„Mamy już do czynienia z wojną hybrydową wymierzoną w Polskę, ale także kraje NATO i UE” – powiedział Michał Dworczyk. I dodał, że zbliżające się manewry ‘Zapad’ „mogą być okazją do dalszej prowokacji”.

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycji „Sygnały dnia” szef Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego nie pozostawił złudzeń, mówiąc, że „możemy się spodziewać kolejnych zdarzeń” na gorącej ostatnio granicy polsko-białoruskiej. Dworczyk nazwał obecną sytuację wojną hybrydową, jaką przeciwko Polsce oraz innym krajom UE i NATO prowadzi rządzący Białorusią, bliski sojusznik Putina – Aleksandr Łukaszenka.

Michał Dworczyk odniósł się również do faktu zniszczenia zapory technicznej na granicy polsko-białoruskiej przez ujętą już przez Straż Graniczną trzynastoosobową grupę, głównie Polaków. Wśród zatrzymanych znajdował się m.in. Bartosz K. Dworczyk nie ma wątpliwości, że osoby te uderzają w „bezpieczeństwo państwa”. „Możemy się zastanawiać, jakie są rzeczywiste intencje tych osób”, ale „trudno uwierzyć, że to celowy sabotaż” – stwierdził Michał Dworczyk, dodając, że ludzie ci „zachowują się jak pożyteczni idioci, działając na szkodę własnego państwa i na korzyść reżimu Łukaszenki”.

 

ren/Polskie Radio