznie realnie wzmacnia siłę bojową.

 

Pojawiły się tu i ówdzie przekazy o zainstalowaniu w Polsce amerykańskiej broni jądrowej. Plotki, rodzaj sensacji medialnej?


Raczej sensacja medialna. Choć ewentualnie, wybiegając w przyszłość, jest taka możliwość. Chodziłoby tu jednak nie tyle o broń amerykańską, ile natowską, a konkretnie o bomby taktyczne. Jest to broń faktycznie produkcji amerykańskiej i jest w bazach amerykańskich, ale podlega ona NATO. Mogą jej użyć poszczególne kraje w wypadku wojny; taką możliwość mają Niemcy, Turcja, Włochy. Suwerennie, ale w pełnym porozumieniu z NATO. Jeśli chodzi o Polskę, taka możliwość hipotetycznie istnieje, bo jesteśmy członkiem sojuszu i być może sytuacja wymagałaby przebazowania takiej taktycznej broni nuklearnej. Przeszkodą obecnie jest memorandum NATO -Rosja, na razie nie ma też koncepcji, by takiego przebazowania tej broni dokonać. Taka koncepcja jak najbardziej pozytywna i gdyby w przyszłości miał miejsce co do tego konsensus (podkreślam, że musiałoby tu dojść do konsensusu), byłby to pomysł zupełnie dobry.

 

Prezydent Trump właśnie teraz powtórzył informację o zmniejszaniu liczby wojsk amerykańskich w Niemczech. Z Niemiec słychać z kolei negatywne reakcje na sygnały o wzroście znaczenia Polski na świecie. Świadczą o tym artykuły w niemieckich mediach; takie wątki są chętnie podejmowane przez media polskojęzyczne. Niemcy chyba jednak będą musiały się pogodzić z tym, że ranga Polski wzrasta...


Nie widzę w najmniejszym stopniu problemu dla Niemiec we wzroście znaczenia Polski. Polska jest wraz z krajami Grupy Wyszehradzkiej ważnym partnerem dla Niemiec i alternatywą dla Francji. Jeśli chodzo o wymianę handlową, Grupa Wyszehradzka jest większym partnerem dla Niemiec niż Francja. Wiem, że są różne głosy, ale bazując na faktach, realny rozwój sytuacji gospodarczej skazuje Polskę i Niemcy na współpracę. Obecny rząd Niemiec, owszem, nie lubi rządu polskiego, np. z powodów ideowych i to jest fakt, ale te animozje są raczej chwilowe. Ranga Polski niewątpliwie wzrosła. Bo gospodarka polska wzrosła i staliśmy się ważnym graczem. Gospodarka Polska radzi sobie dobrze, przeszła też dobrze dwa kryzysy, kryzys 2008-10 oraz kryzys migracyjny, który wstrząsnął Europą Zachodnią, a Polski nie dotknął, co miało miejsce dzięki dobrej polityce migracyjnej polskiego rządu. Wydaje się, choć to nie koniec, że przejdziemy całkiem dobrze przez obecny kryzys. To jest ranga Polski, którą sami zbudowaliśmy. Niemcy biorą to pod uwagę. Jesteśmy dla Niemiec nie tylko rynkiem zbytu, ale ważnym partnerem gospodarczym. To jest biznes i dla nich i dla nas. Chęci i niechęci wzajemne tego nie zakłócą, choć w mediach pewnie nie raz niejedna jeszcze burza wybuchnie...

 

Zapytam o skutki dla Europy Środkowowschodniej. W deklaracji pojawia się temat Trójmorza, w ogóle sygnały amerykańskiego wsparcia dla naszego regionu i polskiej polityki wschodniej są czytelne. A abstrahując od ostatniego spotkania prezydentów i biorąc pod uwagę szerszy kontekst i dłużej trwające procesy, czego należy się spodziewać ze strony Rosji? Jakie są Pana prognozy, jeśli chodzi o przyszłość relacji amerykańsko-rosyjskich?

 

Inicjatywa Trójmorza Amerykanom się podoba. Przede wszystkim jest inicjatywą powstałą wewnątrz Unii, która zarazem tej Unii nie rozbija. Amerykanie nie muszą tutaj działać wbrew czemuś i czegoś rozbijać. Natomiast bacznie się przyglądają, jak ten projekt się rozwinie. Ażeby jednak Trójmorze stało się ważne w polityce międzynarodowej, musi istnieć chęć w państwach członkowskich do jego rozbudowywania. Spójności wewnętrznej w tej grupie nie ma. Tak na prawdę zainteresowane są Polska i Rumunia, inne kraje orientują się na różną współpracę z różnymi innymi krajami, czy choćby takie balansowanie, jak w przypadku Węgier. Dla nas może bardziej istotna jest inicjatywa B9, czyli wszystkie państwa wschodniej flanki NATO. Nasze interesy są wspólne i wyraźne, a nasz głos jest słyszany w NATO. Co Rosja może tak na prawdę? Niewiele może, gdyż jej możliwości oddziaływania na ten region są coraz słabsze. Rosja jest państwem ubogim, które może najwyżej straszyć. Nie obawiałbym się w tym momencie jakichś przesileń. Oczywiście, w powietrzu wisi możliwość resetu w relacjach USA z Rosją, z uwagi na Chiny. Mogłoby to być groźne, gdyż wtedy Rosja stała by się Ameryce potrzebna, mogłaby stawiać warunki. Obecnie Rosja nie ma takich możliwości, nie ma narzędzi. Póki co, takiego niebezpieczeństwa nie widzę, gdyż do takiego resetu nie ma woli ani ze strony Trumpa, ani też jego konkurenta, Bidena.

Komentarze (46):

Seks kamerki2020.06.26 16:38
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Anonim2020.06.26 11:48
Puste słowa, szkoda,, że bez poparcia w czynach. Wystarczy popatrzeć, jak politycy innych krajów traktują nasz nieudolny rząd.
Anonim2020.06.26 11:45
Propaganda idealna dla bezmyślnego rządowego elektoratu...
Tylko Duda naszym Prezydentem2020.06.26 9:14
Jeszcze tylko POgonić szczujnie z Frondy i wszystko wróci na swoje tory.
5032020.06.26 9:32
Tego ci D..da nie obiecał?
5032020.06.26 8:49
Dzięki operacji ,,Kapiszon", czyli wizycie D..dy w Stanach, ranga Polski wzrosła. Na Frondzie :)
Arabella2020.06.25 23:00
Co takiego?! Ranga Polski wzrosła? Polska stała się ważnym graczem? Pan żartuje, Panie Talaga? Państwo polskie już nie jest z tektury. To państwo z papieru toaletowego. Gdzieś daleko, na końcu Europy. Nawet Trump nie chce z Polską gadać. Więc niech Pan przestanie chrzanić.
Zarabiaj na walucie pandemi2020.06.25 22:18
Hej, Zacznij zarabiać prawdziwe pieniądze w domu Dosłownie nic nie robiąc! Nie pytaj jak- Zobacz na własne oczy! Wystarczy się zapisać tutaj: --  https://bit.ly/380hB3i -- Wpłacić pierwszy mały depozyt 1000zł A analitycy zrobią wszystko już za Ciebie! W ciągu dnia można otrzymać zwrot!
Seks kamerki2020.06.25 19:15
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
f232020.06.25 15:49
Tylko ten brązowy nos nieco kompromituje
Polak2020.06.25 14:11
Partia zleciła tow. Taladze opowiadanie propagandowych bajeczek, to i towarzysz grzecznie bredzi jak to dobrze że Trump obiecał Adriankowi że być może w przyszłości coś mu obieca.
Anonim2020.06.25 15:36
Co, sok z buraka się zagotował?
Polak2020.06.25 21:35
Co, boli że zamiast owocnej wizyty była kolejna kompromitacja Adrianka?
stary PRL od zmysłów odchodzi!2020.06.25 13:56
M.in. Fox News transmitował konferencje prasową z Rose Garden, wszystkie główne amerykańskie TV News podawały o wizycie prez. Dudy. Była to pierwsza wizyta od czasu kiedy USA zamknęło granice. Spotkanie trwało blisko DWIE godz. plus konferencja prasowa.
Izydor2020.06.25 14:02
Ani Merke ani Macron nie chcieli przyjechać z uwagi na pandemię a nasz rezydent to przyjedzie buty wyliże i jeszcze zapłaci.
stary PRL od zmysłów odchodzi!2020.06.25 14:09
da da towariszcz jewrej
Izydor2020.06.25 13:42
Robert C. O'Brien napisał dla WSJ artykuł w którym stwierdza że wojska USA wycofane z Niemiec zostaną przeniesione do Japonii, na Hawaje, Alaskę i Guam. Ani słowa o Polsce. Robert C. O'Brien jest doradcą do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA i w przeciwieństwie do frondelkowych ekspertów ma wpływ na podejmowane decyzje.
to ty Iżydor "szpik ynglysz"?2020.06.25 13:49
prove it ! Szabes jutro!
Izydor2020.06.25 14:00
https://www.wsj.com/articles/why-the-u-s-is-moving-troops-out-of-germany-11592757552
du ju szpik inglysz dżu?2020.06.25 14:10
prove it
slowiczek poznanski2020.06.25 14:58
It's only fair that you go first.
Iżydor2020.06.25 15:24
First, learn the true meaning of the synonym "it's only fair" and how to use it.
"synonym" poznanski2020.06.25 17:44
Did you take your medicine this morning ?
I'm Hamilton from Florida2020.06.25 19:51
- "Did you take your medicine this morning ?" WRONG! It should be MEDICATIONS!
I'm the clueless psycho on the hook2020.06.25 21:09
https://ell.stackexchange.com/questions/34731/did-definite-time-in-past-did-you-take-your-medicine-this-morning
ty hooyku żydowski2020.06.25 14:16
a masz WSJ "prenumeratę", konto u nich? I don't think so. Bajery to tam u was w "loży".
wycieram, wycieram2020.06.25 15:01
https://www.englishclub.com/writing/capital-letters.htm
Izydor2020.06.25 19:23
Coś jeszcze, tępa antysemicka mendo?
there is2020.06.25 19:53
odorless zyklon b
There's also a good ol' Walther PP2020.06.25 21:46
Already proven to be an efficient "fix" back in the spring of 1940.
Anonim2020.06.25 13:29
Same ataki świadczą o wzroście znaczenia, wszak nikt niewolników, zwanych pieszczotliwie "prymusami"(spijają życzenia z ust, zanim życzący sobie zdążą je wypowiedzieć), nie atakuje.
Jan2020.06.25 13:08
Pamiętajmy że Czaskoski chciał 7 tysięcy imigrantów (w większości islamskich) w Polsce. To byłby krok w kierunku rozbijania jedności religijnej Polski. Bo przecież nie chodziło o samych migrantów, których mamy setki tysięcy z Ukrainy i Rosji. Chodziło tylko o TYCH migrantów przed którymi będziesz musiał/a się chować i nie wracać samemu po nocy - w ramach przemiany tożsamości Europy przez znanego węgierskiego Żyda George Sorosa i jemu podobnych. Gdyby nie Andrzej Duda mielibyśmy tu już niezły Sajgon.
Anonim2020.06.26 11:47
Głupcy wszstko kupią... dobitnie widać to po twoim przykładzie. To za PiS wzrosłą liczba emigrantów z Bliskiego Wschodu.
Czy usłyszymy "miałeś chamie złoty róg"?2020.06.25 12:56
Od utraty ogromnych zdobyczy dzieli nas tylko krok - wybór Trzaskowskiego oznacza zepchnęcie Polski do III Ligi, tak jak to było za Tuska. Już w poniedziałek dowiemy sie cz Wyspiański zaśpiewa znów Polsce "Miałeś chamie złoty róg (...) ostał ci się jeno sznur" i strefy relaksu z palet na Wisłą kałem zalaną.
jestem jestem2020.06.25 12:55
Nowogrodzka: "moment podpisywania ważnej umowy" Rzeczywistość: wpis do księgi pamiątkowej.
Anonim2020.06.25 15:45
No i w czym problem, jeśli? Jeśli Trzaskowski wygrałby to i tak Amerykanie zwiną zabawki i żadne umowy nie dojdą do skutku. Kto poważny chciałby kolegować się z POpaprańcami? Oni co najwyżej mogą służyć jako podnóżki albo wieszaki na marynarkę Junckera. Ach te urokliwe słowa Claude'a: „Ostatni komentarz mojej żony: jeden Donald wystarczy” skierowane do Tuska w obecności Donalda Trumpa. He, he, he...
Anonim2020.06.25 15:49
Ps. Wygrana Dudy oznacza, że Amerykanie na serio zabiorą się za inwestycje w Polsce, geniusiu od warszawskiego szamba. Żaden poważny polityk nie podpisze zobowiązań w imieniu swojego kraju, zwłaszcza gdy jest to kraj o znamionach imperium, jeśli nie ma gwarancji, że nie zostanie to wykorzystane przeciwko jego krajowi.
Czarek2020.06.25 12:53
To co wczoraj mogliśmy zobaczyć to jasny przekaz: ranga Polski została podniesiona niemal na najwyższy poziom dzięki osobistym relacją Duda Trump. Nie zniszczmy tego, bo dobrobyt mamy w zasięgu ręki.
katolicka kretynizacja polski2020.06.25 13:19
Ta wizyta miała pokazać według PiSdzielców siłę Polski i polskiego "prezydęta". Taki krzyk rozpaczy w spadających notowaniach PADalca! Ale jeszcze przed wylotem była mocno krytykowana. Nagły wyjazd, bez celu i programu i tak się też zakończyła czyli niczym...
Elo ziom2020.06.25 13:27
Jak tam na paradzie w Moskwie?
katolicka kretynizacja polski2020.06.25 13:40
Kilka słówek wyjaśnienia dot. mojej pisowni rzecz. własnych. Z zawodu jestem elektrykiem-teoretykiem jak Bolek, tzn. ukończyłem zawodówkę elekstryczną a tam nie zwacali uwagi na pisownię. Chciałem do ogólniaka, ale tam mieli jakieś egzaminy. To był poważny błąd, i tak mi pozostał stary nawyk.
simon2020.06.26 9:04
Da da tawariszcz...tez kiespsko pisze
Wujek dobra rada2020.06.25 15:18
#kkp Od jakiegos czasu czytam te twoje wypociny i dochodze do wniosku, ze ty jestes chory psychicznie, czlowieku.
pomatolska kretynizacja polski2020.06.26 0:02
jestes tylko kertynem po nieudanej aborcji...
Pilak2020.06.25 14:13
Tą wizytą Adrianek miał pokazać że nie jest tylko pacynką. Tymczasem jedyne co osiągnął to pozwolenie Trumpowi na pokazanie że są w polityce więksi nieudacznicy niż potus.
Fumfel2020.06.26 12:49
Dzięki osobistym relacją.... - typowy wyborca pisu, niedouczony ignorant. Pisać nie umie, a za politykę się bierze.