Szpiegowała na rzecz Rosji. Spędzi za kratami 18 miesięcy - zdjęcie
26.04.19, 19:29zdj. screen Youtube/Fox News

Szpiegowała na rzecz Rosji. Spędzi za kratami 18 miesięcy

13

Rosjanka Maria Butina, która przyznała się do udziału w spisku przeciwko USA, została skazana przez Sąd Federalny w Waszyngtonie na 18 miesięcy pozbawienia wolności. 

Sędzia orzekająca w sprawie Butiny, Tanya Chutkan, zgodziła się na deportację Rosjanki do ojczystego kraju po zakończeniu odbywania kary. Chutkan poinformowała, że 18 miesięcy więzienia obejmie okres ok. dziewięciu miesięcy, które Butina już spędziła w areszcie. Jak zaznaczyła sędzia, kara dla Rosjanki ma podkreślić powagę jej przestępstwa. Sąd Federalny tym samym przychylił się do wniosku prokuraury, która domagała się dla Butiny 18 miesięcy więzienia. 

Jak relacjonuje agencja Associated Press, kobieta przed ogłoszeniem wyroku wyraziła skruchę, błagała również sąd o litość. Obrona Rosjanki ma nadzieję, że skazana wyjdzie na wolność w listopadzie. Adwokat dodał, że rozpatrzy możliwość apelacji, jednak nie "wiąże z tym wielkich nadziei" - pisze z kolei agencja TASS.

Przed przyznaniem się w sądzie federalnym do jednego z punktów oskarżenia, dotyczącego udziału w spisku przeciwko USA, Maria Butina zawarła ugodę z prokuraturą. W związku z tym przyznała się do próby infiltracji amerykańskiego Krajowego Związku Strzeleckiego (NRA), z którym blisko współpracowała, oraz do przekazywania przedstawicielowi rosyjskich władz informacji o politykach USA. Butina twierdząco odpowiedziała na pytanie sądu dotyczące tego, czy w latach 2015-2018 uczestniczyła w zmowie z osobami na terytorium USA w celu zaszkodzenia interesom państwa.

Butina przyznała, że działała "pod kierownictwem" przedstawiciela rosyjskich władz. CNN i "New York Times" informowały, że chodzi o Aleksandra Torszyna, w przeszłości wiceszefa banku centralnego Rosji. Torszyn jest na liście Rosjan objętych amerykańskimi sankcjami w reakcji na ingerencję służb specjalnych Kremla w wybory prezydenckie w USA w 2016 r. Rosjanka zgodziła się na współpracę ze śledczymi. W związku z tym w lutym odroczono wyrok w tej sprawie. Prokuratura argumentowała swój wniosek tym, że Rosjanka współpracuje w ramach śledztwa. 

30-letnią Marię Butinę aresztowano w lipcu 2018 r. w Waszyngtonie pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA i infiltrowanie ugrupowań politycznych. W grudniu ubiegłego roku Rosja zarzuciła Stanom Zjednoczonym, że Butinę zmuszono, by przyznała się do "absolutnie niepoważnych" zarzutów.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (13):

Foster2019.04.27 14:23
Szpieg to takie dziwne zajęcie. Dla swoich jest bohaterem, dla obcych przestępcą. A jak jest w Polsce ? Ktoś mi powiedział, ze Polska nie ma szpiegów - bo nie ma chętnych. Kiedyś polscy szpiedzy wywieźli amerykańskich dyplomatów z Iraku. Efekt taki, że Polsce umorzono miliardy długu krajowego, a bohaterom wypłaca się emeryturę ok. 1 tysiąca złotych.
Icek2019.04.26 21:02
Klamiecie jak zwykle ,zreszta.18 miesiecy NIE LAT!!!,z czego 9 juz odsiedziala czekajac do sprawy. Ot Fronda haha.
Magda2019.04.26 22:20
" Icek" ! Czego ty się czepiasz ! Artykuł czytałęś??? Czy nie umiesz czytać? Przecież w artykule Fronda pisze dokładnie jak ty napisałeś! TO SAMO! Więc wypada przeprosić ,we wpisie, prawda?
JanP2019.04.27 7:07
Chyba sama tego tytułu nie przeczytałaś. Frondelek skazał ją na 18 LAT więzienia. Teraz ten fejkowy tytuł już poprawili.
Bruner z Olgino2019.04.26 20:23
W USA iść do kicia to dla słabych samobójstwo. Nie idę, nie szpieguje.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 20:22
1. Tolerancja katosekty oraz innych religiii pod warunkiem nie ingerowania w prawo stanowione, politykę, życie społeczne. Wszelkie zakusy tępione w zarodku i surowo karane 2. Zakaz propagandy ideologii religijnych (dotyczy również symboli) w miejscach publicznych, w tym placówkach oświatowych, urzędach, Sejmie RP, mediach masowego przekazu 3. Zakaz kolportowania biblii, która nawołuje do nienawiści, przemocy, zbrodni. Do przemyślenia ewentualny kolportaż wyłacznie dla dorosłych za okazaniem dowodu, a sama książka zakryta czarną folią tak jak kioski robią z czasopismami pornograficznymi. Zakaz publicznego odczytu. 4. Rozdział kościoła od państwa jako fundament świeckiej demokracji 5. Apostazja na życzenie listem poleconym, w tym zakaz nie tylko przetwarzania danych osobowych, ale także nakaz ich definitywnego usunięcia z dokumentów parafialnych 6. Zakaz chrztu oraz przetwarzania danych osobowych dziecka aż do ukończenia 18 roku życia, kiedy samo będzie mogło podjąć decyzję 7. Zakaz uczestnictwa ideologów religijnych we wszelkich uroczystościach państwowych, zakaz wstępu księży do szkół, szpitali, urzędów w charakterze innym niż zwykły petent 8. Penalizacja mowy nienawiści ze względu na homofobię oraz wolność od religii 9. Wypowiedzenie konkordatu, a co za tym idzie odebranie kościołowi dóbr, które ten zagrabił, bądź nabył po cenach nieadekwatnych rynkowo. Wystawienie rachunku-korekty do faktur za najem przez kościół ziem i nieruchomości po rażąco zaniżonych cenach. 10. Opodatkowanie tacy
Beno2019.04.26 20:50
Program już masz. Załóż partię i powodzenia.
JR2019.04.27 5:53
Rzygać się chce na te powtarzające się teksty. Ten człowiek chyba postradał się rozumu. Trzeba być naprawdę idiotą aby umieszczać te same teksty. Gdzieś to przepisało, a na więcej braknie rozumu.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 20:21
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Grizzly2019.04.26 20:21
Co drugi ruski za granicą jest szpiegiem! Statystyka!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 20:21
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11110zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
JanP2019.04.26 19:58
Tylko 9 miesięcy, bo odliczyli jej areszt wydobywczy.
Kilo2019.04.26 19:39
Tytuł chwytliwy, ale nieprawdziwy.