Szeremietiew dla Fronda.pl: Białoruś to ważny kierunek - zdjęcie
06.05.16, 18:00

Szeremietiew dla Fronda.pl: Białoruś to ważny kierunek

Czy Polska i Białoruś mogą i czy w ogóle powinny ze sobą współpracować? To ważne pytanie w kontekście wizyty delegacji naszego Ministerstwa Obrony Narodowej na Białorusi. Odpowiada Romuald Szeremietiew.

 

Niedawno po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Witoldem Waszczykowskim Aleksander Łukaszenka mówił, że Polska i Białoruś mogą wspólnie odgrywać ważną rolę w regionie. Czy warto angażować się w budowanie współpracy z tym krajem?

Wydaje mi się, że w Polsce na ogół nie docenia się znaczenia Białorusi dla bezpieczeństwa naszego kraju. W moim przekonaniu jest to bardzo ważny kierunek. Oczywistym jest, że gdyby Białoruś rzeczywiście blisko związała się z Rosją i wprost realizowała jej politykę, zagrożenie jakie mogłoby pochodzić właśnie z tego kraju, byłoby tym najgorszym, jakie można sobie wyobrazić.

Czy zbudowanie relacji z Białorusią w ogóle jest możliwe?

Trudność budowania relacji z Białorusią polega na tym, że system polityczny w tym państwie nie odpowiada zbytnio wyobrażeniom i wizji świata, jaką wyznajemy po stronie zachodniej. W związku z tym bardzo łatwo o powstawanie konfliktów i napięć. Jedno jest natomiast oczywiste – obecny prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka najwyraźniej nie ma ochoty być gubernatorem białoruskiej guberni w ramach Federacji Rosyjskiej. Wygląda na to, że chciałby zachować jakąś formę niezależności.

Co z tego dla nas wynika?

W związku z powyższym jeżeli Białoruś rzeczywiście chciałaby podjąć jakąś formę współpracy na odcinku wojskowym, to z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa jest to bardzo interesująca propozycja i szansa. Należy po pierwsze próbować zbudować nić zaufania między Polską i Białorusią, aby takie stosunki w ogóle mogły wystąpić. Po drugie w interesie Polski leży wzmacnianie niezależnego kursu Białorusi. Nie ma co do tego wątpliwości, jeżeli zobaczymy, co się obecnie dzieje na wschodzie zwłaszcza na Ukrainie. Tym samym jeżeli występuje możliwość polepszenia stosunków z Białorusią, a jej władze sprzyjają obraniu tego rodzaju kursu, należy to przyjąć z zadowoleniem i robić wszystko, by taką współpracę kontynuować.

Rozmawiał MW