Tomasz Rzymkowski: Jeśli SN tego nie zrobi, złamie konstytucję - zdjęcie
22.01.20, 18:30Fot. spens03 via Wikipedia, CC 3.0

Tomasz Rzymkowski: Jeśli SN tego nie zrobi, złamie konstytucję

11

Trudno jest uwierzyć, aby Sąd Najwyższy zlekceważył decyzję procesową Trybunału Konstytucyjnego” - powiedział dziś poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.

W rozmowie na antenie radiowej „Jedynki” poseł PiS podkreślił, że:

[…] Oznaczałby to złamanie konstytucji przez Sąd Najwyższy”.

Rzymkowski odnosił się tym samym do zawieszenia przez prezes Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską zaplanowanych na jutro posiedzeń trzech Izb Sądu Najwyższego, które mają rozstrzygnąć między innymi, czy sędziowie powołani przez nową KRS są uprawnieni do orzekania.

Jak ocenił poseł:

Co jutro zrobi Sąd Najwyższy, trzy izby Sądu Najwyższego? Moim zdaniem to, co robił wcześniej, kiedy pojawiał się spór kompetencyjny, gdzie Trybunał Konstytucyjny miał rozstrzygać spory, a Sąd Najwyższy był jedną ze stron sporu, to znaczy wyda postanowienie o zawieszeniu postępowania do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sporu kompetencyjnego”.

Rzymkowski zaapelował również o cierpliwość oraz oczekiwanie na jutrzejszą decyzję.

dam/Polskieradio24.pl,Fronda.pl

Komentarze (11):

Dell 2020.01.23 9:52
Do "jozefa" Piszesz: "(...) powinna zawiesić także Sejm. Bo ten artykuł stanowi, że "wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny" Powtórzę za tobą podkreślając cztery słowa: "powinna ZAWIESIĆ także SEJM. Bo ten artykuł stanowi, że "wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje ZAWIESZENIE POSTĘPOWAŃ przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny". Artykuł, na który się powołujesz nakazuje zawieszenie POSTĘPOWAŃ, a nie ORGANÓW, przed którymi te postępowania się toczą. Pomijam fakt, że jest możliwe żeby Sejm "zawiesił" organ państwa, bo Sejm stanowi prawo; natomiast żaden organ państwa nie może "zawiesić" Sejmu. Sejm jest wyżej w strukturze władzy niż jakikolwiek organ. Nad Sejmem jest tylko Naród. KON-STY-TUC-JA! Albo, jeśli wolisz, O-TU-A!
Realista2020.01.23 7:21
Mierna sędzia sądu rejonowego i okręgowego, ktorej praca byla negatywnie oceniona przy okazji powrotu do orzekania bedzie teraz oceniać SN. A komunistyczne złogi w SN tępi komunistyczny prokurator. Do tego chaos i ryzyko podważenia ogromnej ilosci orzeczeń. Innymi słowy reforma sadownictwa w wydaniu PiS. No to usprawnili:)
jozef2020.01.23 5:42
"Jeśli prezes TK chce zawieszać posiedzenie trzech Izb SN, to powinna literalnie stosować przepisy. Co oznacza, że na mocy art. 86 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK powinna zawiesić także Sejm. Bo ten artykuł stanowi, że "wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny" - podkreśla sędzia Hermeliński."
Dell 2020.01.23 9:51
Piszesz: "(...) powinna zawiesić także Sejm. Bo ten artykuł stanowi, że "wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny" Powtórzę za tobą podkreślając cztery słowa: "powinna ZAWIESIĆ także SEJM. Bo ten artykuł stanowi, że "wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje ZAWIESZENIE POSTĘPOWAŃ przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny". Artykuł, na który się powołujesz nakazuje zawieszenie POSTĘPOWAŃ, a nie ORGANÓW, przed którymi te postępowania się toczą. Pomijam fakt, że jest możliwe żeby Sejm "zawiesił" organ państwa, bo Sejm stanowi prawo; natomiast żaden organ państwa nie może "zawiesić" Sejmu. Sejm jest wyżej w strukturze władzy niż jakikolwiek organ. Nad Sejmem jest tylko Naród. KON-STY-TUC-JA! Albo jeśli wolisz O-TU-A!
enK2020.01.23 20:05
Więc w takim rzie czemu Sejm dzisiaj głosował za odrzuceniem uchwał Senatu w sprawie ustawy kagańcowej? W takim wypadku Sejm również naruszył prwao. KON-STY-TUC-JA i KON-SEK-WEN-CJA.
Dzek2020.01.22 21:15
Kucharka młodocianego aktora będzie interpretować prawo...Lenin jednak był prorokiem! PS.Po ilu latach przedawnia się próba kradzieży księżyca??
man.of.Stagira2020.01.22 19:00
Łamali konstytucję przed 2015 przez ponad 26 lat. Anarchia i chaos. Mafia w sądach, szpitalach, notariatach i urzędach Warszawy, Krakowa, Gdańska, Łodzi, Poznania i innych miast. To NIE prawda, że dążą do a n a r c h i i. Oni ją uprawiali przez 26 lat. Oni próbują ZACHOWAĆ anarchię panującą w 'wymiarze sprawiedliwości'. J a r e k bij q...wy i złodziei! Jestem z Tobą. . Geronimo! . taka prawda
MaxFiend2020.01.22 19:09
No proszę. Becia też złamała konstytucję przez nieopublikowanie wyroków TK i jakoś PiS'owi to nie przeszkadza :-D
info2020.01.22 21:25
Tyle tylko ,że to nie były żadne wyroki TK lecz prywatne opinie grupy sędziów TK gdyż każdy wyrok musi być wydany na podstawie prawa i zgodnie z prawem.
Urszula2020.01.22 21:35
Złe info
Yoshka2020.01.23 2:25
No tos się wyjaśniło, zatem postepowanie przed TK w skaldzie przylebska, pawlowicz i piotrowicz tez jest tylko spotkaniem przy kawie i ciasteczkach, gdyż na podstawie prawa i zgodnie z prawem Trybunał obecnie nie jest żadnym Trybunałem. Poza tym ustawa (tak ta PiSia) mówi jasno o wieku przejscia w stan spoczynku (65 lat) zarówno pawłowicz jak i Piotrowicz ten wiek juz przekroczyli, zatem są sędziami ale w stanie spoczynku i nie mogą orzekać. Pozostaje odkrycie towarzyskie prezesa - Przylebska - córka kacyka PZPR i członkini młodzieżówki PZPR.