Tomasz Sakiewicz dla Frondy: Izrael pokazał, że nie warto być jego sojusznikiem - zdjęcie
19.02.19, 14:30tomasz_sakiewicz,_zdj_ryszard_holubowicz,_cc_by_sa_3.0,_wikimedia_commons.jpg

Tomasz Sakiewicz dla Frondy: Izrael pokazał, że nie warto być jego sojusznikiem

29

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Czy po ostatniej wypowiedzi premiera Izraela oraz po słowach szefa izraelskiego szefa MSZ, w których powiedział, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”, możemy mówić o kryzysie polsko-izraelskim?

Tomasz Sakiewicz, szef Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie: Możemy mówić raczej o kryzysie polityki Izraela.

Dlaczego? 

Dlatego, że stała się ona nieobliczalna – a świadczy o tym fakt, że tego typu sytuacja ma miejsce tuż po tym jak Polska wyciąga rękę do Izraela, poprzez organizowanie szczytu, który jak najbardziej był w jego interesie. 

Co sądzi Pan o słowach, które padły pod adresem Polaków?

Natomiast same słowa były skandaliczne i kompromitujące, miały charakter rasistowski. Izrael tym samym odbiera sobie naturalne prawa, które pozwalają mu być większą siłą. Nastąpiło ogromne osłabienie państwa Izrael. Izraelczycy pokazali, że nie warto być ich sojusznikiem. Jest to też kłopot dla Stanów Zjednoczonych, które potrzebują Izraela, ale i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 

Czy w tym świetle nie powinnismy zadbać o swego rodzaju posprzątanie spraw polsko-izraelskich? Czy nie powinniśmy cofnąć licznych inwestycji na żydowskie inicjatywy? Czy nie byłby to sposób na pokazanie Żydom, że nie pozwolimy sobie na tego typu wypowiedzi?

Na pewno nie można obwiniać wszystkich Żydów za głupotę ich polityków. Jak wiadomo, Żydzi są obywatelami różnych państw: Rosji, Polski, Ukrainy, Niemiec i wielu innych, natomiast problem o którym mówimy dotyczy państwa Izrael, i to pewnej wąskiej grupy polityków w tym państwie. Zasadne jest zatem, by wszelkie retorsje kierować w stosunku do państwa Izrael, a szczególnie do konkretnej grupy politycznej, która za te słowa odpowiada. 

Co uważa Pan o pomyśle, by zdymisjonować dyrektora muzeum Auschwitz ?

Decyzje, które będą podejmowane w odpowiedzi na te słowa szefa izraelskiego MSZ, nie mogą być podejmowane w odniesieniu do wszystkich Żydów. Trzeba pamiętać, że jeżeli coś jest elementem porozumienia z organizacjami żydowskimi na całym świecie (bądź domniemanego porozumienia) to sprawa pójdzie „zbyt szeroko” i ostrzejszą odpowiedzią będziemy tylko wzmacniać wariactwo polityki rządu izraelskiego. Natomiast, jeżeli coś jest elementem polityki prowadzonej wyłącznie z Izraelem i dotyczy wyłącznie grupy rządu izraelskiego, to rzeczywiście tutaj retorsje można nakierować, ale konkretnie na izraelski rząd -trzeba to jednak robić ostrożnie i rozsądnie. 

To znaczy?

Kampania wyborcza się skończy a polityka zostanie. Jesteśmy w sojuszu, i choć ten sojusz jest szarpany, to jednak nie został wypowiedziany. Trzeba pamiętać, że niezależnie od głupich wypowiedzi, niektórych izraelskich polityków, istnieją jeszcze inne racje, znacznie je przewyższające. 

Wspomina Pan, że sprawa ta dotyczy wąskiej grupy polityków izraelskich – jak zatem skutecznie przeciwdziałać, by tego typu sytuacje się nie powtarzały?  Jak możemy sprawić by ci izraelscy politycy zrozumieli, iż tego typu zabiegi po prostu się nie opłacają? Czy może powinniśmy poczekać aż w Izraelu skończy się kampania i sprawa ucichnie?

Nie można ciągle wszystkiego oceniać przez pryzmat kampanii i czekać na jej koniec. Natomiast na terenie krajów V4, czy na terenie Unii Europejskiej, można wykonać pewne ruchy, które byłyby skuteczne i nie trudne do wykonania.

To znaczy? 

My, byliśmy bardziej przychylni Izraelowi niż większość krajów UE, teraz trzeba się zastanowić czy ta przychylność powinna być dalej kontynuowana. Musimy oczywiście rozróżnić, co jest tutaj polityką wobec Izraela, a co jest polityką wobec Izraela i USA – w żadnym wypadku nie może ucierpieć na tej sytuacji polityka prowadzona ze Stanami Zjednoczonymi. Jeżeli rzecz dotyczy tylko Izraela i Amerykanie będą musili wykonać krok do tyłu, to przynajmniej będą musieli zrozumieć i nasze reakcje, na nieobliczalną izraelską politykę zagraniczną. 

O czym świadczy fakt solidarności z Polska ze strony Czech, Słowacji i Węgier w tej sprawie? Co sądzi Pan o odwołaniu szczytu V4, który miał odbyć się w Jerozolimie?

Węgry, Czechy i Słowacja znalazły się w bardzo trudnej sytuacji - im też zależy na dobrych relacjach z Izraelem. Zresztą ich sytuacja historyczna na ogół jest trudniejsza niż sytuacja Polski. Zależy im też na dobrych relacjach z USA, na pewno nie chcą doprowadzić do tego, by osłabić sojusz z Polską, który zaczyna być w tej chwili dla nich strategiczny. Sojusz coraz bardziej się liczy i jeżeli mniej więcej utrzyma układ rządów w tym regionie, to sojusz tej grupy może mieć znaczące wpływy w całej Unii Europejskiej, już wkrótce po wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (29):

circ2019.02.21 0:12
Sakiewicz po 20 latach lobbowania za Izraelem dopiero się zorientował? Nie wygląda mi ta wypowiedź na szczerą.
obserwator2019.02.20 16:14
Ten szkodnik Sakiewicz jak zwykle pokazuje że jest kretynem - do tego sprzedajnym. Czy on się kiedykolwiek zdobędzie na jakąś samodzielną myśl, czy też jedyne na co go stać to jurgielt i klakierstwo? Ja nawet nie jestem w stanie podejrzewać od kogo bierze pieniądze - podejrzewam, że od wszystkich, bo jego "poglądy" są tak samo szkodliwe dla Polski z której strony by na to nie patrzeć.
Jan Radziszewski2019.02.20 15:34
Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata 6 VI 2018 cz 1 Polska nie jest miejscem dla Żydów Środa, 6 czerwiec 18. 03 Pisz dziecko Nie lękaj się. Zapisz Żydzi coraz bardziej panoszą się w waszym narodzie. Nie jest to miejsce dla nich. Mają swój kraj. Są inne kraje gdzie mają [się] dobrze i nie są prześladowani. Polska nie jest miejscem dla Żydów. Mają tu prawo mieszkać ci, którzy od wieków mieszkali w Polsce, ich potomkowie i tylko Ci, którzy dobrze życzą Polsce i nie uznają Izraela lub jest dla nich obojętny. Ci, którzy przyszli z Rosji podczas zaborów wysługując się często zaborcy, a jeśli nawet nie to szanując i kochając Rosję bardziej niż Polskę takiego prawa do mieszkania ( w Polsce) ich potomkowie nie mają. Nie mają prawa do mieszkania w Polsce także Żydzi z Niemiec. Nie mają prawa tym bardziej ci Żydzi, którzy nie urodzili się w Polsce niezależnie od tego jaką funkcję by w waszym kraju pełnili. Nie mają żadnego prawa do mieszkania w Polsce obywatele Izraela niezależnie od tego co by się w ich kraju i z ich krajem działo. Ja tego nie chcę, ja Bóg, lecz oni przecież Mnie zabili. I zabijają wasz naród teraz podstępnie, był czas, że jawnie, znowu będzie to niemal jawne, choć pod płaszczykiem wrogich wam potęg. Polska jest krajem starożytnym. I była takim już gdy Abraham czy jeszcze Abram wędrował ze swoimi stadami. Synagoga szatana chce zniszczyć mój umiłowany kraj ja zaś na to nie mogę pozwolić. Lecz pomagają im wasze grzechy. One też blokują wasze serca przed pełną Intronizacją wedle Mojej Woli. Poddani tak wielu wrogim siłom, jeśli jej nie będzie – zginiecie. Jeśli nawrócicie się przed ostateczną zagładą, ocalejecie, lecz czy ten kraj nie stracił dość krwi, czy nie wydał na żertwę ofiarną swych najlepszych synów i najlepsze córki? Czyż nie szkoda wam krwi dzieci waszej ojczyzny? Wasze, coraz bardziej ograniczone myślenie, temu pomaga. Niewielu jest rozsądnych w waszym narodzie. Polacy muszą być silni i zjednoczeni – jak w czasach Solidarności i jeszcze bardziej a przede wszystkim we Mnie i ze Mną, Chrystusem. - Chwała Tobie Chryste. - Pokój Tobie moje [dziecko] i pokój wszystkim Polakom ( i też na obczyźnie) dobrej woli.
ect2019.02.20 11:08
A cóż to za odkrycie? Dawno już wszyscy wiedzieli i wiedzą jaki jest Izrael.
ect2019.02.20 10:58
Żydostwo opanowało Frondę. Nie ma już o czym pisać? 90% artykułów o Żydach.
robaczek2019.02.20 10:57
ale nie jestesmy antysemitami. no jak? no gdzie? no ku.... tutaj!!! malutcy jestescie. i malutkich sobie wybraliscie.
Wiesław2019.02.20 10:29
Niestety, Sakiewicz mówi bzdury! Wyścig w Izraelu, w czasie ich kampanii wyborczej kto bardziej dokopie Polsce i Polakom świadczy, że daje to poparcie wyborców. Inaczej mówiąc, Żydzi w zasadniczej większości nienawidzą Polski!
validol2019.02.20 11:42
Niestety masz całkowitą rację . Usprawiedliwianie wystąpień żydowskich polityków kampanią wyborczą jest śmiechu warte . Jeżeli przez taką narrację można zawalczyć o głosy elektoratu ? To świadczy o skali paskudnych opinii o Polsce w Izraelu .
Sonia2019.02.20 20:11
Edukacja młodzieży w Izraelu jest nakierowana na zakłamanie historii i nienawiść do Polaków.Każdego roku na Majdanek i nie tylko,przyjeżdża ogromna ilość młodzieży żydowskiej w obstawie Mosadu .Mają swoich przewodników,którzy edukują ich po swojemu.Mieszkam w Lublinie niedaleko MAJDANKA.Widzę tych młodych ludzi.Kiedyś zadałam sobie trud i w ciągu jednej godziny naliczyłam 15 wycieczek.Tu jest w Świdniku lotnisko,więc łatwo im się przemieścić.Lublinianie przyzwyczaili się do tych wycieczek.Nie reagują ,nikt na nich nie zwraca uwagi.
Bogusław2019.02.19 16:16
O Izrael zadba Pan Bóg.
ZERR02019.02.19 16:51
Kościół jest Izraelem nowym. Stary czci baala i złotego cielca
Jan2019.02.20 15:16
O plemię żmijowe? O dzieci diabła?
Bogusław2019.02.19 16:14
O Izrael zadba Pan Bóg i nie przeszkadzajmu mu. Jest tyle proroctw o Izraelu.Nie ma tam ani jednej wzmianki o Polsce.
Jan2019.02.20 15:17
Pan Bóg zadba o plemię żmijowe? O dzieci diabła?
anonim2019.02.19 16:06
Izrael pokazał, że nie warto być jego sojusznikiem. Nie jeden raz. Cały czas to pokazuje.
michu2019.02.19 16:02
A odnośnie p. Sakiewicza to się szybko obudził ;).
michu2019.02.19 16:01
TAM W TYM TEMACIE Doradca Biedronia, zapytałem z czego oni się utrzymują i Wiosna odpowiada, że z dobrowolnych wpłat, a fronda wciąż pod tym tematem nie daje mi opublikować konkretyzacji, że PYTAM ZA CO ONI OSOBIŚCIE SIĘ UTRZYMUJĄ A NIE ZA CO WIOSNA WYKUPUJE CZAS ANTENOWY, ŻEBY O NICH BYŁO I ICH LIDERÓW ZAPRASZAĆ. Może tu to wyświetlą.
michu2019.02.19 15:54
ZNOWU BLOKOWANE SĄ KOMENTARZE nie mogę odpowiedzieć WIOŚNIE w temacie Biedroń itd.. OD CZEGO TO ZALEŻY???
Ryszard Olejniczak2019.02.19 15:50
" ........My, byliśmy bardziej przychylni Izraelowi niż większość krajów UE, teraz trzeba się zastanowić czy ta przychylność powinna być dalej kontynuowana........................................." No właśnie. Zastanowić, kojarząc następujące realia: 1. Prowokowanie Polski ostatnimi oskarżeniami (powtarzanymi z różnych kierunków) w celu rozpoznania naszych reakcji. 2. Starania Żydów o zdobycie polskich paszportów (i masowe ich wydawanie). 3. Wymuszenie regulacji prawnych dla tzw. restytucji mienia. 4. Wspieranie rozróżnych działań dla ograniczenia populacji Polaków w kraju. 5. Ograniczenie liczebności polskiej inteligencji (ostatnia reforma oświaty i szkolnictwa wyższego. 6. Tzw. prywatyzacja strategicznych sektorów w Polsce.
Ryszard Olejniczak2019.02.20 15:16
Dziękuję za przywrócenie tego felietonu i przy okazji mego wpisu.
zamek2019.02.19 15:48
Za tego typu sytuacje odpowiedzialni są polscy politycy z tzw opozycji totalnej . To oni walcząc z obozem rządzącym oskarżają go o faszyzm . Robią to przy każdej okazji kiedy są jakiekolwiek obchody państwowe i rocznicowe w , których biorą udział przedstawiciele rządu lub PiS. W myśl bolszewickiej stalinowskiej zasady - jak nie możecie z nimi wygrać to oskarżcie ich o faszyzm , nacjonalizm i antysemityzm. To ludzie PO i ludzie z nimi związani a w zasadzie cała lewacka zaraza jest odpowiedzialna za atmosferę w odbierania rzeczywistych nastrojów w Polsce. Dla lewactwa polskiego nie ma znaczenia prawda i to co było na ziemiach polskich w czasach okupacji i po niej. Nikt z lewaków nie potępił okresu powojennego kiedy to bolszewiccy ludzie UB pochodzenia żydowskiego wymordowali minimum sześćdziesiąt tysięcy Polaków.
Marcin2019.02.19 15:33
Bycie w komitywie z Izraelem, to jak bratanie się z wężem...
wania bolszewik2019.02.19 15:13
Ten "sojusznik" jest nam potrzebny jak wrzod na d.
anonim2019.02.20 22:38
Najpierw zostanie twoim "przyjacielem", pozniej ukradnie ci pieniadze a pozniej za te skradzine tobie pieniadze kupi twoja wolnosc. Nastepnie ponownie ukradnie ci pieniadze, ktorymi zaplacil ci za twoja wolnosc. Wszystko za twoje.
UWAGA PLAKOFOB O PSEUDONIMIE "STACHU" GRASUJE2019.02.19 14:39
A może powiedzmy wreszcie prawdę o powstaniu w getcie warszawskim prowadzonym - jak to określiła pewna żydowska dziennikarka - przeciwko m.in. polskimu reżimowi. Otóż powstanie zrobiła żydowska policja ich rodziny i znajomkowie, którzy byli bogaci i stać ich było na wykupienie sie żydowskiej policji. Najpierw żydowska policja wysyłala do NIEMIECKICH obozów zagłady swoje siostry i braci, a potem jak przyszła kolej na nich oraz ich znajomków, to zrobili wielkie mi powstanie w getcie warszawskim. Jest to zresztą bardzo dobrze pokazane w filmie "Pianista" R.Polańskiego - jakby nie było również z pochodzenia Żyda). W filmie tym jest taka dobrze obrazująca to scena, w której Żyd pomagier z żydowskiej policji, która dopiero co zapakowała do transportu innych Żydów (w tym rodzinę Szpilmana) służalczo pyta sie esesmana: "Wszyscy na przemiał ?" Ja ! (Tak)" - jowialnie odpowiada mu eseman. Taka to jest przemilczana prawda o powstaniu w getcie. Ososbny temat to niejaki Chaim Rumkowski prewodniczący jedenratu z łódzkiego getta, który by ratować własna dupę i swoich znajomków wysłał na śmierć tysiące żydwskich dzieci i straców w czasie akcji zwanej Wielką Szperą. Sam się szubrawiec jednak nie uratował. Trafił w końcu do Auschwitz, gdzie rozpoznany na rampie został przez pobratymców pracujących i żywcem przez żydowskich rodaków z Sonderkomando (to zresztą osobny dobry temat - jak Żydzi palili w krematoriach ciała swoich zagazowanych rodaków, braci, siostry, żony) za kolaborację wepchniety do rozpalonego dołu spaleniskowego. O tym oczywiście też cisza. Jedynie dziennikarz Gadowski wspominał o Chaimie Rumkowskim i jego łódzkim sobie państwie. Warto o tej kanali Chaimie Rumkowskim poczytać w książce pt. "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" - napisanej przez znaną powieściopisarkę literatury fantazy Elżbietę Cherezińską.
ZERR02019.02.19 14:38
Ależ nie winimy Żydów, tylko Żydowskich nacjonalistów. Nb chyba wszyscy Żydzi, których znam, byliby uznani przez lewaków za 'antysemitów'.
słowiczek poznański2019.02.19 15:16
A ilu ich znasz?
Marcin2019.02.19 15:36
Zostaw szabesgoja w spokoju ;)
ZERR02019.02.19 16:06
Jednemu właśnie odpisuję. Ma taka pojehaną xywę 'słowiczek' i to 'poznański' 'Poznański' rozumiem, maniera typowa dla chasydów z wielkopolski, ale 'słowiczek'? WTF?