Święto Wojska Polskiego w tym roku na Śląsku - zdjęcie
08.07.19, 17:25Fot. Jakub Szymczuk (KPRP) via prezydent.pl

Święto Wojska Polskiego w tym roku na Śląsku

5

W tym roku – Roku Powstań Śląskich – główne obchody Święta Wojska Polskiego oraz defilada odbędą się w Katowicach – zapowiedział Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Chorzowa. Podkreślił, że decyzja została podjęta ze względu na niezwykle doniosłe znaczenie powstań śląskich dla historii Polski.

Podjęliśmy decyzję z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i premierem Mateuszem Morawieckim, że w tym roku wyjątkowo ze względu na to, że jest Rok Powstań Śląskich (…) Święto Wojska Polskiego będzie obchodzone tutaj, na Górnym Śląsku, w Katowicach i to tu będzie wielka defilada – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że szef MON jest na etapie szczegółowego planowania trasy, którą przejdzie defilada. – Z całego serca chcę wszystkich zaprosić na te piękne sierpniowe wydarzenia – 15 sierpnia, tutaj na Górnym Śląsku – zaznaczył Andrzej Duda.

Wcześniej Prezydent wspólnie z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim posadzili Dąb Powstań Śląskich.

Rok 2019 Sejm ustanowił Rokiem Powstań Śląskich. „Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego” – głosi przyjęta przez Sejm uchwała. Wyrażano w niej wdzięczność za „wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP”.

Prezydent.pl

Komentarze (5):

violencja2019.07.8 22:03
Ależ promujecie dudusia...:(
Polski Śląsk2019.07.8 20:17
Brawo Prezydent Polski ! Cześć i chwała bohaterskim Powstańcom Śląskim !
JanP2019.07.8 18:40
Matko jedyna, za co nas to spotyka? Przypominam panu prezydentowi, że ta zakamuflowana opcja niemiecka naznaczona dziadkami w Wehrmachcie może nie poczuć się wyróżniona.
kapiszon Kaczynskiego2019.07.8 20:48
O powstaniach śląskich mowa, palancie, nie o Wehrmachcie. Popiłeś za dużo?
Cogito ergo sum2019.07.8 17:34
I to jest mąż stanu. A co wymyślił Schetyna? Odwiedziny na bazarach. Bazarowa polityka