System viaTOLL to narzędzie inwigilacji  - zdjęcie
18.01.16, 13:26

System viaTOLL to narzędzie inwigilacji

2

Na początku najbardziej zainteresowana z korzystania z viaTOLL była policja. Obecnie wyprzedziła ją skarbówka, która doceniła zalety wiedzy ukrytej w systemie e-myta. Na kolejnych miejscach są Inspektorat Transportu Drogowego i CBŚ. Za nimi plasują się służby specjalne, m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak wynika z danych, które zebrał DGP, od 2011 r. do operatora systemu wpłynęło już łącznie 5116 zapytań. Z tego 1752 w samym 2015 r. Te informacje potwierdziła rzeczniczka viaTOLL Dorota Prochowicz.

Jak można wykorzystać dane z viaTOLL? Skarbówka ustala, czy np. auta służbowe nie są wykorzystywane do celów prywatnych. Na bazie informacji z kamer można też ustalić informacje o nieodnotowanych wcześniej transakcjach handlowych dokonywanych przez firmy (jednym z dowodów może być przewóz towaru ciężarówką zarejestrowaną na kontrolowaną firmę). Policja może wykorzystywać informacje do poszukiwania skradzionych aut czy kierowców, którzy spowodowali wypadki ze skutkiem śmiertelnym i uciekli.

MT/dziennik.pl

Komentarze (2):

anonim2016.01.18 13:35
Sraty pierdaty...Wystarczy domontować na bramki czułe skanery siatkówki i po zabiegu. Potem obowiązkowo zmienić dowody na te ze skanem. Komputery zrobią resztę.
anonim2016.01.18 13:50
@marekwu: po co? Prawie każdy ma przy sobie komórkę. Nie trzeba żadnych bramek! :-D