Swój do swego po swoje. Niemcy chwalą Tuska - zdjęcie
07.02.16, 19:40

Swój do swego po swoje. Niemcy chwalą Tuska

4

Niemecki "Der Spiegel" opublikował artykuł pochwalny wobec obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej. Wg niemieckich dziennikarze były polski premier zastał polskę drzewnianą, a zostawił murowaną. 

Porozumienie szefa brytyjskiego rządu Davida Camerona z Donaldem Tuskiem może być pierwszym majstersztykiem dyplomatycznym w wykonaniu przewodniczącego Rady Europejskiej – pisze o byłym polskim premierze "Der Spiegel".

Niemiecki tygodnik w artykule pt. "Der stille Pole" (cichy Polak) pisze, że po trudnych początkach i problemach z zaadaptowaniem się na brukselskich salonach, Tusk zyskuje na znaczeniu. Autorzy artykułu, Peter Müller i Jan Puhl, określają przewodniczącego RE jako "zręcznego negocjatora i przekonanego Europejczyka".

"Spiegel" podkreśla, że nominacja Tuska na prezydenta Rady była obiecującym krokiem, choć objął on swój urząd w kryzysowym momencie dla całej wspólnoty. "Jako premier państwa liczącego 39 milionów obywateli uczynił on z Polski liczącego się gracza w Europie" – czytamy w niemieckiej gazecie.

Niemieccy dziennikarze oceniają, że pochodzenie przewodniczącego RE bywa czasem kłopotliwe. "Na przykład w czasie kryzysu greckiego Tusk nie miał wiele do powiedzenia, ponieważ Polska nie jest członkiem strefy euro" – przypomina "Spiegel", dodając jednocześnie, że "dla wielu Polaków Europa jest gwarancją dobrobytu, wolności i międzynarodowego znaczenia Polski".

daug/telewizjarepublika.pl

Komentarze (4):

anonim2016.02.7 20:22
zasłużył się Niemcom, uzależnił Polskę od nich max. dbał o niszczenie polskiej gospodarki i prawo - zdradził polską rację stanu. To nie jest polski polityk tylko niemiecki
anonim2016.02.8 7:21
Owszem: Tusk zastał Polskę drewnianą, a zostawił bez jednej deski..
anonim2016.02.8 10:21
Zdrajca chwalony przez wroga. Wszystko jasne.
anonim2016.02.8 13:40
Facet jest coraz lepszy w tym, co robi. To chyba dobrze, bo przecież umacnia wizerunek Polski za granicą.