'To dla Kościoła droga ku katastrofie'. Ostra dyskusja Lisickiego z ks. Prusakiem - zdjęcie
01.11.19, 12:00zdj. screen Youtube

'To dla Kościoła droga ku katastrofie'. Ostra dyskusja Lisickiego z ks. Prusakiem

63

Wczoraj w Polsat News miała miejsce ostra dyskusja redaktora naczelnego "Do Rzeczy", Pawła Lisickiego z jezuitą, ks. Jackiem Prusakiem. Rozmowa dotyczyła m.in. skandali pedofilskich w Kościele. Ksiądz Prusak wypowiedział dość zaskakujące słowa. 

W ocenie jezuity, skandal pedofilski ma dowodzić, że system kościoła klerykalnego, opartego "na władzy mężczyzn" jest wadliwy oraz "niezgodny z wolą Boga". W tym kontekście Paweł Lisicki odniósł się do dokumentu podsumowującego ostatni synod. Znalazł się tam m.in. zapis o diakonii kobiet. W ocenie naczelnego "Do Rzeczy", przez wielu jest to interpretowane otwarcie jako droga do wyświęcania kobiet. 

"Moim zdaniem oznaczałoby to zerwanie z tradycją Kościoła. Wyraźnie Jan Paweł II w 1994 r. powiedział, że kobiety nie mogą być wyświęcane na kapłanów. Podchodzę do tego tak, że jest to sytuacja niemożliwa"-powiedział publicysta. Jak przypomniał Lisicki, kiedy inne odłamy chrześcijaństwa szły "z duchem czasu", wprowadzając postępowe nowinki, przeważnie kończyło się to tragicznie dla wspólnoty: "wierni znikali jeszcze szybciej niż wcześniej". 

"Chęć upodobnienia się Kościoła do świata to droga ku katastrofie"-wskazał dziennikarz. Dyskusja stawała się coraz bardziej burzliwa. Lisicki zapytał ks. Jacka Prusaka, czy w jego ocenie diakonat jest przynależny do kapłaństwa, 

"Bycie diakonem oznacza bycie duchownym"- odpowiedział jezuita. 

"Czyli ksiądz twierdzi, że można wyświęcać kobiety na diakonów i jednocześnie twierdzi, że to nie jest wyświęcanie na księży. To ta doskonała logika, którą próbuje ksiądz stosować"-skomentował Paweł Lisicki. W odpowiedzi duchowny zwrócił się do publicysty:

"Proszę pana, niech pan trochę zacznie myśleć. Skoro mamy żonatych mężczyzn, którzy są diakonami, to czy oni są prezbiterami? Nie są".

"Niech się pan tak bardzo nie boi o kobiety, że zniszczą Kościół, jeśli będzie dla nich w nim więcej miejsca"-dodał jezuita.

"Ksiądz z "właściwą" miłością bliźniego mówi o tym, że mam zacząć myśleć, że mam się nie bać. Rozumiem, że to są wszystko wyrazy tej braterskiej miłości, dialogu, jaki ksiądz uprawia. Gratuluję, rzeczywiście, tak się rozmawia, to przykład wysokiej kultury osobistej, którą ksiądz zaprezentował"-odpowiedział ironicznie naczelny "Do Rzeczy". Jak dodał, chciał tylko pokazać, że uznawanie diakonatu kobiet przy jednoczesnym twierdzeniu, że nie jest to wyświęcanie na księży, to stanowisko samo w sobie sprzeczne. 

"Ja mam wrażenie, że to ksiądz jest niedouczony, bo gdyby ksiądz wiedział, że zgodnie z nauką soboru trydenckiego diakonat jest jednym ze stopni kapłaństwa, to wiedziałby ksiądz, że wyświęcenie na diakona jest wyświęceniem na księdza. To jest bardzo proste"-wskazał dziennikarz.

yenn/Polsat News, Fronda.pl

Komentarze (63):

Oloo2019.11.3 13:02
Czyli Lisicki i wielu innych katolików przestanie wierzyć w Boga po ewentualnych zmianach? Poza tym Kościół setki razy zrywał z tradycją i świat nie znikną.
Stanisław2019.11.2 15:12
Boże chroń nas od jezuitów broniących, propagujących myślenie i koncepcje Franciszka!
Maria2019.11.2 13:22
ZAKON JEZUITÓW POWINIEN zostać ROZWIĄZANY!!!!
wcaleniegenderowiec2019.11.2 9:44
Lisicki jest fundamentalistą, któremu bliżej do dżihadu islamu, nawet księży poucza! No, czekamy na stosy, które tacy jak Pan Redaktor podpalali w imię boże... Kobiety nadal uważacie za gorsze? Za podległe mężczyznom? Za niegodne córy Ewy? Za czarownice? To nie Jezusowe chrześcijaństwo, ale "kościelstwo", fundamentalizm. Brawo dla o. Prusaka! W tym kraju żyją nie tylko katoliccy fundamentaliści, także tacy, jak ja, którzy popierają reformę Kościoła. I mamy takie same prawa jak fundamentaliści od Pana Redaktora!
jedrus2019.11.2 9:30
ojciec Prusak to bardzo Jezuita, czytam jego artykuły w TP i wląsciwie w pełni się z nimi zgadzam.A wiec panie Lisiecki, pierwsze pytanie, czy Opoka Kościoła(któz to dla Pana??) był żonaty czy nie nie???? Dalej pisać niemuszę, bo wszystkie Pana argumenty są groteskowe. Wiele dobrych słow dla Ojca Prusaka za mądre słowa, nb, zmanipulowane w przekazie Frondy.
Malachi2019.11.2 4:23
brawo Lisicki ciemnota jezuicka Pacha Mama i inne bałwany pseudonaukowe zakopane pod ziemie!!!
Marco2019.11.1 22:36
Jezuici razem ze swoim generałem wichrują nauczanie kościoła.
Mokabe2019.11.1 21:41
To co bredzą antykatolicy czy też ateiści tutaj mam głęboko gdzieś bo nie mają pojęcia o Kościele i jego nauce,prawach. Natomiast ci którzy są katolikami i mają choć trochę wiedzy na temat Kościoła to dobrze powinni wiedzieć, że Kościół upadł bardzo nisko i wpłynęło na to wiele czynników. Kościół nie jest niszczony tylko z zewnątrz ale przede wszystkim od wewnątrz i co gorsze - sięga to aż samego Watykanu. Niestety papież Franciszek nie robi nic by temu zapobiec, daje jakby tym samym przyzwolenie na te wszystkie zmiany, które prowadzą do jeszcze większego upadku Kościoła. Dobrze nie jest, ale należy pamiętać o tym co mówił sam Jezus: "17 Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew6, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. 18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie». (Mt 16,17-19). To oznacza, że Kościół Chrystusa nigdy nie zostanie zniszczony, ale to nie oznacza że nie doświadczy upadku. W historii Kościoła były już schizmy, byli tez antypapieże i Kościół wychodził z tego. Kościół potrzebuje oczyszczenia z tej patologii,która go niszczy oraz z kapłanów którzy nie są godni pełnić posługi kapłańskiej. Trzeba się o to modlić. Tak jak w przypadku upadku polskiego Kościoła duży wpływ mieli i mają środowiska komuny i lewactwa tak w przypadku Kościoła ogólnie mają środowiska niemieckie- to biskupi niemieccy wpływają na cały Kościół i prowadzą go ku upadkowi wymyślając te wszystkie durne zmiany. Teraz chcą wyświęcać żonatych mężczyzn na kapłanów (niby diakonów)-ciekawe po co? Czy przypadkiem nie po to by sami mogli przyjmować sakrament małżeństwa? A co potem będzie? Sakrament małżeństwa dla par homoseksualnych jak w Kościele anglikańskim? Wcześniej byłem zszokowany tym co mówił w kazaniach buntowniczy ks Natanek, ale teraz patrzę na to zupełnie inaczej - mam wrażenie że od już od długie czasu mówi istną prawdę o biskupach. I widać potrzeba więcej takich odważnych księży którzy prawdę powiedzą o tym co dzieje się w Kościele, nie tylko wśród księży, ale przede wszystkim biskupów bo to oni kierują Kościołem i oni decydują o wszystkim. Oby było więcej takich księży jak ks.Natanek.
Marco2019.11.1 22:39
Super to przedstawiłeś. Popieram Cię zupełnie
igor2019.11.1 20:24
to w końcu prusak!!!!!!!!
Polexit2019.11.1 16:20
Ks. Prusak ma rację! Diakon nie jest księdzem!!! Dopiero prezbiter jest księdzem! Są trzy stopnie: diakon (njaprościej: pomocnik księdza), prezbiter i biskup. Nikt (przynajmniej na razie) nie mówi o tym, że żonaty mężczyzna - diakon i kobieta jako diakonisa będą wyświęcani na księży (prezbiterów). To właśnie ks. Prusak ma rację, a red. Lisicki jest niedouczony. Uwaga: nie stoję po żadnej stronie i żadnej tu nie wspieram.
wicek2019.11.1 17:22
Dla hołoty nie liczy się kto ma rację. Hołota uznaje tego kto głośniej krzyczy.
Kamilla2019.11.2 4:26
diakonat jest stopniem święceń prezbiteriatu nieuku. Doucz się!!! a potem się wypowiadaj
Otto2019.11.1 16:17
Wiem, że jest jeszcze troszkę za wcześnie na życzenia noworoczne, ale mam jeszcze tylu znajomych brzydkich,alkoholików,i innych idiotów do których powinienem napisać. Zaczynam więc od tych atrakcyjnych, inteligentnych,pięknych oraz bogatych PO-wców i od razu pomyślałam o was lewackie szczochy z Frondy. Szczęśliwego Nowego Roku dla was i waszych bliskich. Niech was szlag trafi !!!
Lolek kremowka2019.11.1 16:16
Do czerwonej i różowej zarazy: Mimo to, że wy jesteście tacy brzydcy, pełni nienawiści i tacy durni, to nie zmienicie nas niczym żebyśmy wami gardzili, bo nasza wiara mówi - zło dobrem zwyciężaj !
Beno2019.11.1 15:04
Prusak to nie tylko jezuita ale i Prusak-Niemiec. To właśnie oni z Franciszkiem reformują Kościół. Prusak niech zacznie myśleć i już niech robi plany co zrobić z pustoszejącymi klasztorami w Polsce, bo jak żonatych zaczną święcić, to nie będzie kandydatów do zakonów, a starzy dobroczyńcy jak wymrzą, to lepiej niech się już jego współbracia przekwalifikowują do jakiegoś zawodu, aby na życie zarobić. No ale cóż, błazen to błazen.
Jurek2019.11.1 14:48
Przykro pisać, ale p. redaktor uniósł się pychą, a racji nie miał - są trzy stopnie sakramentu święceń, ale kapłaństwa - dwa: Katechizm Kościoła Katolickiego, p. 1554: "Urząd kościelny, przez Boga ustanowiony, sprawowany jest w różnych stopniach święceń przez tych, którzy od starożytności już noszą nazwę biskupów , prezbiterów i diakonów" (LG 28). Nauka katolicka, wyrażona w liturgii, Urząd Nauczycielski i stała praktyka Kościoła uznają, że istnieją dwa stopnie uczestniczenia w kapłaństwie Chrystusa: episkopat i prezbiterat. Diakonat jest przeznaczony do pomocy im i służenia. Dlatego pojęcie sacerdos - kapłan - oznacza obecnie biskupów i prezbiterów, a nie diakonów. Nauka katolicka przyjmuje jednak, że zarówno dwa stopnie uczestniczenia w kapłaństwie (episkopat i prezbiterat), jak i stopień służby (diakonat), są udzielane za pośrednictwem aktu sakramentalnego nazywanego "święceniami", to znaczy przez sakrament święceń"
wicek2019.11.1 17:21
Obawiam się, że nikt nie chce nawet tego zrozumieć. Przeróżni "katolicy" zebrali się tutaj by siać herezję, obwiniać o zdradę papieża, jezuitów i Bóg wie kogo jeszcze.
leszczyna2019.11.1 18:48
Cytujesz aktualny katechizm, a Lisicki odwołał się do Trydentu. Jan Paweł II odszedł od zasad trydenckich?
Ewelina2019.11.1 14:35
W kościele katolickim przyszedł czas ludzi świeckich, role się odwróciły bo nastał czas zdrady i zaprzaństwa tych których rolą było ukazywać czystą naukę Jezusa Chrystusa. Serce Boga krwawi ....
Reytan2019.11.1 13:56
Brawo Lisicki. Jezuici juz od dawna zdradzili Kosciol,razem z pretendentem franciszkiem.
ryszard2019.11.1 13:58
na Watykan brateńki! Bijmy hołotę!
wicek2019.11.1 17:19
Całkowicie ci odbiło.
BiegunkaProrocza2019.11.2 12:38
Dawno się nie wykasztanił i kupa mu poszła do głowy i uciska na mózg.
o, yenny2019.11.1 13:38
Kiedy redaktorek «yenn» nauczy się pisać?
Reytan2019.11.1 13:54
Skad sie biora tacy kretyni jak ty ?
wicek2019.11.1 13:37
Fronda powinna wyznaczać papieża. A najlepiej, żeby Fronda została papieżem, bo jak wiadomo Franciszek do niczego się nie nadaje.
Reytan2019.11.1 13:53
No,po prostu kretyn !
Hehehe 2019.11.1 13:21
Lisiecki na papieża!
Reytan2019.11.1 13:53
Jeszcze jeden komuch idiota i prowokator.
Piotr Nowak2019.11.1 13:17
Ateistyczne, śmierdzące lewactwo komentuje sprawy Kościoła. Gdyby moje krowy w oborze, też ateistki, umiały pisać to robiłyby to lepiej od nich. Nie mają zielonego pojęcie o temacie, ale komentują . Czytając te brednie można sobie zarzygać monitor !!! Kiedy te przygłupy zejdą z Blogu i zajmą się tą pracą do której są stworzeni ?!
uhm2019.11.1 13:27
No właśnie co tutaj robisz, wracaj do swoich krów !
Piotr Nowak2019.11.1 14:01
Nie dam rady. Jestem nawalony dyktą Wszystko mi się miesza Zostane przy kompie
uhm2019.11.1 16:14
Tyś jest nawalony wódą a nie dyktą. Ty śmier-dzielu pijesz jak Kwaśniewski lub Juncker !
2019.11.1 13:37
To nie „blog”, debilu, tylko komentarze pod artykułem.
lola2019.11.1 18:16
@ Piotr Nowak - chłop neopańszczyźniany z dostępem do internetu. W restauracji słomki do napojów Ci nie podają, bo z butów wyciągasz?
Otto2019.11.1 13:16
Witam komentujących przygłupów z antyPISowskiego psychiatryka ! Ateiści i innego rodzaju śmierdzące lewactwo dyskutuje o Kościele. Boże spuść nogę z nieba i kopnij tych debili, aby się opamiętali !!!
JONASIK2019.11.1 19:22
JONASIK to ty?
Mały 492019.11.1 22:28
Uważaj aby nie trafiła Ciebie za: "przygłupów", "Śmierdzące", "debili". (Trafić może nawet najmniejszy paluszek.)
Ara2019.11.3 13:09
To ten on jakieś protezy u siebie przechowuje, czy ma odciąć te nogę któremuś z licznie otaczajacych go świętych? Ciekawe, czyja by wybrał?
Ole2019.11.1 13:10
Rozkład i rozpad KK jest wynikiem choroby nowotworowej która zżera tę instytucje , a która nazywa się „wewnętrzna walka o władzę, pieniądze i przywileje”.
Ole2019.11.1 13:19
Abp Głódź jest przykładem hierarchy przeżartego korupcją .
Reytan2019.11.1 13:50
Zidiociali komunisci z nudow spowodowanych przez niemoznosc mordowania zabieraja glos jak zwykle jak durnie.
Euzebio2019.11.1 13:05
Jezuici zawsze siali zamęt w Kościele. Widać to po działaniach Bergoglio zwanego Franciszkiem. Teraz też sieją zamęt i rozmontowują wspólnotę. A dla Pana Lisickiego Brawo!
ridado2019.11.1 13:01
Zawsze te swiete dyskusje. Kosciol to korporacja finansowa a Boga ma w tytule dla lepszej perspektywy..
Reytan2019.11.1 13:48
Komunistow wykastrowac i sprzedac jako wieprzowine do Korei Polnocej.
ridado2019.11.1 19:12
za glupi jestes zeby cos zrozumiec
WINETU2019.11.1 12:52
KK rozdziobią kruki i wrony!
Reytan2019.11.1 13:45
Kretyn won za Don.
ridado2019.11.1 19:11
gratulacje
Maria2019.11.2 13:21
Zamilcz sługusie i niewolniku szatana!
Jakób2019.11.1 12:50
brawo Lisicki!!! a swoją drogą papież franciszek to też jezuita ,dziwne analogie
młody2019.11.1 12:50
brawo Lisicki, nokaut Lisicki obalił Pacha mama, brawo, dobrze wykazana sprzeczność w nauce Kościoła, niestety Chrystus cierpi w samym Kościele, jak mówił Benedekt XVI krzyżowany nieustannie
aaa2019.11.1 12:44
Lisicki rozgniótł karalucha, o pardon, Prusaka.
uhm2019.11.1 13:09
Lis skulił ogon i dał nogu na widok karaczana.
BiegunkaProrocza2019.11.2 12:36
Ty niestety jak byłeś nastolatkiem i wyciskałeś pryszcze to przez nieuwagę rozgniotłeś sobie mózg.
Dzek2019.11.1 12:43
Pan Bóg widząc co kler zrobił z Jego Kościołem,chce zakończyć działanie tej instytucji...
Reytan2019.11.1 13:44
Jestes komunistycznym wymozdzonym morderca.
Maria2019.11.2 13:20
Nigdy to nie nastąpi.Właśnie trwa Oczyszczenie Kościoła Katolickiego Pana Jezusa Chrystusa z nieprawości.
DiakonaIKlerykaGołyArcyZbokPaetzWOdbytTryka2019.11.1 12:24
Pachamama powinna zeżreć ich obu za trwonienie czasu na czcze bzdety kato-błazenady. Żywcem.
Reytan2019.11.1 13:43
Komuchow przegnac ze swietej Ziemi Polskiej.
BiegunkaProrocza2019.11.2 12:35
A jak na te Świętą Zięmię ktoś zrobi kupę to jest to bluźnierstwo czy nie ? Albo jak ktoś ją oleje ciepłym moczem.
~ Konserwant 2019.11.2 16:22
Spadaj i idź się wyspowiadać . A kysz ! duszo niemyta !!!