TSUE zdecydował ws. polskich frankowiczów - zdjęcie
29.04.21, 11:14Fot. Cédric Puisney via: Wikipedia CC 2.0

TSUE zdecydował ws. polskich frankowiczów

8

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytania prejudycjalne Sądu Okręgowego w Gdańsku ws. kredytów frankowych w Polsce. Chodzi m.in. o przedawnienia roszczeń banku o zwrot kapitału.

TSUE stwierdził, że to sąd krajowy powinien oceniać kwestię utrzymania w mocy warunków umowy o kredyt frankowy. To przepisom prawa krajowego, jak zaznaczono, podlegają skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie.

Są krajowy, jak orzekł TSUE, musi poinformować konsumenta o konsekwencjach prawnych, jakie może nieść stwierdzenie nieważności umowy z uwagi na jej nieuczciwy charakter.

Gdański sąd pytał też, czy w umowach byłego banku GE Money możliwy jest zabieg polegający na „odcięciu” marży banku wkalkulowanej w kurs tabelaryczny banku, przy pozostawieniu w umowie kursu średniego NBP, który był podstawą do ustalenia kursu tabelarycznego. Jak wyjaśnia Kamil Chwiedosik, ekspert ds. frankowych, TSUE stwierdził, że:

- „Nie istnieje zasada niebieskiego ołówka, nie można usunąć tylko części klauzuli GE Money Bank, cała klauzula przeliczeniowa powinna zostać usunięta”.

Kolejne pytanie dotyczyło uchwalenia ustawy antyspreadowej. Sąd pytał, że jej uchwalenie może skutkować tym, że sąd nie będzie musiał stwierdzić nieuczciwego charakteru postanowienia umownego. W ocenie TSUE ustawa ta nie stoi na przeszkodzie wyeliminowania nieuczciwej klauzuli abuzywnej i unieważnieniu umowy.

11 maja odbędzie się posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ws. zagadnień prawnych dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych.

kak/businessinsider.com.pl

Komentarze (8):

AAAtomek2021.05.19 18:08
Podajcie numer konta!
Krakus2021.05.19 17:06
To już nie "dar Boga" Obajtek czy inny "kryształ"? :D :D :D
robaczek2021.04.29 15:36
SKORO ADRIAN OBIECAL................................... oj pisiurki pisiurki................. wy chyba powaznie lubicie jak was ktos z tylu........................
GO FUCK YOURSELF!2021.04.29 15:41
YOU DUMB JEW COCKSUCKER!
NEOS com pl2021.04.29 14:07
... banksterzy tak latwo niepopuszczaja ... oplacaja przecie politykow ... a swoi sa premierami ... w polin ... ta metoda jest stara i ma juz porzadne wasy i ...pejsy ... a mimo tego w polsce jako jednej z ostatnich ofiar nie idzie jej zwalczyc ... a 50 tys. "kredytobiorcow" ... pozbawila juz zycia ...
GO FUCK YOURSELF!2021.04.29 14:24
YOU DUMB JEW COCKSUCKER!
huuuuraaaaaa2021.04.29 11:27
właśnie wartość mojego kredytu spadła o połowę. Słyszeliście to tąpnięcie? w całej Polsce ziemie zadrżała od tego.
Anonim2021.04.29 11:26
No to banki mają problem. Totalne zwycięstwo frankowiczów. Cała umowa jest unieważniona czyli nie obowiązuje od początku. to oznacza zwrot wszystkich odsetek i rozliczenie po kursi z dnia udzielenia kredytu.