Szef placówki dyplomatycznej USA składa Polsce życzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja - zdjęcie
03.05.21, 10:02

Szef placówki dyplomatycznej USA składa Polsce życzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

4

- W imieniu USA życzę wszystkiego najlepszego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja! Bohaterstwo i wytrwałość Waszego narodu, a także umiłowanie wolności, są inspiracją dla całego świata - napisał na Twitterze chargé d'affaires a.i. ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu.

Po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Konstytucja uchwalono w Polsce drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą, która regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

- Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie – czytamy na portalu TVP.info.

- „W imieniu USA życzę wszystkiego najlepszego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja! Od czasu jej uchwalenia Polacy doświadczyli wiele tragedii i wyzwań. Bohaterstwo i wytrwałość Waszego narodu, a także umiłowanie wolności, są inspiracją dla całego świata” – napisał chargé d'affaires a.i. ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu w dzisiejszym wpisie na Twitterze, składając życzenia w imieniu Stanów Zjednoczonych z okazji polskiego narodowego Święta Konstytucji 3 maja.

mp/pap/portal tvp info

Komentarze (4):

tymczasem poza waszą bańką2021.05.3 11:19
Przecież pan kocha tę pracę. - No właśnie. A tu było: "Tego nie pisz, kogo to w Polsce interesuje". Bez przerwy to słyszałem. Na przykład był naprawdę interesujący, w międzynarodowej obsadzie, turniej rycerski, taka rekonstrukcja turniejów rycerskich w ciekawym zamku, to usłyszałem: "Ale my w Polsce mamy lepsze turnieje rycerskie". To samo było z kulturą. „Jeśli dotyczy to spraw polskich, to tak” - słyszałem. - „A tak to kogo interesuje Matisse czy Monet?”. Chodziło o „ciężką politykę”. Lżejsze tematy nie przechodziły, „bo my nie jesteśmy bulwarówką” - usłyszałem kiedyś. - „My jesteśmy poważnym radiem od poważnych spraw”. Na nic się zdały tłumaczenia, że słuchaczka i słuchacz chcą też korespondencji o lżejszych tematach. I tu nie chodziło o jakieś tanie sensacje, morderstwa czy spektakularne napady. Tak - jeśli w to byli zaangażowani Polacy. Nad Wisłą chcą poznać, jak żyją ludzie we Francji. Ale tego dyrekcja bała się jak ognia. Tak jakby obawiali się pokazać, że nad Sekwaną ludzie się uśmiechają, kochają, cieszą. Bo takie uczucia są zarezerwowane tylko dla jednego sprawiedliwego kraju, w którym ludziom się żyje dobrze. Jeśli już miałem opowiedzieć coś, to raczej o tragediach, katastrofach, manifestacjach, rozróbach „żółtych kamizelek”, no i oczywiście jacy to „fuj i be” są imigranci. Jakie roznoszą zarazki i choroby w swoich koczowiskach. Chętnie przyjmowano korespondencje o likwidowaniu obozów dla uchodźców. Jeszcze chętniej, gdy dochodziło tam do przemocy i agresji. Niechętnie, gdy imigrant ratował dziecko na czwartym, piątym piętrze bloku skacząc po balkonach, lub gdy wioska w Alpach wbrew prawu przyjmowała imigrantów i pomagała imigrantom na bosaka przedzierającym się przez zaśnieżone góry. To były niewygodne tematy. Nie dla mnie, rzecz jasna. https://wyborcza.pl/7,75398,27043801,dyrekcja-polskiego-radia-okreslila-jaka-francje-mozna-pokazac.html
Maryjo Królowo nasza2021.05.3 10:28
Największą tragedią w historii tego pobitego narodu jest kryminalna okupacja totalitarnej faszystowskiej junty nazistowsko-wyznaniowej, tj. ePiSkopatologii uzurpacji, korupcji i zamordyzmu.
Anonim2021.05.3 19:56
to tylko wykonawcy.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.3 10:24
3 maja to święto wolności, tolerancji i trójpodziału władzy... wszystkiego co obce tej zakompleksionej władzy. Owinęły się PiSdziaki w Biało-Czerwoną flagę i wrzeszczą, że mają wyłączność na patriotyzm! Polska jest tam, gdzie są gazowane kobiety bite metalowymi pałkami, dzieciaki protestujące w obronie klimatu i Babcia Kasia! A nie PADofil, locha Pawłowicz czy Piotrowicz bo tak wygląda wasz stosunek do prawa i konstytucji!