To koniec. Macedonia przestała istnieć - zdjęcie
13.06.18, 13:20

To koniec. Macedonia przestała istnieć

Macedonia była niewielkim krajem na Bałkanach, graniczącym od południa z Grecją. Była, bo państwo zmienia swoją nazwę. Wszystko za sprawą ciągnącego się od wielu lat sporu z Grecją, której zdaniem nazwa ,,Macedonia'' czy też ,,Republika Macedonii'' naruszała greckie prawa.

Teraz kraj ze stolicą w Skopje zwać się będzie Macedonią Północną, w języku macedońskim - Republika Siewierna Makedonija. Decyzję w tej sprawie ogłosili premierzy obu spierających się krajów, Aleksis Cipras oraz Zoran Zaew. Nowa nazwa będzie używana nie tylko w relacjach międzynarodowych, ale także w kraju. W tym celu zmianie ulegnie macedońska konstytucja.

Jak podkreślał Aleksis Cipras, nowa nazwa Macedonii oznacza, iż kraj ze stolicą w Skopje nie rości sobie żadnych praw do związku z greckim dziedzictwem kulturowym. Grecy uważali, że obecna nazwa zakłada siłą rzeczy roszczenie nie tylko do greckiej tradycji kulturowej, ale także do greckiej prowincji o nazwie Macedonia.

Porozumienie ma dużą wagę, bo Ateny blokowały od lat zabiegi Skopje o wstąpienie do UE oraz przyłączenie do NATO. Według premiera Macedonii Północnej teraz droga do przyłączenia się do obu tych stuktur stoi otworem. 

mod