Święta Lidia - pierwsza nawrócona poganka w Europie - zdjęcie
03.08.20, 08:15Fot. via Wikipedia, CC 0

Święta Lidia - pierwsza nawrócona poganka w Europie

7

Lidia to postać znana z kart Nowego Testamentu. Mieszkała w Filippi, w Macedonii. Była zapewne osobą zamożną, bowiem purpura - tkanina, którą sprzedawała - stanowiła towar luksusowy. Kiedy św. Paweł przybył do miasta, w którym mieszkała, Lidia była poganką skłaniającą się ku monoteizmowi. Spotkawszy Apostoła, przyjęła chrzest. Tekst Łukasza odnotowuje, że udzieliła mu gościny:

Odbiwszy od lądu w Troadzie, popłynęliśmy wprost do Samotraki, a następnego dnia do Neapolu, a stąd do Filippi, głównego miasta tej części Macedonii, które jest [rzymską] kolonią. W tym mieście spędziliśmy kilka dni. W szabat wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie - jak sądziliśmy - było miejsce modlitwy. I usiadłszy, rozmawialiśmy z kobietami, które się zeszły. Przysłuchiwała się też nam pewna bojąca się Boga kobieta z Tiatyry, imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę. Pan otworzył jej serce, tak że uważnie słuchała słów Pawła. Kiedy została ochrzczona razem ze swoim domem, poprosiła nas: "Jeżeli uważacie mnie za wierną Panu - powiedziała - przyjdźcie do mego domu i zamieszkajcie w nim". I wymogła to na nas (Dz 16, 14-15).

Paweł pozyskał ją dla Chrystusa jako pierwszą pogankę w Europie w czasie swojej drugiej podróży, która obejmowała Małą Azję, Macedonię oraz Grecję. Miała ona miejsce w latach 50-52. Łukasz podaje, że spotkanie Apostoła Narodów z Lidią odbyło się nad rzeką. Taki był bowiem u Żydów zwyczaj, że jeśli nie mieli jeszcze własnego domu modlitwy (synagogi), zbierali się w pobliżu rzeki dla obmyć rytualnych. Te miejsca nazywano proseuche, czyli miejscem modlitwy.

Z mieszkańcami Filippi św. Paweł zawarł wielką przyjaźń, którą przypieczętował osobnym Listem; wchodzi on w skład ksiąg Nowego Testamentu. Apostoł chwali w nim nie tylko gorliwość tamtejszych chrześcijan, ale także ich niezwykłą ofiarność, jakiej nigdzie nie napotkał (Flp 4, 15). W tych słowach kryje się chyba również wyraźna pochwała dla św. Lidii, która pierwsza udzieliła Apostołowi gościny i zapewne nadal hojnie go wspierała w jego potrzebach.

O dalszych losach św. Lidii nie wiemy nic więcej. Baroniusz wprowadził jej imię do Martyrologium Rzymskiego w wieku XVI (1584). Jest patronką farbiarzy.

Brewiarz.pl

Komentarze (7):

Martyna Sobczyk2020.11.14 0:18
Dlaczego jesteście tacy wredni!
Klapaucjusz2020.08.3 12:42
Pewno jako pierwsi nawrócili się jej niewolnicy i inna służba domowa, ale to zamożna Lidia została świętą.
Anonim.2020.08.3 11:23
KK jest największym twórcą i wydawcą bajek na świecie.
Natalja Siwiec2020.08.3 9:23
Ciekawe jaką metodą została ostatecznie nawrócona. Ówcześni Katolicy realizowali nawracanie przy udziale przemocy.
Darek2020.08.3 10:34
Do szkoły trzeba wrócić ;))))
Natalja Siwiec2020.08.3 10:53
Proszę sięgnąć do źródeł i nie pouczać.
Toni2020.08.3 15:07
Jesteś tak głupia,że nawet nie znasz gramatyki języka polskiego i piszesz z błędami ortograficznymi w imieniu jakim się podpisujesz. Pisz w swoim języku ojczystym, bo nasz jest dla ciebie za trudny do opanowania.