Trudna misja prof. Cenckiewicza  - zdjęcie
11.01.16, 18:21

Trudna misja prof. Cenckiewicza

0

- Zdecydowaliście się podjąć trudnej misji – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz do nowych kierowników Centralnego Archiwum Wojskowego.

 

Macierewicz po raz pierwszy spotkał się z nowym szefostwem CAW. W zeszłym tygodniu minister powołał dr hab. Sławomira Cenckiewicza na stanowisko Pełnomocnika MON ds. Reformy Archiwów Wojskowych oraz pełniącego obowiązki dyrektora CAW.

– Chciałbym podziękować panu i pana współpracownikom, że zdecydowaliście się podjąć tak trudnej misji. Nie ukrywam, że miałem wielką nadzieję, kiedy pani premier powierzyła mi funkcję szefa MON, że będę mógł współpracować z panem dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem – powiedział Antoni Macierewicz.

Z kolei Sławomir Cenckiewicz podkreślił, że jednym z wyzwań jest reforma w obszarze archiwistyki wojskowej, która doprowadzi m.in. do powstania Wojskowego Biura Historycznego. Dyrektor CAW zaznaczył, iż reforma ta jest dużym przedsięwzięciem, którego realizacja na pewno zajmie kilka miesięcy.

Centralne Archiwum Wojskowe przechowuje dokumentację wytworzoną przez jednostki i instytucje wojskowe oraz akta związane z Ludowym Wojskiem Polskim. Dysponuje także archiwami dotyczącymi wywiadu i kontrwywiadu wojskowego PRL. CAW jest największym archiwum wojskowym w Polsce, słynącym z dużej niechęci w udostępnianiu swoich materiałów historykom.

KJ/telewizjarepublika.pl