TAK pomaga się poszkodowanym! Morawiecki podpisał rozporządzenie o zaniechaniu podatku od darowizn - zdjęcie
23.08.17, 21:20zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, CC0

TAK pomaga się poszkodowanym! Morawiecki podpisał rozporządzenie o zaniechaniu podatku od darowizn

Jak poinformował w środę w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik resortu finansów, Łukasz Świerżewski, wicepremier Mateusz Morawiecki wprowadził duże ułatwienie dla poszkodowanych w nawałnicach. 

Minister podpisał rozporządzenie o zaniechaniu podatku od darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach. Zwolnienie będzie obowiązywać przez dwa lata, licząc od 12 sierpnia.

"Z uwagi na nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu 2017 r., kierując się uzasadnionym interesem publicznym, jak również ważnym interesem podatników minister właściwy do spraw finansów publicznych, na podstawie ww. delegacji, postanowił zaniechać w całości poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych na obszarach najbardziej dotkniętych skutkami żywiołu"- czytamy w rozporządzeniu. Ministerstwo Finansów wskazuje, że szczegółowy wykaz gmin poszkodowanych w wyniku nawałnic znajduje się w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 17 sierpnia 2017 r. 

"Poszkodowani w wyniku działania żywiołu na terenie gmin wyszczególnionych w ww. rozporządzeniu, jak również podatnicy będący małżonkami, zstępnymi i wstępnymi osób, które zginęły w wyniku tego żywiołu, nie będą zobligowani do zapłaty podatku z tytułu nabycia przez nich rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy o wartości przekraczającej kwoty określone w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn"- napisano w rozporządzeniu, które z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia wejdzie w życie.

W wyniku nawałnic sprzed niespełna dwóch tygodni zginęło 6 osób. 54, w tym 15 strażaków, zostały ranne. Wiatr uszkodził lub zerwał dachy ponad 4 tysięcy budynków, z czego większość to budynki mieszkalne.

JJ/PAP, Fronda.pl