Tadeusz Płużański dla Frondy: Putin się wściekł. Nie mógł znieść, że Pilecki krzyżuje mu plany - zdjęcie
15.01.20, 18:15

Tadeusz Płużański dla Frondy: Putin się wściekł. Nie mógł znieść, że Pilecki krzyżuje mu plany

41

Portal Fronda.pl: W ostatnim czasie doszło do kilku wystąpień prezydenta Rosji, podczas których atakował nasz kraj fałszując historię. Jaka powinna być reakcja Polski na oczernianie przez Władimira Putina? Czy reakcja polskich władz, jaka nastąpiła po grudniowych wypowiedziach prezydenta Rosji była wystarczająca?

Tadeusz Płużański, historyk, publicysta, prezes Fundacji "Łączka": Reakcja polskich władz powinna być stanowcza, ale nie histeryczna. Jako histeryczne uważam te, mówiące o tym, że wszyscy najważniejsi przedstawiciele Polski muszą zabrać głos i odnosić się do tej kwestii. To niemądre i niepotrzebne.

Proszę zauważyć, że wypowiedzi samego Putina, jego urzędników i przychylnych mu mediów jest szczególnie ostatnio dużo. Trudno do tego wszystkiego się odnosić nie tylko ze względu na ilość, ale przede wszystkim o to chodzi Kremlowi, by powdtrzymywać atmosferę nienawiści wobec Polski, żeby Polska była stawiana pod pręgierzem i wiecznie musiała się tłumaczyć i odkręcać wszelkie słowa, które padną.

Myślę, że odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego konsultowana z prezydentem Andrzejem Dudą i uchwała polskiego Sejmu na dzień dzisiejszy powinny wystarczyć. Były to jednoznaczne opinie piętnujące kłamstwa rosyjskiej propagandy. Moim zdaniem bardzo dobrze się stało, że pierwsze oświadczenie premiera pojawiło się po jakimś czasie, była to odpowiedź przemyślana, dogłębna, a na to również potrzeba chwili namysłu. Dzięki temu, że nie było bezpośredniej odpowiedzi, to nie przebiły się kłamstwa Putina.

Oczywiście Putin nie zamierza rezygnować, to jest dopiero początek jego kampanii.

 

Na portalu TVP INFO pojawiła się obszerna analiza na temat rosyjskiej narracji autorstwa Antoniego Rybczyńskiego. "Potwierdzają się obawy, że oszczerstwa Putina z końca grudnia to był początek długiej i brutalnej kampanii." - czytamy. Rosyjskie media sugerują, że prezydent Andrzej Duda nie pojedzie na uroczystości World Holokaust Forum, bo Polska nie chce się przyznać do antysemityzmu i współudziału w Holokauście, a w programie dziennikarza Dmitrija Kisieliowa -nazywanego  „Goebbelsem Putina"  mogliśmy zobaczyć zbitkę ujęć filmowych Hitlera z prezydentem Andrzejem Dudą, a towarzyszyło temu stwierdzenie „Duda obraził się na Izrael”.

Była jeszcze opinia mówiąca o tym, że to właśnie polski antysemityzm przedwojenny utorował drogę do niemieckiego Holokaustu. To kolejne skandaliczne sprawy, które będą się nasilały. Jestem przekonany, że w takim nienawistnym duchu wobec Polski będzie się wypowiadał Władimir Putin w Jerozolimie. To spotkanie jest sklejone pod Putina, zorganizowane przez oligarchę Mosze Kantora. Rosyjska propaganda ma wybrzmieć wyjątkowo głośno na izraelskiej ziemi w obecności państw europejskich. Bardzo dobrze, że pojawi się tam ambasador Polski, bo trzeba pilotować takie sytuacje. Dobrze, że nie będzie tam polskiego prezydenta i zupełnie nie rozumiem słów krytyki, że prezydent powinien tam być i słuchać. Jeżeli nie ma możliwości zabrania głosu, byłby właśnie takim statystą. Zostałby skompromitowany i wyśmiany. Te żądania są całkowicie przestrzelone.

Można wskazać wiele czynników tłumaczących powód takiego zachowania Władimira Putina. Są to czynniki zarówno bieżące, jak i historyczne. Na pewno rocznica wyzwolenia Auschwitz. Możemy się zastanawiać, czy słusznie dzień dwudziesty siódmy stycznia jest w ogóle obchodzony. Skupiłbym się na pierwszym transporcie do Auschwitz w 1940 r. - transport polskich więźniów z Tarnowa. To jest moment, który podkreśla w jakim celu powstał ten obóz. Tam byli Polacy, tam byli Żydzi. Wyzwolenie sowieckie jest mocno wątpliwe. Z jednej strony nie toczyły się żadne walki, ani o miasto Oświęcim, ani o obóz Auschwitz. Trafniej byłoby powiedzieć, że Armia Czerwona po prostu weszła do obozu. Większości więźniów już tam nie było,  właśnie przez to, że Armia Czerwona zatrzymała ofensywę na wiele miesięcy, udało się Niemcom w "marszach śmierci" zamordować większą część więźniów Auschwitz.

Pytanie, czy Sowieci w ogóle kiedykolwiek cokolwiek wyzwolili - moim zdaniem nie - przynosili jedynie okupację. To niefortunny dzień. Putin chce się pokazać jako wyzwoliciel. Zbliża się także niewygodna rocznica dla Putina , 100 -lecie Bitwy Warszawskiej, kiedy Sowieci, ci sami pseudowyzwoliciele, dostali łupnia od Polaków. Putin oczywiście chce to przykryć swoją propagandą. Myślę, że kłamstwa Putina będą trwały przynajmniej do sierpnia, a wykorzystuje historię po to, żeby prowadzić bieżącą politykę; pokazywać siebie jako partnera do prowadzenia polityki i biznesu, a nie Polaków, żeby skłócać Polskę ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem, czy żeby rozbijać koncepcję Międzymorza.

 

Jak w tym kontekście można rozumieć działanie Janusza Korwin-Mikkego, który na antenie rosyjskiej telewizji mówi, że "w Polsce panuje rusofobia", "niektórzy Polacy po prostu nie lubią Rosjan, a inni nie lubią Rosjan, bo tak nakazuje im Bruksela albo Waszyngton i to jest problem" i jako jedyny poseł siedzi na sali plenarnej po przyjęciu uchwały przez polski Parlament, krytykujący prezydenta Rosji za kłamstwa na temat historii?

To zachowanie arcyniepoważne, nieodpowiedzialne, trzeba wiedzieć z kim się rozmawia. Jeżeli udziela się wywiadów rosyjskim szczujniom, to albo się jest nieświadomym, albo robi się to celowo. Janusz Korwin - Mikke zachowuje się tak od lat, więc nie powinno to szokować, ale trzeba to krytykować. Jest to szkodliwe dla polskiej racji stanu. Potem przez Rosję jest wykorzystywane do celów propagandowych. Taka narracja: mamy w Polsce swoich ludzi. Na prawdę trzeba pomyślunku, ale od polityka, który tyle lat bryluje w tym świecie trudno wymagać, żeby nagle zrozumiał, skoro do tej pory nie zrozumiał. Biorąc pod uwagę kontekst stosunków polsko - rosyjskich i propagandy Putina jest to wyjątkowo nieodpowiedzialne i szkodliwe.

 

W Parlamencie Europejskim ma miejsce debata na temat rosyjskich oskarżeń historycznych. W przygotowanym przemówieniu Viery Jourovej, wiceszefowej Komisji Europejskiej czytamy, że "Komisja Europejska nie będzie tolerować ataków na Polskę i jest w pełni solidarna z Polakami. Komisja Europejska w pełni odrzuca wszelkie fałszywe twierdzenia, które próbują zniekształcać historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary, takie jak Polska, jako sprawców". To dobry znak?

Wyjątkowo trzeba pochwalić Komisję Europejską. Wreszcie od dłuższego czasu to jakieś rozsądne stanowisko, które znacznie różni się od pozostałej działalności Komisji Europejskiej względem naszego kraju. Każdy taki gest ma sens, ponieważ odkłamuje historię i uderza w putinowską propagandę. Przypomnę, że podobnie zachował się Parlament Europejski, który wreszcie po latach uznał, że to Rotmistrz Pilecki będzie bohaterem walki z totalitaryzmem, podkreślając walkę Pileckiego nie z Niemcami, tylko z Sowietami. Starania trwały wiele miesięcy, by to właśnie Rotmistrz Pilecki był patronem Międzynarodowego Dnia Pamięci Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Znamy też na ten temat komentarz byłego doradcy Władimira Putina,  Andrieja Iłłarionowa, który właśnie ten moment uznał za jeden z najważniejszych jeśli chodzi przyczyny rozpętania przez Putina antypolskiej propagandy. Władimir Putin nie mógł znieść, że Pilecki krzyżuje mu plany.

 

Witold Pilecki "stał się koszmarem prezydenta Rosji" - powiedział Andriej Iłłarionow

To właśnie obala koncepcję, że Sowieci nas wyzwolili, skoro Polak ginie w 1948 roku, to znaczy, że nasza walka dalej trwa. Jeżeli jest dzisiaj doceniany przez Europę, to nie dziwię się Putinowi, że się po prostu wściekł. Takie kroki trzeba popierać, nie jest niestety ich zbyt wiele. Trzeba jednak doceniać te gesty, które są. Oczywiście musimy cały czas prezentować swoje zdanie, uświadamiać Europę i świat, że nasza historia jest zupełnie inna niż ją maluje Władimir Putin.

Rozm. KZ

Komentarze (41):

hrabia Potocki2020.01.17 0:21
Konfederacja to najwieksze dranstwo i wrog Polski , to 5 kolumna Rosji
Jan Radziszewski2020.01.16 19:12
Prezydent Lech Kaczyński - nie wiele brakło aby tam trafił miał wielkie szczęście że umarł w wigilię święta Bożego Miłosierdzia Bliski jest ostateczny Tryumf Mojego Niepokalanego Serca, ponieważ bliskie jest zwycięstwo Prawdy, lecz zanim to nastąpi musi się wszystko wypełnić, jak to zostało zapowiedziane. + Moja prośba o modlitwę za Rosję i jej nawrócenie jest nadal aktualna, Moje kochane dzieci, ponieważ ten kraj jeszcze się nie nawrócił ! + a wręcz przeciwnie pogłębił swoje błędy. To, że przy¬wódcy tego państwa odwiedzają cerkiew, nie oznacza jeszcze, że się nawrócili bądź zadeklarowali swoją wiarę w Trójjedynego Boga. + Kościół Mojego Boskiego Syna jest nadal prześladowany. + Wielką pokusą tych przywódców jest wciąż podporządkowanie sobie i panowanie nad narodami. + Dzisiaj wzywam was także do modlitwy za Amerykę, która chce także rozszerzyć swoje militarne panowanie nad światem. Ostrzegałam was już wcześniej, Moje kochane dzieci, że kryzys ekonomiczny jest wywołany sztucznie, by jeszcze bardziej znie¬wolić nasze dzieci. Siły zła chcą, aby ludzie zostali zniewoleni siłą posiadania pieniądza i wszystkiego, co materialne. Szatan złożył w ręce ludzi, którzy dla niego pracują, wielki spisek. Podobnie l jak spiskowcy finansowali kampanię Hitlera i Lenina podobnie teraz finansują wybory w Rosji i Stanach Zjednoczonych. + Nie jest dla was już tajemnicą, że wielcy tego świata stworzyli światowy system kontroli finansowej, który znajduje się w prywatnych rękach, zdolny wpływać na systemy polityczne krajów oraz go¬spodarkę całego świata. Wolność wyboru jednostki znajduje się pod kontrolą i mało kto ma wpływ na to, że od urodzenia aż do śmierci zostaje naznaczony numerem. Wrogowie Boga położyli ręce na bogactwach naturalnych ziemi, bankach, transporcie i bez żadnych skrupułów wywołują wojny i konflikty, by osiągnąć swój cel Czas dopełnia się, a ludzie ulegli antagonistyczne-mu podziałowi. ++ Aniołowie dokonali już oznaczenia Sług Bożych. Wiele się dokonało. Wielu duszom ofiarnym pozwalam zakosztować z Mojego Kielicha Goryczy. Niewielu znosi jego ciężar.
JanP2020.01.16 18:55
Putin jest wściekły. Płużański krzyżuje mu plany.
Fakt2020.01.16 14:56
Płużanski to rozsądny gość
Johan2020.01.16 9:15
Myślę, że Polacy lubią Rosjan, ich kulturę, literaturę i tę irracjonalną duszę ! Ale na pewno nie lubią tych na Kremlu ! To fakt :)
oficer LWP2020.01.16 9:31
uwielbiają za to judesejów z USA i Izraela, wręcz leżą przed nimi na ryju (PIS)
Torchwood2020.01.16 7:11
Putin zapewne nigdy nawet o Pileckim nie słyszał, więc ta jego "wściekłość" jest wydumana.
kgb2020.01.16 7:03
szkoda, że panu Płużańskiemu nie przeszkadza, że podczas obchodów rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz żydowski Mosad wyrywał z rąk byłych więźniarek tego obozu polskie flagi w obecności Morawieckiego (były w programie Studio Polska i prowadzący zrobili wszystko aby nie mogły się na ten temat wypowiedzieć), wtedy wszystko było dobrze i lepiej było milczeć bo mogliby zaprać program w tvPIS info, już TW Wolfgang nie przeszkadza bo z PIS, nie sądziłem, że można się tak sprzedać i tym samym zrujnować to co się osiągnęło pisząc książki Bestie cz 1 i 2
janninka2020.01.16 1:41
powinna powstac gra na temat Pileckiego, to by trafilo do milionow ludzi !!!! mlodych przedewszystkim
z PIS-u2020.01.16 6:57
wykładaj kasę to grę zrobią
Jan Radziszewski2020.01.16 0:46
Piekło na PUTINA również czeka podobnie jak czekało na żydów Wł. Ilicza Lenina czy Jude Stalina A co może nie doczekało się i na żyda Adolfa Hitlera brata masona Loży B'nai B'rith
kgb2020.01.16 7:22
wynika z twojego wpisu, że Kaczyński L., który reaktywował lożę B'nai B'rith jest już w piekle, wspaniały wpis
Jan Radziszewski2020.01.16 19:05
nie wiele brakło aby tam trafił miał wielkie szczęście że umarł w wigilię święta Bożego Miłosierdzia Bliski jest ostateczny Tryumf Mojego Niepokalanego Serca, ponieważ bliskie jest zwycięstwo Prawdy, lecz zanim to nastąpi musi się wszystko wypełnić, jak to zostało zapowiedziane. + Moja prośba o modlitwę za Rosję i jej nawrócenie jest nadal aktualna, Moje kochane dzieci, ponieważ ten kraj jeszcze się nie nawrócił ! + a wręcz przeciwnie pogłębił swoje błędy. To, że przy¬wódcy tego państwa odwiedzają cerkiew, nie oznacza jeszcze, że się nawrócili bądź zadeklarowali swoją wiarę w Trójjedynego Boga. + Kościół Mojego Boskiego Syna jest nadal prześladowany. + Wielką pokusą tych przywódców jest wciąż podporządkowanie sobie i panowanie nad narodami. + Dzisiaj wzywam was także do modlitwy za Amerykę, która chce także rozszerzyć swoje militarne panowanie nad światem. Ostrzegałam was już wcześniej, Moje kochane dzieci, że kryzys ekonomiczny jest wywołany sztucznie, by jeszcze bardziej znie¬wolić nasze dzieci. Siły zła chcą, aby ludzie zostali zniewoleni siłą posiadania pieniądza i wszystkiego, co materialne. Szatan złożył w ręce ludzi, którzy dla niego pracują, wielki spisek. Podobnie l jak spiskowcy finansowali kampanię Hitlera i Lenina podobnie teraz finansują wybory w Rosji i Stanach Zjednoczonych.
Kuba2020.01.15 22:55
A ja codziennie się modlę o błogosławieństwo dla Polski, Rosji, Niemiec, Izraela, Palestyny, Iranu i dla innych krajów. O przyjaźń i pokój Modlę się o jedność kościoła katolickiego, prawosławnego i in. chrześcijan
Mirek2020.01.15 21:09
Putin pluje krwią na samo wspomnienie o Polsce . On cwany enkawudzista wie o czym my Polacy zapominamy że to Polska była zaczynem tego że runął Związek Radziecki . Ale zasadniczy problem między Polską a Rosją tkwi o setki lat wstecz . Jeżeli tego nie poznamy to nie zrozumiemy na czym polega różnica między Polakiem a Rosjaninem . To jest tak . Rosja była prawie 250 lat pod panowaniem Mongołów a u Mongołów o wszystkim decydował tylko jeden człowiek ....wódz , który miał prawo życia i śmierci . Później kiedy Księstwo Moskiewskie odzyskało juz niezależność jego władcy posługiwali się takimi samymi metodami rządzenia jak Mongołowie ...bo innego nie znali . Polska należała zawsze do cywilizacji zachodniej w której jednostka ma swoje prawa . Rosjanin i Polak to są dwie różne mentalności . Rosjanin chce mieć nad sobą władzę której będzie się słuchał i wtedy czuje się dobrze a Polak chce być wolnym . To są dwa różne światy ze sobą nie do pogodzenia .
Alojzy Cedzidło2020.01.15 21:37
Pełna racja . jesteśmy granicą dwóch cywilizacji .Dwóch kultur . A mieszanie kultur , zawsze się żle kończy .Jeśli do tego dodać historię i te kilka łupni zadane Ruskim ( 1664 (?) i 1920) oraz ucieczkę z pod skrzydeł w 1989 r,, to co się dziwić ,że nas nie kochają . Tym bardziej ,że po 89 dobrze nas obstawili szpionami niestety w większości Polakami .i Putin doskonale wie wszystko o naszej ,,zgodzie narodowej .'
ed2020.01.15 22:09
Stale trzeba przypominać słowa Marszałka Piłsudskiego: "Proszę nadal zachowywać przyjazne stosunki z Rosjanami, bo czy my chcemy, czy nie chcemy, czy lubimy, czy się brzydzimy, musimy żyć o miedzę, a to wcale nie jest łatwe, ani proste… Tylko uważajcie […] – ja ich znam dobrze i dawniej, niż wy ich znacie. Pamiętajcie, że dusza Rosjanina, jeśli nie każdego, to prawie każdego, jest przeżarta duchem nienawiści do każdego wolnego Polaka i do idei wolnej Polski. Oni są łatwi i zdolni do uczucia nawet wielkiej przyjaźni i będą was kochać szczerze i serdecznie, jak brata, dopóki nie poczują, że w sercu swoim jesteście wolnym człowiekiem i boicie się ich miłości, w której dominującym pierwiastkiem jest żądza opieki nad wami, inaczej mówiąc: władzy. […] Jesteśmy od wieków zbyt bolesnym dla nich wzorem, zaprzeczeniem ich własnego losu. Obawiam się, że dużo czasu upłynie, zanim oni zrozumieją, że nikt i nic, chyba śmierć, nie odbierze nam prawa do wolności."
Alojzy Cedzidło 2020.01.15 22:57
Jak to wbić Polakom do głowy ? No jak ? Może nie wszystkim , Ale jak ....
lord2020.01.15 20:19
XDDD PEWNIE S*A W GACIE PRZED POLAKAMI XDDDDDDD X'DDD
Olej2020.01.15 20:10
Sowiecki prezydent - szkolony do mordowania ludzi, kłamstwa i manipulacji, dezinformacji i działań wywiadowczo ofensywnych - słowem , zawodowy morderca jakich sowieckie KGB wypuszczało w świat. Powyższa instrumentacja osobowa polityków sowieckich ma swój kształt w najgorszym sposobie działania, który trudno zaliczyć do formatu ludzkiego. To już jest format piekieł. Nie da się skutecznie polemizować, i prowadzić działań bez przyjęcia analogicznych sposobów myślenia i strategii. Polska polityka jest dziecinadą idealizmu, połączona z permanentną zdradą i zdrajcami zasilającymi kierownictwo państwa. Czerwonym warcholstwem rozrywającym to państwo przy nadarzającej się okazji, biorącym pieniądze ze wszystkich stron, które je dają. Uczestniczy w tym sowiecka agentura, którą widać jak na dłoni i której żadne polskie służby nie likwidują.
Alojzy Cedzidło2020.01.15 21:21
Słuszne do bólu uwagi .Tylko takie ,, do połowy '' Aż się prosi zakończyć jakże słuszne uwagi radą . Co należy zrobić aby było inaczej , lepiej , dobrze . Parafrazując niegdysiejszą piosenkę niejakiego Schtura , niegdyś aktora , dziś wroga Polski ;- ,, Narzekać każdy może jeden lepiej inny gorzej"
Olej2020.01.15 22:17
Co robić ? A no to ! .....Nie da się skutecznie polemizować, i prowadzić działań bez przyjęcia analogicznych sposobów myślenia i strategii. ....działań wywiadowczo ofensywnych - wspartych skuteczną i prawdziwie polską dyplomacją.
Alojzy Cedzidło 2020.01.15 22:50
Fajne rady , Ale dla Gromady .Bez wyczyszczenia POLSKI z starych ,, złogów " to Twoja gadka do Władka a Władek w Wałbrzychu.,O ,,wyczyszczeniu Brukseli nie wspomnę.
infor2020.01.15 20:05
ten głupawy śmieć korwin zawsze wydaje antypolski bełkot
kgb2020.01.16 7:19
piękny katolicko-pisowski wpis, cały KK jest z ciebie dumny, teraz do klechów do spowiedzi i możesz znowu po katolicku opluć
Alojzy Cedzidło2020.01.16 10:19
Może ta uwaga ,,Infor mogła by być kulturalniejsza , ale widziałem w Sejmie jak się zachował ten Wasz idol podczas aklamacji to tez bym się na kulturę nie wysilał
les2020.01.15 19:10
histerycznie to wariat marucha na swojej stronie poniza Polakow,obciazajac ich notoryczna nienawiscia do putina.
Albert matole; dlaczego nie masz dzieci?2020.01.15 19:09
@Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "tak robią ludzie z jajami! " - A ty je masz, jaja? To dlaczego nie masz dzieci? @Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "ja pierdyolę" - To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski - to również matoł z polskowo jazyka
Polak2020.01.15 19:06
Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy. A Ty Wodzu zastępów anielskich szatana i inne duchy złe które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą mocą Bożą strąć do piekła. Amen
pen isowo2020.01.15 18:47
Modlitwa, łączka i własna rączka xD
ff2020.01.15 20:35
do myślenia lepiej używać tego co na górze, a nie tego co na dole, ale wy kacapskie onuce już tak macie
kgb2020.01.16 7:18
po czym rozpoznałeś, że to kacap? podziel się wiedzą bo też chciałbym tak jak ty rozpoznawać kacapów
Alojzy Cedzidło2020.01.16 10:12
Naprawdę nie kapujesz po czym poznał ? Podpowiem .Wysil swoje szare , i próbuj skojarzyć . Nick ,,penisowo " i własna rączka .Np no no Wyszło ?
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.15 18:20
Putin ma głęboko gdzieś pileckiego i nie złą bekę z PiS-matołów patrząc jak się miotają w bezsilności!
anonim2020.01.15 19:06
spadaj ruska onuco
infor2020.01.15 20:06
zamknij lepiej ryja ty głupawy czerwony śmieciu zanim ktoś inny tego ci nie uczyni. Gów.a twojego pokroju nie maja przyszłości w Polsce i zapamietaj to sobie
Japa2020.01.15 21:08
Daj spokój ,,infor " . Nie daj się sprowokować , bo im właśnie o to chodzi.
Lewacka Kretynizacja Świata2020.01.15 20:30
Tak jak my mamy gdzieś putlera i jego ruskie onuce twojego pokroju, i jeszcze mamy bekę z PO-yebanych ruskich wasali hehehehehehe
Japa2020.01.15 21:04
Tak myślisz ,,KKP" a raczej KPP ? To skąd ta piana na buzi. ?
Polka2020.01.16 11:01
Współczuje matce takiego potomka tfuuuu
apap2020.01.16 19:44
Ty się miotasz w swojej tępej nienawiści, i nic się więcej nie liczy