Tomasz Terlikowski: Przerażający wywiad McCarricka - zdjęcie
04.09.19, 19:00

Tomasz Terlikowski: Przerażający wywiad McCarricka

18

Theodore McCarrick, były kardynał, udzielił wywiadu. Przerażającego. Opowiada w nim o swoim spokojnym życiu w klasztorze w Kansas, o modlitwie, o tym, że wiele czasu spędza w kaplicy, a także zapewnia, że „nie jest tak zły, jak jest malowany”.

- Nie wierzę, bym zrobił rzeczy, o które się mnie oskarża - zapewnia.

O czym mówi? O wykorzystaniu sakramentu spowiedzi do wykorzystywania seksualnego. - Ta rzecz ze spowiedzią, to coś strasznego. Byłem księdzem przez sześćdziesiąt lat i nigdy nie zrobiłbym czegoś takiego - przekonuje. Jego zdaniem klerycy, którzy zeznawali przeciwko niemu i opowiadali o molestowaniu przez kardynała i biskupa, zostali do tego zachęceni przez jego wrogów. Były kardynał przekonywał też, że wielu kleryków nie miało z nim problemów, nie molestował ich, a zatem zapewne nie było takich, którzy byli molestowani.

Dlaczego ten wywiad przeraża? Odpowiedź jest prosta. Otóż pokazuje on, że w byłym kardynale nie ma skruchy, nie ma świadomości winy, że jedyne, co go interesuje to obrona samego siebie, że wypiera on odpowiedzialność. A do tego znowu pojawia się wątek wiary.

Mocno powiedział o tym James Grein, na podstawie którego zeznań pozbawiono kardynała zarówno kardynalatu, jak i usunięto do stanu świeckiego. - Jego zaprzeczenia są wciąż takie same, jak wówczas, gdy mówił mi: kto ci w to kiedykolwiek uwierzy”.

Otóż to, były kardynał wciąż przekonuje, że nie wolno wierzyć jego wrogom, wrogom Kościoła, że przecież on by takich rzeczy nie zrobił. I choć w jego przypadku już chyba to nie działa, to ja wciąż słyszę, że nie wolno wierzyć ofiarom, bo za długo czekały z oskarżeniami, że nie wolno wierzyć w ich świadectwa, bo przestawili je ludzie niechętnie nastawieni do Kościoła, że kardynał, biskup, ksiądz nigdy by czegoś takiego nie zrobił.

Otóż, jak się okazuje, zrobił i był w stanie. A naszym zadaniem jest - co mocno powiedział arcybiskup Charles Scicluna, przestać zajmować się intencjami opowiadających, a zająć prawdziwością oskarżeń i troską o ofiary. To jest kwestia wiarygodności, ale nie sprawców i nie ofiar, ale Kościoła instytucjonalnego, w Jego ziemskim wymiarze. Bo że Chrystus jest z ofiarami nie mam wątpliwości.

Tomasz Terlikowski

Komentarze (18):

Durczykiewicz2019.09.5 14:27
Niestety takich księży jest więcej, nie tylko ten jeden. Nie umieją się przyznać do grzechu. Uważają się za nawróconych, niemalże świętych, a świeccy niech tylko śmią ich skrytykować, to są wrogami KK. Skąd ja to znam...dla mnie tacy księza to zwyczajnie osoby niewierzące...
ROM2019.09.5 10:58
„Często nie czuję się zbyt silny. Życie może być bitwą. Wszyscy od czasu do czasu to odczuwamy. Ale jakakolwiek siła, którą mam, wydaje się przychodzić w spokojnych momentach na początku mojego dnia. Przychodzi, kiedy jestem sam, na kolanach. Pochodzi z tego, że nie spieszę się z Bogiem ... Więc dla mnie rozpoczęcie dnia w ten sposób naprawdę pomaga. To jest jak jedzenie. Jak dobre paliwo dla duszy„ -Survivalist Bear Grylls https://www.foxnews.com/entertainment/bear-grylls-book-god-devotion-faith
Pierz2019.09.5 8:40
A mnie przeraża co innego. "To jest kwestia wiarygodności, ale nie sprawców i nie ofiar, ale Kościoła instytucjonalnego, w Jego ziemskim wymiarze." A gdzie jest były kardynał, wydalony ze stanu duchownego? Mieszka w KLASZTORZE! I ma się znakomicie, sądząc z treści wywiadu. Kościółkowi nie dadzą swojego skrzywdzić, nigdy.
leszczyna2019.09.6 0:04
Słusznie, zupełnie jak na filmie Sekielskiego: stary już pedofil siedzi sobie w wygodnym fotelu w domu księży emerytów, a siostra zakonna przynosi mu pieczone jabłuszka. Po to Pan Jezus dał powołanie tej kobiecie, żeby obsługiwała pedofila? PS. Zamiast "skrzywdzić", napisałabym "wymierzyć sprawiedliwości".
stanisław2019.09.5 7:56
Uważam ,że treść wywiadu jest straszna i maksymalnie bezbożna. Brak poczucia winy ,opowieści o zmowach i teoriach spiskowych kardynała kościoła katolickiego to niewiarygodny skandal. Rodzi się pytanie : jakie mechanizmy wewnątrz kościelne powodują,że tacy ludzie wynoszeni są przez papieży na najwyższe piedestały ? Nikt tych ludzi rzetelnie nie sprawdza przed ? Dlaczego My katolicy chodzimy do spowiedzi i tacy kapłani udzielają nam rozgrzeszenia ? Każdy jest grzeszny lecz skala procederu i jego bezkarność wskazują na istnienie struktur mafijnych na najwyższych stanowiskach w Watykanie. Jezu Ufam Tobie.
ela pawlowska2019.09.5 9:49
Bo to psychopaci- a oni często są dobrymi pracownikami, bo potrafią się pokazać od dobrej strony. Bez sumienia, pozbywają się konkurencji, a sami robią kariery.
Laura2019.09.4 20:19
Red. Terlikowski nie upoważnił portalu fronda.pl do przedruków. Wniosek: fronda to piraci i złodzieje.
kim on jest?2019.09.4 20:28
A Terlikowski to co - swietoszek? On dobrze wie o tym przedruku. Jest bardziej obłudny iż Fronda. Poza tym - nie wiadomo komu sluzy - raz chwali lewakow, jest przeciwny akcjom przeciw LGBT, caly czas mowi o pedofilii w Kościele, a raz jest za całkowitym zakazem aborcji. O co mu wiec chodzi?
M..2019.09.4 19:44
Na Sądzie Ostatecznym zostaną ujawnione nasze grzechy i poznamy też grzechy innych.
ect2019.09.4 23:38
Być może niektóre grzechy innych z ważnych powodów poznamy, jeśli Pan Bóg zechce. Z pewnością zostaną jednak ujawnione wszystkie nasze grzechy przed Bogiem.
PrzenieśćCarrickaZKlasztoruDoCeliRecydywy2019.09.4 19:44
Klero-pedofil spokojnie pasożytuje w klasztorze i rozdaje wywiady. A powinien dożywotnio, regularnie co godzinkę, być gwałcony przez recydywę w celi, trzonkiem bardaszanej szczoty i nogą taboretu. Z ustami pełnymi nie kłamstw o niewinności, ale treści własnego siennika.
jan lesiak2019.09.4 23:56
przyjmijmy ,że to go nie ominie w czeluściach belzebuba
2019.09.4 19:32
"- Nie wierzę, bym zrobił rzeczy, o które się mnie oskarża - zapewnia." Ja prdl :) Co to ma być? Za samo to zdanie bym go zamknął. Co za chory zyeb!
Lech Keller-Krawczyk2019.09.4 19:17
Dla mnie i tak Polski kościół katolicki to czołówka sku_wysynów i obłudnych nierobów gwałcących dzieci i zakonnice!
ect2019.09.4 19:26
Dla ciebie tylko kopiejki są cacy.
ect2019.09.4 19:14
Pan Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy, zwłaszcza w sytuacji, gdy grzesznik nie chce uznać swego grzechu i nie prosi o miłosierdzie.
dewastator paliczek2019.09.5 10:09
Twój bóg ma to gdzieś. Biernie się przygląda, a na końcu i tak zbiorowo pociągnie do odpowiedzialności.
ZerrO2019.09.4 19:09
W wywiadzie nie ma nic przerażającego, przerażające by było jakby zaczął opowiadać o swoich ekscesach.