Święty Bernard obnaża marność kultu rozumu! - zdjęcie
21.04.15, 17:06

Święty Bernard obnaża marność kultu rozumu!

21

Ostatni z Ojców Kościoła, wielki święty, geniusz mistyki, jedna z najbardziej świetlanych postaci historii Kościoła katolickiego w krótkich i dosadnych słowach obnaża marność idei tych, którzy czczą ludzki rozum. Bernard z Clairvaux nie pozostawia wątpliwości: próżna jest cała nauka, próżne jest wszelkie badanie, jeśli nie wiemy, kim jesteśmy i jaki mamy w tym życiu cel!

Tak święty Bernard pisał swego czasu do papieża Eugeniusza III:

Gdybyś znał wszystkie tajemnice świata, ogarnął bezmiar całej ziemi, wysokość nieba, głębię oceanów, a nie znałbyś siebie samego, stałbyś się podobny do człowieka, który wznosi dom bez fundamentów. Tworzyłbyś stertę gruzów, a nie budowlę. Wszystko, co zbudujesz poza sobą, będzie jak garstka prochu rzuconego na wiatr.

Zapamiętajmy te słowa wielkiego mistyka, bo niezwykle celnie przypominają, że to nie ten świat jest naszym przeznaczeniem!

pac


Komentarze (21):

anonim2015.04.21 17:57
http://www.ivrp.pl/viewtopic.php?t=15391
anonim2015.04.21 17:58
Czym były i są systemy totalitarne ? - niewątpliwie wytworami ludzkiego rozumu,których uzasadnieniem są ideologie.Kim jest dla nich człowiek ? - gównem,"nawozem historii" na którym ma powstać nowa,podobno piękna przyszłość.Totalitaryzmy głosząc kłamstwo nie uznają prawdy,a szczególnie prawdy o człowieku.Te diabelskie idee nadal trwają,mutują i są zaraźliwe.
anonim2015.04.21 18:05
@redermic Patent na człowieka ma jego Stwórca. Reszta to takie "Ersatze"... Tandeta. Tania chińszczyzna...;-)
anonim2015.04.21 18:06
Ateista raczej nie podziela wiary, że w świetle poznania "siebie samego" mamy jakoweś pozaświatowe "przeznaczenie", a przemyt założenia o prawdziwości religijnej antropologii/eschatologii zostanie przez ateistę (z diabelską pomocą) wykryty i w dosadnych słowach obnażony jako marność.
anonim2015.04.21 18:19
Dokonanie Bernarda z Clairvaux: zainicjowanie II Wyprawy Krzyżowej która zakończyła się porażką zachodnioeuropejskiego rycerstwa. Zginęły tysiące ludzi, a wśród muzułmanów upadł mit o "niepokonanych chrześcijanach", który wcześniej był bardzo mocny i skutecznie odstraszał muzułmanów. Dokonania Nauki - zgadnijcie?
anonim2015.04.21 18:27
@redux.Często tak jest jak piszesz.Zauważ jednak,że ateista próbuje zastąpić religię jej namiastką,jaką jest ideologia.Współcześnie raczej się odżegnuje od tego słowa,ale to jest fakt,któremu nie sposób zaprzeczyć.Realizacja założeń tej ideologii opartej na fałszywej antropologii staje się zarazem jego eschatologią,która zastępuje eschatologię religijną.Do czego to prowadzi ? - ano do tego,że w religii widzi przeszkodę na drodze do własnego szczęścia,które może być zrealizowane jedynie w tym życiu.A przecież nie trzeba być mędrcem,by rozumieć prosty fakt,że obecny świat,człowiek nie jest doskonały i nie będzie.Wymaga on przemiany,lecz nie mocą samego rozumu,tylko przede wszystkim poprzez zbawcze działanie Stwórcy.Jeśli człowiek się od Niego odcina,oznacza to że usiłuje zbawić się sam.XX wiek pokazał już dobitnie do czego to prowadzi.
anonim2015.04.21 18:36
@Gajewski.Cyklon B.?rakieta SS 20 ?Bomba wodorowa ?Wiem,wiem,są jeszcze lodówki,pralki,telewizory,komputery itd.itp.Wszystko dla człowieka i przez człowieka,który nigdy nie ma dość.Jednak pewnego dnia Ziemia mu odpowie: "więcej już nic nie mam"("Apocalypto"reż.M.Gibson).
anonim2015.04.21 18:45
@Eccehomo ty należysz to tych pogańskich wyznawców Gai? Ziemia to nie żywa istota wbrew bredniom ekoterrorystów, ale widzę że panteizm trzyma się mocno wśród współczesnych katolików mimo ze był potępiony jako herezja.
anonim2015.04.21 18:46
Jednak to rozum jest przyszłością Kościoła, jak wprowadzić w zmieniającą się rzeczywistość niezmienne prawdy wiary i przekazać je nie mniej licznym następnym pokoleniom.
anonim2015.04.21 18:50
Tyle? Gdzie to obnażanie kultu rozumu?
anonim2015.04.21 18:57
@Gajewski.Nie należę.Słowa te wypowiadał zaś w filmie nie żaden "ekoterrorysta" tylko stary,mądry Indianin,którego rozum pomimo braku Objawienia Bożego potrafił jednak rozpoznać skutki postępowania człowieka odcinającego się od Stwórcy.Da Ciebie to pewnie za duże wymagania.
anonim2015.04.21 19:38
...." Weź się wysili na jakiś artykuł z treścią zamiast ciągle przeklejać zdjęcia i cytować."..... Aż strach POmyśleć, w jaki stan świadomości /Nieświadomości/ wpadłby umysł "myśliciela", gdyby została ukazana ukryta myśl świętego. Może skończyłoby się tylko na bólu głowy, odciskach na celebrum............
anonim2015.04.21 21:12
Przecię[email protected] Przykro to mówić, ale trzeba mieć rozum, żeby to zrozumieć. Tylko głupek przywiązuje sie do tego przemijającego świata.
anonim2015.04.21 21:34
Pismo św. w ludzkim rozumie widzi dzieło Boże. Jest wiele tekstów pochwalających mądrość i umysł ludzki, przypisujących im boskie pochodzenie.
anonim2015.04.21 21:37
Bez rozumu nie można też wierzyć w Boga. Wiara bowiem w ujęciu chrześcijańskim wymaga poznania Boga i Jego objawienia. A dopiero potem uwierzenia w Niego i w nie. Wiara jest aktem całego człowieka, ale zaczyna się od poznania, a więc od rozumu.
anonim2015.04.21 21:43
"Próżna jest cała nauka, próżne jest wszelkie badanie, jeśli nie wiemy, kim jesteśmy i jaki mamy w tym życiu cel! " Jeśli to ma być dowodem marności kultu rozumu, to... O, "jeśli nie wiemy kim jesteśmy i jaki mamy w życiu cel", to znaczy, że nie korzystamy z rozumu. Chwała rozumowi! Niechże się pojawi i na tym forum, by nauczył rozumnego formowania niesprzecznych zdań. A żeby to wiedzieć, trzeba mieć - rozum, a nawet ROZUM.
anonim2015.04.21 22:40
Oby ktoś nie zrozumiał, że św. Bernard chwali nierozum.
anonim2015.04.21 22:40
Wiara + rozum. Dwa skrzydła Kościoła.
anonim2015.04.22 2:28
@antolek A jednak siedzisz przy komputerze i korzystasz z internetu i wszystko to zawdzięczasz nauce. Praca nad sobą i rozwój nauki to dwie różne sprawy. Tak jak napisałem, obnażania kultu rozumu w tym wpisie brak, jest tylko opinia jakiegoś pana, to że ma przed nazwiskiem "św." nic nie zmienia.
anonim2015.04.22 9:55
@eee: "Oby ktoś nie zrozumiał, że św. Bernard chwali nierozum." Tytuł artykułu i niektóre jego zdania właśnie to sugerują! Niektórzy nie wiedzą, że objawienie Boże bazuje na rozumie i jest przekazane człowiekowi rozumnemu, myślącemu. Kult rozumu niech będzie i niech sie rozwija. Mało rozumu w naszym życiu, w gospodarce, w polityce i religii. Za dużo emocji i przesądów. Oświeceniowcy wymyślili sprzeczność między rozumem a religią, a dziedzictwem tego jest dzisiejsze uprzedzenie do rozumu jako zagrożenia dla wiary. Niektórzy to uprzedzenie opierają na tekstach Pisma św. Np. Jezus powiedział Tomaszowi: "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli". Nie bierze pod uwagę, że zanim Jezus powiedział to do św. Tomasza, dał mu wcześniej wiele rozumowych racji, że mu powinny wystarczyć do uwierzenia także w zmartwychwstanie. U Tomasza pojawił się nieuzasadniony sceptycyzm, któremu Jezus jednak wyszedł na przeciw. Św. Paweł też pisze o głupstwie krzyża i głupstwie przepowiadania, co wykorzystują wrogowie intelektu i racjonalności wiary chrześcijańskiej. Nie wiedzą, że Paweł odpowiada jakby cytatami z propagandy żydowskiej i jakby ironizuje, że to niby - jak twierdzicie - "głupstwo", ale ono zbawia świat! Ironii Pawłowej nie można traktować jak stwierdzenia, zwłaszcza gdy w ogóle zna się inne wypowiedzi Pawła ...eee Kwi 21, 2015, 10:40 po południu Oby ktoś nie zrozumiał, że św. Bernard chwali nierozum.
anonim2015.04.22 17:18
A co mógł powiedzieć zakonnik żyjący w XII w.? Większą wiedzą o świecie i nauce dysponuje dziś przeciętny uczeń podstawówki.