Szwedzka strategia poniosła fiasko. Rząd wprowadza restrykcje  - zdjęcie
07.03.21, 12:18Fot. Florian Prischl, via: Wikipedia CC 3.0

Szwedzka strategia poniosła fiasko. Rząd wprowadza restrykcje

17

Kiedy cały świat wprowadzał obostrzenia i zamykał gospodarkę, szwedzki rząd jedynie apelował do obywateli o przestrzeganie zasad higienicznych i czekał na wytworzenie się tzw. odporności stadnej. W ten sposób jednak nie udało się pokonać koronawirusa. Rok po wybuchu pandemii szwedzkie władze zmieniają strategię i wprowadzają pierwsze obostrzenia.

Pod koniec lutego premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział możliwość wprowadzenia lockdwonu. W marcu zmniejszono limit osób mogących przebywać w sklepach oraz skrócono godziny, w których mogą być otwarte restauracje. Zakazano też serwowania alkoholu w godzinach wieczornych. Pierwsze poważne w Szwecji restrykcje uderzyły w centra handlowe. W miejscach publicznych spotykać się może maksymalnie osiem osób.

Od lutego przyjeżdżający do Szwecji muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zasłanianie nosa i ust zalecono w transporcie publicznym w godzinach szczytu w styczniu. Później obowiązek noszenia maseczki rozszerzano, choć jeszcze pod koniec ub. roku główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell przekonywał, że noszenie maseczek jest bezzasadne.

Pod naciskiem opozycji rząd przygotował ustawę pandemiczną, która pozwoli na zamknięcie prywatnych sklepów i niepublicznych instytucji. W związku z rozprzestrzenianiem się brytyjskiego wariantu koronawirusa wiosną władze mają jeszcze bardziej ograniczyć kontakty społeczne.

Polityka rządu z wiosny ub. roku jest krytykowana przez społeczeństwa, a eksperci szacują, że brak lockdownu przyczynił się do śmierci z powodu COVID-19 wielu starszych osób w domach opieki. Kiedy w innych państwach Europy obywatele protestowali przeciwko wprowadzonym obostrzeniom, w Szwecji ruch „SaveSwedenCov19” organizował demonstracje, których uczestnicy domagali się ich wprowadzenia. Organizowane są jednak również manifestacje koronasceptyków. W nielegalnej demonstracji w Sztokholmie w ub. sobotę uczestniczyło kilkaset osób, a lekko ranny został jeden z funkcjonariuszy zabezpieczających zgromadzenie.

kak/PAP

Komentarze (17):

Anonim2021.03.7 16:05
No i posypała się narracja płaskoziemców.
Michał Jan2021.03.7 17:11
Covidowych płaskoziemców. Szwecja jeżeli już, to wprowadza zasady, które nasz rządek mógł, ale mu się nie chciało, doczytać w słynnym artykule w "Nature". Dla covidowych analfabetów okazało się to równie zbyt trudne, żeby nie poprzestać na samym tytule i doczytać, że rząd niczego nie zamyka i daje sobie prawo wprowadzenie lockdownu (którego dotąd nie miał), ale nie sam lockdown.
Michał Jan2021.03.7 17:12
Czekamy na komentarz covidowych płaskoziemców w sprawie państwa Floryda. Przypomnę - najpopularniejsze miejsce do spędzania emerytury w USA.
pech zwany horbanem2021.03.7 17:27
duzo w zyciu zalezy od przypadku. Gdy caly swiat zamykal w wiezieniu pedalow, jakis naczelny doradca rzadu RP radzil by nie karac podwojnie chorych psychicznie dlatego zalegalizowano homoseksualizm i zoofile. Co do Szwecji to ich epidemiolog jezdzil do Afryki i widzial co robily lockdowny przy eboli a ponadto zielone swiatlo na niezamykanie panstwa dal mu Boris Johnson ktory jak pozniej zmienil zdanie. Moge sie mylic ale gubernator kaliforiii przechorowal covid jako stad takie a nie inne podejscie. Polska ma pecha a jego nazwisko to Horban, glowny doradca rzadu
*2021.03.7 17:28
przechorowal jako katar
Anonim2021.03.7 14:40
Zmiany szwedzkiej strategii przez ubiegły rok bezskutecznie domagała się grupa osób, które w wyniku Covid-19 straciły bliskich lub tego się obawiały. Społeczność o nazwie "SaveSwedenCov19" powstała najpierw na Facebooku, a później organizowała demonstracje pod gmachem Urzędu Zdrowia Publicznego oraz na centralnym placu Sergela w Sztokholmie. Jej założycielka, 27-letnia Andreia Rodrigues, nie doczekała się prawdziwych restrykcji i po wielu latach mieszkania w Szwecji zdecydowała się na powrót do rodzinnej PORTUGALII. Heh, tylko gratulować strategii portugalskiej, przez którą zmarło realnie 2.5 raza więcej niż w Szwecji co dostrzegają częściowo także w Portugalii https://www.publico.pt/2021/02/06/opiniao/noticia/pandemia-vista-suecia-ano-1949569
Andrela Rodrigues rodzina z Szumowskim?2021.03.7 15:02
Ok 6 tys Portugalczyków zmarło nadmiarowo w styczniu, ok 13 tys w tamtym roku i trzeba liczyć 3 tys w lutym. Szwecja ma ok 8,5 tys wszystkiego. Różnica miedzy krajami to przepaść.
skompromitowana kretynka wpis z lata2021.03.7 20:41
I moved from my lovely country Portugal 🇵🇹 to Sweden 🇸🇪, looking for efficiency & a better society but I now realize two things: 1. I underestimated my country & have new-found respect for Portugal 2. Not everything that shines is gold & Sweden is proof of that
zostań domu (płacz kretynki w styczniu)2021.03.7 20:48
https://selfie.iol.pt/nacional/covid-19/andreia-rodrigues-partilha-relatos-alarmantes-de-profissionais-de-saude-e-sensibiliza-seguidores
man.of.Stagira2021.03.7 14:28
‘VIRUS Shake’ // Chodź trochę na protesty. Zakaż się kilka razy. Nabierz Sars-cov-2 do organizmu, BEZ MASECZEK (TAK uczy fronda.pl !). // Wiesz co ‘Virus Shake’ robi z organizmem młodej osoby jak Ty po 3-4 zakażeniach RÓŻNYMI odmianami Sars? Chcesz się przekonać? Zadzwoń do Fundacja ‘Osuchowa’! Oni wszystko opowiedzą Twoim bliskim po Twoim odejściu i wyjaśnią c z y j a to wina! //
grimm2021.03.7 12:42
Szantażowana Szwecja wybrała zamordyzm zamiast zaćmienia słońca przez chemię (-węglan wapnia) Killa gatesa. Propozycja nie do odrzucenia?
Prawda2021.03.7 12:38
Islamska Republika Szwecji nie wie co ma robić ---
doctor who2021.03.7 12:37
Szwedzi tez sa niewolnikami telewizj. Nie wolno mowic ze Sztokholm od niemal 3 kwartalow nie notuje nadwyzek smierci a wczesniejsze w duzej mierze byly powiazane z niewlasciwym podejsciem do epidemii wsrod imigrantow ktorzy m.in. opiekuja sie starcami, Operacja sie udala ale poprawnosc polityczna zakazuje o tym mowic ,....... w sasiedniej Norwegii zmarlo co prawda 0 bo tam po prostu koronawirusa nie ma aale bardziej porownywalna Dania po nowym roku nie jest kolosalnie lepsza
Michał Jan2021.03.7 12:31
Z artykułu wynika, że strategia ponosi fiasko w starciu z opozycyjnymi trzęsityłkami. Z danych nie wynika, żeby coś szczególnego zaczęło się tam dziać. No i jak śmieszne są te szwedzkie "restrykcje" w stosunku do tych, które ogłasza się przez "syntetyzator mowy" u nas.
Anonim2021.03.7 13:04
Śmieszny to ty jesteś foliarzu. Coraz bardziej.
Anonim2021.03.7 13:37
Tylko nie popuść w portki ze strachu przed Boskim Covidem karzącym niewiernych i nagradzającym wyznawców.
Michał Jan2021.03.7 22:14
Czy wyśmiałeś się już ze mnie na tyle, żeby zacząć obalać to, co napisałem?