Twój Ruch i Korwin-Mikke bez szans w wyborach [najnowszy sondaż]  - zdjęcie
29.09.14, 10:20Janusz Korwin-Mikke (fot. Facebook)

Twój Ruch i Korwin-Mikke bez szans w wyborach [najnowszy sondaż]

5

W listopadowych wyborach do sejmików chęć głosowania na PO i PiS deklaruje po 27 proc. wyborców. PiS i PO odnotowują poparcie wyborców na takim samym poziomie także w sondażach, dotyczących wyborów do Sejmu (sondaż IBRiS dla „Rz”).

Na kolejnym miejscu plasują się komitety lokalne, na które chciałoby głosować 15 proc. badanych. Swoich radnych miałyby też SLD, który popiera 11 proc. badanych (wzrost o dwa punkty), i PSL z poparciem co dziesiątego respondenta (wzrost o jeden punkt).

Poniżej progu znalazły się dwie partie, mające swoich przedstawicieli w Sejmie, czyli Twój Ruch Janusza Palikota i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego.

Dr Jarosław Szymanek z UW uważa, że wyborcy Korwin-Mikkego zwykle niechętnie przyznają się do głosowania na tę antyestablishmentową formację, ale w samorządowych wyborach Nowa Prawica może osiągnąć jeszcze słabszy wynik, bowiem partia „zabłysnęła” jedynie w wyborach do PE.

MaR/Rp.pl  

Komentarze (5):

anonim2014.09.29 10:59
@Marek22 To fakt, że Korwin zdobywał głosy osób, które zwykle są na utrzymaniu rodziców, ale do przyszłego roku może jeszcze wystarczyć paliwa, żeby się dostać do sejmu, nawet z 10 % poparciem. W kolejnej kadencji natomiast prawie na pewno skończy jak Palikot.
anonim2014.09.29 11:29
@Marek22 Dla mnie natomiast Korwin może stanowić pewien stymulant dla PO i PiS, które w ostatnim czasie poczuły się na tyle pewnie, że już prawie 10 lat rządzą i nic im na razie nie grozi. W sytuacji, gdyby poczuły oddech konkurencji na plecach, to mogłyby zostać lekko zmobilizowane. Co prawda tak jak napisałem, to jest stymulant na jedną kadencję, za 5 lat osoby, które teraz mają 18 - 25 lat będą miały 23 - 30 i już generalnie będą się same utrzymywały, więc większość z nich odejdzie od Korwina.
anonim2014.09.29 11:44
@Marek22 Zresztą z tym utrzymywaniem przez rodziców to jest ciekawa obserwacja, bo sam Korwin też większość swojego majątku odziedziczył po rodzicach (z 10 mln majątku, głównie nieruchomości, w większości odziedziczył po rodzicach). Czyli dokładnie tak jak jego wyborcy kasę ma od rodziców (pomijając wydawane przez niego książki, na których trochę zarobił). Myślę, że jest to pewien schemat psychologiczny, który się powtarza: osoby, które nie włożyły wysiłku w zdobycie pieniędzy snują mrzonki odnośnie tego, jak ma wyglądać system ekonomiczny.
anonim2014.09.29 12:18
Sitwa zwycięży!
anonim2014.09.29 14:38
oczy