Tomasz Terlikowski: Albo rozliczmy się sami, albo... Czego nam jeszcze potrzeba?!  - zdjęcie
21.05.19, 09:00(fot. screen)

Tomasz Terlikowski: Albo rozliczmy się sami, albo... Czego nam jeszcze potrzeba?!

38

Przemysław Kowalczyk, poeta posługujący się pseudonimem Karol Chum, oskarża kardynała Henryka Gulbinowicza o molestowanie seksualne. Powiedział, że w 1989 roku, mając 15, padł jego ofiarą. Kowalczyk twierdzi, że nie jest jedyny, a o. Józef Szańca z seminarium w Legnicy miał "jakąś umowę z Gulbinowiczem, żeby mu podsyłać chłopców". Domniemana ofiara udzieliła wywiadu "Gazecie Wyborczej". Chum opublikował wcześniej zdjęcie na FB, pisząc: "Jestem ofiarą molestowania seksualnego. Mam twarz. Nazywam się Karol Chum. Mój kat to kardynał Gulbinowicz. Miałem wtedy 15 lat".  Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych Tomasz Terlikowski: 


"Jest kolejny oskarżony. Kardynał Henryk Gulbinowicz. Hierarcha pierwszego kalibru. I to nie o krycie, a o molestowanie.

Czego nam jeszcze trzeba, żeby zrozumieć, że albo rozliczymy się sami, i to od zaraz, a także naprawdę skupimy się na ofiarach i na zadośćuczynieniu, albo rozliczenie dokona się ponad nami, ale wtedy naprawdę nie będzie już czego zbierać z autorytetu polskiego Kościoła.

Wiara, że Polacy są inni, niż Irlandczycy jest - delikatnie rzecz ujmując - naiwna."

 

 

bz/facebook/fronda.pl

 

Komentarze (38):

athos2019.05.21 16:03
Pytanie do Terlikowskiego; czy red. Terlikowski wie napewno, że ów Chum był molestowany a kardynał Gulbinowicz molestował? Czy na pewno WIE, że jest to prawda a nie zwykłe pomówienie? Czy red. Terlikowski dysponuje jakimiś obiektywnymi dowodami rzekomego przestępstwa kardynała? Jeśli ma jakieś dowody to niech się podzieli z czytelnikami lub przekaże do prokuratury. Jeśli nie ma, to niech nie oskarża fałszywie. Fałszywe oskarżenie to jest grzech ciężki. Jeśli go Terlikowski popełnia, to katolik Terlikowski pójdzie do piekła na 100%. Niech to katolik Terlikowski weźmie poważnie pod uwagę.
Beno2019.05.21 19:01
Przyjacielu masz całkowitą rację. Terlikowski nie atakuje byłych esbeków, cały 4. Wydział PRL do spraw Kościoła, wielu nieuczciwych cwaniaków, skorumpowanych polityków, pedofilów w innych środowiskach. On ma najwięcej radości - nie w oczyszczaniu Kościoła, tylko w niszczeniu go, a przede wszystkim w atakowaniu biskupów.
Eli Moshe Cvel2019.05.21 13:54
Kto pluje na naszych pasterzy pluje na cały Kościół Katolicki w Polsce. Jak można dawać wiarę ludziom którzy w ramach kampanii wyborczej bezkarnie oczerniają naszych wspaniałych , wielkich kapłanów. W Polsce obowiązuje Prawo mam coś udowodnić idę do Sądu , wnoszę opłatę sądową , przedstawiam dowody , uczestniczę w procesie. Dla osób zmarłych zżaden Sąd postępowania nie otworzy chyba tylko w Księgach Wieczystych. To jest zmasowany atak syjonistycznych kłamców ,którzy poprzez atak na Kościół Katolicki w Polsce za pieniądze rabina. Solosa dążą do osłabienia Rzadu , PiS i wyłudzenia nienależnych odszkodowań za Nazistowsko-Syjonistyczny SHOAH
hm2019.05.21 12:43
teraz będzie lawina "pokrzywdzonych" bo to modne i na topie odrażające jak koś jest naprawdę pokrzywdzony to niech zgłasza się do sądu a nie opowiada całemu światu bo to sugeruje że tak na prawdę to tylko pomówienie no i świństwo
WyburzyćWyprzedaćStrząsnąćOkupacjęWatykanu2019.05.21 12:29
Najgorsze, że te miliardy na odszkodowania dla gwałconych całe lata ministrantów, to kler wyrwie z budżetu państwa. Jeżeli rządzić będą dewoci z PiS, którzy klęczą w pierwszych ławach na mszach partyjno-państwowych przed arcy-kleruchaczami.
Beno2019.05.21 11:04
Najpierw proszę udowodnić winę, inaczej jest to tylko pomówienie. Gdzie był ten Karol przez tyle lat? Dlaczego bez wyroku ujawnia się nazwiska "niby sprawców" i przez to wyrządza się im ogromną szkodę. Panie Terlikowski, sprawa jeszcze nie wpłynęła nawet do sądu, a pan już oskarża i mówi "winny". To sąd - jeśli się zajmie tą informacją czy biskup jest winny czy też nie? Rzetelność dziennikarska i to jeszcze od człowieka z tytułem doktora (nie wiem kto mu go i za co dał?) wymaga o pisaniu o faktach, podawanie i komentowanie sprawdzonych wiadomości, a nie posądzanie, oskarżanie, pomawianie. To jest zwykłe chamstwo. Prawda tak. Udowodnienie winy - tak. Podawanie nazwisk bez udowodnienia winy i do tego wątpliwe zarzuty (po wielu latach milczenia) - to nie fer. Oby się to kiedyś na panu i pana najbliższych nie zemściło. Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy i kiedyś upomni się za krzywdy wyrządzone jęzorem czy piórem innym.
anonim2019.05.21 10:17
Co ten Terlik wypisuje? Przez niego stracę pracę. Soros przestanie mi płacić :(((
guess who2019.05.21 12:14
czas bys powrocil do nie tak dawnego zawodu; obciagania lasek, Albert
Alojzy Cedzidło2019.05.21 15:08
Nie myśli Pan , panie ,.,Jonasiku " oj nie myśli . Jak to Soros przeczyta i poczuje się zdekonspirowany ma Pan przechlapane .. A tak poważnie nie wierz e w to zatrudnienie . Gdyby Soros był taki głupi do majątku by nie doszedł.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.21 10:13
Zdelegalizować to bydło katolskie
henio2019.05.21 12:04
Zdelegalizować pedalstwo. Takie zboczenie jest wylęgarnią wszelkiego zła na tym świecie.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.21 12:44
Zdelegalizować KK. Zalegalizować pedofilię, my homoseksualiści tez chcemy molestować dzieci!
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.21 12:48
Zalegalizować związki jednopłciowe! to jest przyszłość Europy. A Was homofobki zamknąć trzeba i leczyć!
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.21 13:08
+ choć raz małpiszonie napisałeś coś pożytecznego :) (ten prawdziwy)
Eli Moshe Cvel2019.05.21 13:57
Ty chamie obrażasz 27 mln polskich katolików
Alojzy Cedzidło2019.05.21 10:11
Uczony , dziennikarz , pisarz tej klasy powinien nam chyba uzasadnić lepiej tą swoją teorię uzdrowienia narodu. Poteoretyzujmy tak na chłopski rozum . Czy jest ktoś taki , kto potrafi mi udowodnić ,ze kłamię (teoretycznie } posądzając po 30 latach ,księdza Iksińskiego o gwałt molestowanie i wszystkie te modne ostatnio ,,przestępstwa " kościoła . Przyjmując obecne mozliwości wydawania ,,sprawiedliwych " wyroków ,uznawanych przez Brukselę Jasne . Juz jest kolejka takich , Wystarczy skarga poszkodowanego , którego czeka ewentualna ładna kasa za ,wieloletnie cierpienia moralno- psychiczne" . Udowodni tylko ,że był ministrantem. i ma na to świadka . Czy nie warto by , panie Profesorze , popracować nad planem na przyszłość . Jak skończyć przeszłością i jej przypadłościami. Bo jak na razie nie jesteśmy w stanie ustalić , kto jest normalny : Ja mąż i ojciec 5 ga dzieci czy pan Biedroń z Partnerem i adoptowanym synem ..Jest na czym popracować .
Dwa rodzaje rozliczenia2019.05.21 10:05
Na początku Mszy św. jest rozliczenie powszechne. Jest również rozliczenie niepowszechne.
Wg prawa2019.05.21 10:01
Domniemanie niewinności – zasada, według której każda osoba jest niewinna wobec przedstawianych jej zarzutów, dopóki wina nie zostanie jej udowodniona. Zasada domniemania niewinności sięga swymi korzeniami prawa rzymskiego (domniemanie dobrej wiary – łac. praesumptio boni viri). Zasadę tę przyjmuje się za oczywistą dla współczesnych państw prawa. Jest ona gwarantowana zarówno przez prawo krajowe poszczególnych państw, jak i przez prawo międzynarodowe. Prawo międzynarodowe Prawo polskie Art. 42 ust. 3 Konstytucji RP stanowi, że każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu. Podobnie stanowi Kodeks postępowania karnego: Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem (art. 5 § 1 k.p.k.)[1]. Założeniem tej zasady jest domniemanie uczciwości każdego obywatela, chyba że dowiedziona zostanie jego nieuczciwość. Konsekwencje domniemania niewinności Z zasady domniemania niewinności wynika, że ciężar dowodu w procesie karnym spoczywa na oskarżycielu. To oskarżyciel ma przekonać sąd, że oskarżony jest winny popełnienia zarzucanego mu czynu. Teoretycznie obrona nie ma obowiązku udowadniania czegokolwiek, choć może przedstawiać dowody wskazujące na niewinność oskarżonego (np. alibi) lub wątpliwości co do winy oskarżonego[2]. Wina oskarżonego powinna być badana w sposób obiektywny niezależnie od obciążającego go materiału dowodowego oraz subiektywnego przekonania o winie. Nie jest dopuszczalna odmowa przeprowadzenia dowodu na tej tylko podstawie, że dotychczas zebrane dowody wykazały przeciwność tezy, na prawdziwość której został powołany dowód. Zasada domniemania niewinności działa na korzyść oskarżonego, bowiem nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego (zasada in dubio pro reo). Według mec. Michała Tomczaka w polskiej praktyce ponad zasadę domniemania niewinności przedkładana jest „zasada dużego prawdopodobieństwa popełnienia czynu”, która stanowi podstawę np. do tymczasowego aresztowania podejrzanego, niekiedy na podstawie samej tylko deklaracji prokuratora[3]. W odróżnieniu od postępowania karnego zasada ta nie jest stosowana w postępowaniu administracyjnym, co ma istotne konsekwencje dla postępowań skarbowych[4].
Arturo2019.05.21 9:58
od początku świata były i będą zdarzać wynaturzenia rodzaju ludzkiego nie upilnujecie. samych siebie pilnujcie.BÓG NIE STWORZYŁ LUDZI JAKO ANIOŁÓW ALE JAKO CZŁOWIEKA dążącego do doskonałości moralnej fizycznej czy każdej innej.
Ojczulek2019.05.21 9:48
Ja WIERZE w Boga ,a nie w Kaplanów.Ale czy WAS niezastawania : 1) co druga NIBY Aktorka-ZERO vel Celebrytka była Gwałcona ,Molestowana.A powód by LEWACKO-GEJOWSKIE bydło o Nich mówiło.2) teraz po 30 latach jakiś Lewacki Plew widzie Narkotyczno-Alkoholowym przypomniał sobie.Molestował Mnie Biskup.PAJAC chce się promować. I Tyle na temat LEWACKICH PLEW. Jedyny plus tej nagonki,to Zniesienie Celibatu przez ,,tzw,,papieża".
Glaudiusman2019.05.21 9:38
No nie może byle kto rzucać teraz oskarżeń po wielu latach na osoby duchowne. Bo teraz jest to modne i chwytliwe w mediach. No nie. Precz z tym nieudokumentowanym oskarżaniem. A przecież to są grzechy zagrożone ogniem piekielnym, jako jedne z najgorszych, sodomskich. I to zarówno pedofilia jak i sodomia, czyli homoseksualizm. Nie można więc oskarżać bezpodstawnie.
Szymon2019.05.21 9:38
Bogate społeczeństwo zachodu po pedofilskich skandalach ma „ alternatywę” , może w niedzielę zamiast do Kościoła , dobrym samochodem po dobrych autostradach pojechać do dobrej restauracji albo w dobrym supermemrkacie kupić dobre ciuchy albo dobrze się zabawić na przeróżne sposoby bo mają na to kasę . A my Polacy ? Możemy co najwyżej pójść w niedzielę na działkę i się schlać tanim piwiem przy tanim grillu z tanią, marną kiełbasą .... po której będziemy mieli biegunke i kaca .Nasza alternatywa jest słaba . Bieda ochroni nas przed apostazją ?
Eli Moshe Cvel2019.05.21 14:04
Uważasz ,że te bogatsze społeczeństwa lepiej spędzają swój czas. Mieszkałeś tam kiedyś bo jak tak przez wiele lat i u nich puby , bary i caffe ssą pełne alkoholu wypijanego przez tych bogaczy. Nasza krzywa dobrobytu jest obecnie najbardziej wzrostowa w EU!
Szymon2019.05.21 14:59
A tak ? No to dlaczego dalej szczytem SZCZĘŚCIA milionów polaków to zrobienie sobie grila na działce upijając się tanim parszywym piwskiem i nażarcie się tanią kiełbasą z Biedronki ?
Bozena K2019.05.22 22:13
Szymon! To nie prawda. Tak mogło być z 10-15 lat temu! Gdzie ty mieszkasz chłopie, że jeszcze takie zacofanie tam jest?
1232019.05.21 9:15
tylko wielomilionowe odszkodowania i to w EURO moga zadzialac na te sukienkowe ameby intelektualne inaczej nic nigdy nie zmienia...
Stanislaw2019.05.21 9:19
Trzeba jednak uważać, żeby bandytyzmu nie rekompensować bandyckim karaniem
Moja Faja.2019.05.21 9:11
Jesli polski kościół ma autorytet - to tylko u wiernych - i tylko wobec nich może się oczyszczać. Sadzę, że nie straci autorytetu w takich rozmiarach - jak np. w IRLANDII. Polski wierny - moherowy, wybaczy swojemu kościołowi wszystko.A ta kategoria, to będzie chyba połowa wiernych. Więc głowa do góry.
Stanislaw2019.05.21 9:16
Nie Kościół ma się oczyszczać, lecz KONKRETNI i INDYWIDUALNI ludzie - przestępcy, grzeszący przeciw i wbrew Kościołowi!.
Moja Faja.2019.05.21 9:56
Konkretni - indywidualni przestępcy - mają iść siedzieć!!!! A oczyścić - wobec swoich wiernych może się kościół. Wobec mnie nie musi - mnie kościół LOTTO.Nie ma drugiej grupy zawodowo-społecznej, która kryłaby przestępczą działalność swoich członków. Tylko kościół.
Stanislaw2019.05.21 9:06
Nie MY, Oni, indywidualni ludzie!!! Przestańmy tu głosić odpowiedzialności zbiorowej! To hitleryzm!
Torchwood2019.05.21 9:10
Oni - Kościół Katolicki.
Gnostyk2019.05.21 9:15
To inaczej...kiedy indywidualni ludzi oczyszczą się z grzechu ? Z resztą kościół jak najbardziej zna pojęcie odpowiedzialności zbiorowej i win oraz zasług zbiorowych. Formą odpowiedzialnośc zbiorowej jest przecież na przykład tzw. grzech pierworodny. Na dodatek jak jakiś kapłan zrobi coś dobrego, to zaraz inni kapłani przypisują sobie jego zasługi i krzyczą, że to tak naprawdę Kościół zrobił dobrze.
Gnostyk2019.05.21 9:05
Kiedy Kościół oczyści się z grzechów ???
Stanislaw2019.05.21 9:14
W Biblii napisano: Rzekl Bóg do Adama: - Czemuś to uczynił? - Ewa mi dała owoc i zjadłem. - Czemuś to uczyniła? - Wąż mnie zwiódł i zjadłam - Ponieważ to uczyniłeś, na piersiach będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie swoje dni! Ale pomyślał i przypomniał sobie wąż: - to nie ja, to Kościół!
Gnostyk2019.05.21 9:17
Koncepcja grzechu pierworodnego to jest czysty hitleryzmo-bolszewizm. Nie wiem czym się tu tak podnieciać ? Czym prędzej uwolnisz swoją duszę z wiary w takie rzeczy tym dla ciebie będzie lepiej.
henio2019.05.21 12:08
Głupszy komentarz od twojego to tylko na wiocha można znaleźć.
JUDASZ ISKARIOTA2019.05.21 9:16
JAK ; ,, M A Ń C E P Y T A S T A N I E '' !!!.