24.06.19, 08:45

Trudne i mocne słowa papieża o relacjach z muzułmanami

Papież Franciszek w wygłoszonym w piątek 21. czerwca przemówieniu na Papieskim Wydziale Teologicznym mówił o relacjach z muzułmanami. Ojciec Święty postanowił tym razem zwrócić uwagę na trudną historię tych relacji, w której, jak mówił, często to chrześcijanie byli agresorami.

"Odnoszę się zwłaszcza do wszystkich postaw agresywnych i wojennych, które naznaczyły w przestrzeni śródziemnomorskiej życie narodów określających się jako chrześcijanie" - powiedział Franciszek.

"Należy tu wyliczyć zarówno zachowania i praktyki kolonialne, które ukształtowały obraz i politykę tych ludów, jak i usprawiedliwianie wszelkiego rodzaju wojen oraz prześladowań popełnionych w imię religii czy pod pretekstem czysto rasowym bądź doktrynalnym" -mówił następnie.

Ojciec Święty zaznaczył, że muzułmanie prześladowali chrześcijan - ale i chrześcijanie dopuszczali się prześladowań wobec muzułmanów.

Wreszcie papież wezwał do tego, by muzułmanów uważać za "artnerów w budowie pokojowej koegzystencji". Oczu nie mogą nam przysłaniać jego zdaniem "wstrząsające epizody" będące dziełem "grup fanatyków".

bsw/wp.pl

Komentarze

athos2019.06.26 11:50
Widać, że Franciszek (Bergoglio) wychował się i wyksztalcił w Argentynie, bo bardzo niewiele wie o Europie i historii stosunków między muzułmanami a chrześcijanami (dokładniej: katolikami). Nie wie ile razy Turcy zagrażali Europie (wielkie bitwy: pod Lepanto 1571, pod Wiedniem 1683) jak długo okupowali sporą część Europy, jak bardzo ją niszczyli. Nie wie, że w VII wieku arabscy muzułmanie zajęli całą Hiszpanię i kawał Francji, z której zostali wyrzuceni po zwycięstwie Karola Młota w 732 r. pod Poitiers. Nawet wyprawy krzyżowe były obroną miejsc świętych w Jerozolimie, którą muzułmanie zajęli ok. 640 r. To muzułmanie byli stroną atakującą, nie chrześcijanie.
Adam 2019.06.24 16:27
I to mówi głowa Kościoła katolickiego? A gdzie słowa o nawracaniu?
Bebik2019.06.24 10:11
Za czyjego papieża uważa się Bergolio, czy chrześcijańskiego, czy za muzułmańskiego? Wstyd, żeby nie znał zasad islamu. Niech trochę poczyta, zanim otworzy usta.
Jarek2019.06.24 9:47
Niestety poprawność polityczna się kłania tylko jak się to ma do tych niekończących się prześladowań i rzezi jakie muzułmanie urządzają chrześcijanom.
Arek2019.06.24 9:29
Ciekawy pogląd Franciszka, w takim razie kto wlazł do Hiszpanii, kto wysyłał wojowników do Europy, gdyby nie Karol Młot i nasz król Jan III Sobieski jak by wyglądała Europa ?
Ten co pamięta jak muzułmanie grabili i palili2019.06.24 8:58
W jakim duchu mówi Papa Francesco?
Mikołaj 2019.06.24 9:10
Papież chyba fifty- fifty ocenia marsz Mahometa z Medyny na kraje Maghrebu i rzeź Ormian z kilkoma wyprawami krzyżowymi wysłanymi po to , by odbić Ziemie Świętą ? . Jeśli on tego nie pojmuje ,że islam to główny chwast zasiany nocą przez " nieprzyjaznego człowieka " z przypowieści , to niech sobie odpowie na pytanie : Ilu ludzi kazał zabić Jezus , a ilu Mahomet ?!.
wacula2019.06.24 17:33
ALE PIĘKNA I MĄDRA TWOJA ODPOWIEDŹ BRAVO