To na nich donosił 'Bolek' - zdjęcie
31.01.17, 16:15fot. Piotr Drabik via Wikipedia, CC 2.0

To na nich donosił 'Bolek'

Lech Wałęsa, który w świetle najnowszych ustaleń ekspertów IPN działał pod pseudonimem Bolek, miał przekazywać za korzyści finansowe informacje dot. swoich kolegów oraz pracowników stoczni. Oto kilka osób, na które miał donosić Wałęsa – podaje TVP.Info:

Józef Szyler, pracownik wydziału elektrycznego Stoczni Gdańskiej, uczestnik Grudnia '70. Działania „Bolka” spowodowały, że znalazł się na liście do wyrzucenia z pracy, a nawet wysiedlenia z województwa gdańskiego.

Zmarły w 2006 roku Henryk Lenarciak – w grudniu 1970 roku działał w komitecie strajkowym, prowadził kasę Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 1981 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 1982 aresztowany za udział w strajku. „Bolek” relacjonował: „Lenarciak w ogóle nie wdaje się w dyskusje, a o ile jest przy rozmowie, to zawsze jest bierny”.

Kazimierz Szołoch, zmarł w 2009 roku. Był współzałożycielem komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej, także jednym z przywódców Grudnia. Szykanowany wielokrotnie, zwalniany z pracy. Według „Bolka” miał „powielać odezwę do robotników w całej Polsce nawołującą do strajku na dzień 26 stycznia 1971 r.”

dam/TVP.Info,Fronda.pl