20.03.20, 08:15

Tanie OC w 2020 roku w 5 minut

Rok 2020 wcale nie przyniósł znaczących zmian w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wszystko wskazuje na to, że drastyczne podwyżki sprzed kilku lat mamy już za sobą. Jednak wielu kierowców nauczonych doświadczeniem poszukuje taniego OC. Sprawdź, gdzie i jak wykupić polisę na korzystnych warunkach finansowych – a to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu.

 

W końcówce 2019 roku średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie przekraczała 700 zł. Podobnie jest obecnie, więc kierowcy są w naprawdę dobrej sytuacji. Stabilizacja cen na początku 2020 roku wcale nie oznacza, że trzeba rezygnować z porównywania ofert. Wręcz przeciwnie – dzięki temu można zaoszczędzić nawet do 50%. 

 

Od czego zależy wysokość składki OC?

Jeśli interesuje Cię tanie ubezpieczenie OC, warto poznać czynniki determinujące wysokość składki  Można wskazać kilka szczególnych elementów, które mają największe znaczenie. Są to m.in.:

  • wiek kierowcy

  • doświadczenie kierowcy

  • miejsce zamieszkania

  • zniżki za bezszkodową jazdę.

Nie bez znaczenia pozostają parametry dotyczące ubezpieczanego samochodu. Mowa między innymi o marce i modelu, pojemności silnika. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że samochody sportowych marek o mocnym silniku będą obarczone znacznie wyższymi składkami w porównaniu np. z autami typowo miejskimi. Poniższa grafika ilustruje korelacje między marką a ceną OC, na najniższą cenę mogą liczyć osoby posiadające markę Skoda (śr. 514 zł), najdroższe OC jest zarezerwowane dla BMW.

 

źródło grafiki: ubezpieczamy-auto.pl

Kto może liczyć na tańsze OC?

 

Przy wyliczaniu składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę indywidualne ryzyko związane z danym kierowcą. Dlatego można wskazać kilka grup osób, które mają szansę płacić nieco mniej. Jak wynika z raportu przygotowanego przez jeden z serwisów porównywarkowych, są to m.in.:

 

  • osoby pozostające w związkach małżeńskich

  • osoby mające dzieci (im więcej, tym niższa składka)

 

 

 

W dobrej sytuacji są również kierowcy ubezpieczający pojazdy elektryczne lub hybrydowe – oni za polisę mogą zapłacić nawet dwukrotnie mniej w porównaniu z właścicielami samochodów benzynowych wspomaganych instalacją LPG.

 

 

 

Tanie OC z porównywarką – jak to działa?

 

Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić nawet do 50% na obowiązkowej polisie komunikacyjnej? To proste: dokonaj kalkulacji OC w kalkulatorze ubezpieczenia auta. Cała procedura zajmuje zaledwie kilkanaście minut – warto więc poświęcić odrobinę czasu, aby wiele zyskać. 

 

Co musisz zrobić? 

 

  • Wejdź na stronę rekomendowanej porównywarki ubezpieczeniowej.

  • Wypełnij formularz, podając swoje dane oraz informacje dotyczące samochodu.

  • Kliknij, aby potwierdzić.

 

W ciągu kilkunastu sekund otrzymasz informację zwrotną – będzie to lista towarzystw ubezpieczeniowych proponujących OC. Wraz z nazwą ubezpieczyciela otrzymasz zaproponowaną wysokość składki. Warto przy tym pamiętać, że kalkulacja ma charakter orientacyjny – nie jest żadną wiążącą ofertą. Oznacza to, że przy podpisywaniu umowy ubezpieczyciel ponownie dokona wyliczeń – będą one zbliżone do uzyskanych za pośrednictwem porównywarki, jeśli w formularzu podasz wiarygodne dane. 

 

 

 

Jeśli okaże się, że jedna z dostępnych ofert szczególnie przypadła Ci do gustu, umowę możesz podpisać bez konieczności wychodzenia z domu. W jaki sposób? Wystarczy, że klikniesz w wybraną ofertę ubezpieczenia, a zostaniesz przekierowany do serwisu ubezpieczyciela – tam dopełnisz pozostałych formalności. Umowa może zostać przekazana do podpisania za pośrednictwem firmy kurierskiej, co stanowi spore udogodnienie. 

 

Pamiętaj! Aby samochód został objęty ochroną ubezpieczeniową, należy opłacić składkę w wyznaczonym terminie. Samo podpisanie umowy nie wystarczy – po kilku dniach polisa po prostu wygaśnie. 

 

Nie ma sensu przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, dlatego trzeba dążyć do znalezienia najtańszego OC. Niezależnie do wysokości składki, zostaniesz objęty ochroną w pełnym zakresie.