Szef amerykańskiego wywiadu nazwał Rosję „egzystencjalnym zagrożeniem” dla Stanów Zjednoczonych - zdjęcie
30.04.21, 15:42Fot. kremlin.ru via Wikipedia, CC 4.0

Szef amerykańskiego wywiadu nazwał Rosję „egzystencjalnym zagrożeniem” dla Stanów Zjednoczonych

18

- „Rosyjskie siły zbrojne stanowią zagrożenie egzystencjalne dla Stanów Zjednoczonych” – powiedział generał broni Scott D. Berrier, dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego USA, podczas przesłuchania w Kongresie przed Senacką Komisją Sił Zbrojnych – informuje rządowa rozgłośnia Stanów Zjednoczonych Voice of America.

Według Berriera rosyjskie wojsko jest wykorzystywane do utrzymywania wpływów na sąsiednie państwa, „konkurowania z globalną przewagą Stanów Zjednoczonych i przymuszania przeciwników, którzy kwestionują żywotne interesy narodowe Rosji”.

Rosja twierdzi, że zmodernizowała 82 procent swojej triady nuklearnej i opracowuje kilka nowych systemów jądrowych zaprojektowanych do przezwyciężenia systemów obrony przeciwrakietowej – powiedział Berrier.

Dodał, że mają one dać Rosji możliwość „wyrządzenia szkód, które prawdopodobnie byłyby nie do przyjęcia dla Zachodu”.

- „Rosja opracowuje nowe okręty podwodne z pociskami balistycznymi, wyposażając swoje ciężkie bombowce w precyzyjne pociski manewrujące i modernizując międzykontynentalne rakiety balistyczne. Nowy ciężki międzykontynentalny pocisk balistyczny, transoceaniczna bezzałogowa torpeda i międzykontynentalny pocisk manewrujący – wszystkie z bronią jądrową – mogą zostać postawione w stan pogotowia pod koniec tej dekady”

ostrzega szef amerykańskiego wywiadu wojskowego.

W stosunkach między Rosją a Stanami Zjednoczonymi utrzymują się wzmożone napięcia. Wcześniej w tym miesiącu Waszyngton nałożył sankcje na Moskwę za ingerencję w wybory prezydenckie w 2020 roku, cyberatak SolarWinds, trwającą okupację Krymu i „poważne naruszenia praw człowieka” na ukraińskim półwyspie.

Berrier podkreślił, że siła rosyjskiej armii opiera się na inwestycjach w broń jądrową i jej rozwój, a także na „broni konwencjonalnej, przeznaczonej głównie do operacji obronnych i regionalnych”.

- „Rosja ma coraz większe możliwości zademonstrowania siły za pomocą precyzyjnych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu i ograniczonych zdolności ekspedycyjnych”

dodał amerykański generał.

Dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego USA zaznaczył, że rosyjskie dowództwo wojskowe w prowadzeniu szkoleń i ćwiczeń bierze pod uwagę doświadczenia z operacji w Syrii.

Scott D. Berrier potwierdził również, że Rosja modernizuje swoją fabrykę głowic jądrowych i produkuje „setki głowic jądrowych każdego roku” i dodał, że podczas gdy Stany Zjednoczone przestrzegają moratorium na próby jądrowe o zerowej mocy, Rosja tego nie robi.

 

Jagiellonia.org

Komentarze (18):

Olej2021.05.1 23:07
Nic nowego. Kontynuacja polityki sowieckiej pt. świat będzie nasz, albo nie będzie go wcale. A ty ludu świata zniewolony kak choczesz ? Albo będziesz wolny pod sowieckim butem albo skończysz tak jak się kończy gdy przeciwstawia się władzy radzieckiej. Drżyj Ameryko !
Anonim2021.05.1 19:26
Putina jak Chruszczowa powinni odsunąć od władzy !!!!! Jest ZAGROŻENIEM dla całej ZIEMI !!!!
chłopka2021.05.1 16:48
Amerykanie już zaczynajom mieć naprowda odchyły Ale chcom dorwać sie do Rosji . Do wielki zmarzliny ? Nie radza po dobrymu . Tam coś na nich czeko . A Ruskim nic nie zrobi bo to swojaki . Majom moc .
taki jest PIS i Fronda2021.05.1 15:10
na Ukrainie odbył się w Kijowie wielki marsz nazistowski w rocznicę powstania najbardziej zwyrodniałej bandyckiej formacji SS Galicja okrutnie mordująca żydów, żadna pisowska qurfa nie zareagowała, żaden squuurwysyn z Unii się nie odezwał, żaden bydłopas nie zabrał głosu tylko zareagował Izrael nazywając to zbydlęceniem Ukraińców, sługusy bydłopasów chodzące na pisowskiej smyczy agenci propagandy z Frondy też na ten temat się nie wypowiedzieli, co za rynsztok, PIS i Fronda popierają nazistów z Ukrainy
Maciej Piwowar2021.05.1 13:44
Egzystencjalny> Nieziemski>Nadprzyrodzony ,ITD.Czyli Jakie Jest zagrożenie ze strony Rosji?????????????Albo Szef wywiadu USA nie wie co mówi ,lub redaktor piszący COŚ POKIEŁBASIŁ.Jest też możliwość PANICZNY lęk USA ,przed Atomową potęgom Rosji.
Ksiądz Bartold2021.05.1 11:36
Drogi Januszu z redakcji frondy. Termin "egzystencjalne zagrożenie" jest terminem powszechnie używanym w stosunkach międzynarodowych. Tutaj nie ma nic nadzwyczajnego w tym, co napisałeś.
Kurwin2021.04.30 22:21
Jego ekscelencja Putin ma cierpliwość. Taki Soso dawno by zlikwidował tego co potrzeba.
droma2021.04.30 16:26
bandyta gdzie by nie był jest zawsze zagrożeniem dla wolnego niedoskonałego siata ; korea komuchów ,iran ortodoksów ,rosja-kabut bandytów ,zachodni świat dzięki i nam powoli to rozumie na ,pochybel bandytom ...
@JanP - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński2021.04.30 16:13
Ależ gudłaju profesorze ino popatrz na te budżet twojej duchowej ojczyzny. Tak, jest 8-krotnie mniejszy od "jastrzębia" USA, ale... "Robol" w USA robiący np. F-35 zarabia średnio STO RAZY więcej od robola Putina. A w dodatku Pentagon z budżetu płaci za emerytury, ubezpieczenie zdrowotne, pomaga weteranom itp., itd. Co budżecie Putina NIE ISTNIEJE - tam tylko na ZBROJENIE! ............ Kto ci dal ten "tytuł naukowy profesorze"?
Jehowe mendy jak "matis89" udają katolików2021.04.30 16:05
𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. 𝐖 𝐓𝐘𝐌 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐄𝐊! ........ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak, aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
JanP2021.04.30 16:05
Biedni kowboje, co teraz poczną z importem swojej demokracji, jak zła Rosja się zbroi na potęgę a żołnierz amerykański nie ma amunicji do swojej broni. Ale co tam, dodrukują trochę zielonych i będzie na nowe bombki. Śmiać mi się chce, jak czytam taką lipną propagandę. Wystarczy porównać budżety obronne obu krajów i ten gołąbek pokoju nagle staje się jastrzębiem.
droma2021.04.30 16:30
wania nie bądż głupszy nawet od waszej ustawy ,płyn do pralek jest to prania a nie do chlania -panimajesz ..
Jehowe mendy jak "matis89" udają katolików2021.04.30 16:05
𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. 𝐖 𝐓𝐘𝐌 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐄𝐊! ........ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak, aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
matis892021.04.30 15:55
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
katolicka deratyzacja Polski2021.04.30 15:53
Putin pomaga Polsce . Bo czym bardziej zagraza Stanom Zjednoczonym,.tym bardziej liczy sie Polska w Ameryce,i tym bardziej beda chcieli wzmocnic swoje wojska w Polsce. Powstaja wiec szanse,ze Polska moze uzyskac dostep do broni jadrowej ,tak jak niektore inne panstwa NATO..
Go fuck yourself2021.04.30 15:55
Poland is NOT your country !...... Drop dead you dirty kike!
Nazwano tak PADA2021.04.30 15:49
Andrzej Duda - prezydent RP - to debil
droma2021.04.30 16:33
you too, ty też