Zarząd Porozumienia postanowił dziś, że partia pozostanie w Zjednoczonej Prawicy, ale żąda spełnienia swoich postulatów w zakresie zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i nowelizacji ustawy medialnej. Na stanowisko partii Jarosława Gowina odpowiada szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który zapowiada, że partia rządząca będzie dążyła do uzgodnień.

- „Porozumienie – wyrażając pełne poparcie dla wielu rozwiązań programowych Polskiego Ładu, na czele z postulowanym przez nas od lat podniesieniem kwoty wolnej – nie godzi się na drastyczne podniesienie podatków i danin dla milionów ciężko pracujących Polaków”

- przekazała partia po dzisiejszym posiedzeniu zarządu.

Partia domaga się również, aby Polski Ład został uzupełniony o rozwiązania zapewniające stabilność finansową samorządów. Ponadto postuluje zmiany w proponowanej przez posłów PiS nowelizacji ustawy medialnej.

- „Porozumienie – wyrażając pełne wsparcie dla idei uporządkowania i zabezpieczenia polskiego rynku medialnego – nie godzi się na zaproponowany kształt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN”

- czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem polityków „zmiany te narażają nasze państwo na zarzut naruszania zasady wolności mediów, odpychają od Polski potencjalnych inwestorów, a przede wszystkim uderzają w nasz sojusz z USA, stanowiący podstawową gwarancję bezpieczeństwa Polski”.

Władze Porozumienia podkreślają, że we wszystkich tych kwestiach zaproponowały koalicjantom rozwiązania i oczekują rozmów na ich temat.

Pozostanie w koalicji rządzącej więc Porozumienie uzależnia od spełnienia postulatów w kwestii zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w ustawie medialnej.

Do stanowiska Porozumienia odniósł się już Ryszard Terlecki:

- „Nic specjalnie nowego się nie wydarzyło. Znamy ich stanowisko w sprawach, które wymienili, czyli podatków, samorządów i ustawy medialnej i rozumiem, że będziemy zmierzać do jakichś uzgodnień”

- powiedział.

Dodał, że Zjednoczonej Prawicy nie grozi rozpad.

kak/PAP