To koniec konfliktu na linii prezydent - MON? Macierewicz wycofuje wnioski o awanse generalskie - zdjęcie
25.11.17, 08:00Fot. P. Tracz KPRM via Flickr, CC 0

To koniec konfliktu na linii prezydent - MON? Macierewicz wycofuje wnioski o awanse generalskie

Ministerstwo Obrony Narodowej chce doprowadzić do deeskalacji konfliktu na linii MON – prezydent Duda i wycofać swoje wnioski o awans na stopnie generalskie 14 oficerów.

Na stronie MON pojawił się komunikat:


Uprzejmie informujemy, iż w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, Minister Obrony Narodowej postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie.

Ministerstwo Obrony Narodowej podejmuje to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich.

Wyrażamy przy tym przekonanie, iż mianowania generalskie mają kluczowe znaczenie dla zmiany pokoleniowej i dalszych reform wzmacniających Wojsko Polskie. Nowe wnioski zostaną przedstawione w stosownym czasie i okolicznościach.

ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz

RZECZNIK PRASOWY MON


Przedstawieni BBN kandydaci na generałów od wiosny oczekują na decyzję prezydenta w sprawie nominacji. Najpierw Duda zadecydował o tym, że awansów generalskich nie będzie w Święto Konstytucji 3 maja, potem ta sama sytuacja miała miejsce w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia i Święta Niepodległości 11 listopada.

Kolejne święto wojskowe będzie miało miejsce 29 listopada, a wciąż nie ma decyzji na temat nominacji. Jeden z doradców szefa MON mówi w rozmowie z portalem, że Macierewicz chce „zbić przynajmniej ten jeden termometr i pokazać dobrą wolę”. Do deeskalacji konfliktu ma się przyczynić właśnie wycofanie listy kandydatów MON na generałów, aby można było na nowo ustalić kwestię nominacji. 

dam/TVP.Info,mon.gov.pl