Święci męczennicy: biskup Dionizy i jego towarzysze - zdjęcie
08.05.20, 17:27Święty Dionizy męczennik

Święci męczennicy: biskup Dionizy i jego towarzysze

6

Pierwsze informacje o wspominanych dziś trzech męczennikach: św. Dionizym, biskupie Paryża, św. Rustyku, prezbiterze, i św. Eleuteriusie, diakonie, pochodzą z Historii Franków św. Grzegorza z Tours (VI w.).

Dionizy urodził się i wychował we Włoszech. Około 250 r. został wysłany przez papieża św. Fabiana, wraz z pięcioma innymi biskupami, do Galii, by tam głosić Ewangelię. Dionizy zamieszkał w miejscu zwanym Lutetia Parisiorum, gdzie dziś znajduje się Paryż, dlatego też nazywany jest pierwszym biskupem tego miasta i apostołem Francji. Misja świątobliwych mężów była tak owocna, iż kapłani pogańscy zaczęli tracić zwolenników. Podszepnęli więc gubernatorowi rzymskiemu, aby uwięził misjonarzy i skazał ich na śmierć. Pomiędzy 250 a 258 r. zostali oni ścięci mieczem na wzgórzu Montmartre (nazwa pochodzi od łac. Mons Martyrium - Wzgórze Męczenników), gdzie obecnie znajduje się monumentalna bazylika Sacre Coeur. Pochowani zostali na placu zwanym Vicus Catulliacus. W tym miejscu zbudowano opactwo św. Dionizego (St. Denis), w którym później chowano wszystkich królów Francji.

Legenda mówi, że na miejscu ich śmierci zgromadził się wielki tłum, by obejrzeć to wydarzenie. W chwili, gdy odcięta głowa Dionizego upadła na ziemię, jego martwe już ciało podniosło leżącą na ziemi głowę i trzymając ją przed sobą, przeszło triumfalnie przez oniemiały tłum. Po przebyciu kilku kilometrów Dionizy, otoczony chórem śpiewających aniołów, oddał głowę w ręce pobożnej kobiety, Katulli, a potem martwy upadł na ziemię. Katulla z wielką radością zabrała głowę męczennika i ukryła ją starannie w swym domu. Ta historia została potwierdzona przez wielu świadków.
Św. Dionizy jest często wzywany przez osoby cierpiące na bóle głowy i migreny. Należy do tzw. Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest patronem Francji.

W ikonografii atrybutami św. Dionizego są łańcuch i kajdany, mitra, ścięta głowa trzymana w rękach.


 

brewiarz.katolik.pl


Komentarze (6):

Irene2020.05.18 11:10
A Bogu kiedy wystarczy ludzkiego cierpienia i meczenstwa?
zbg.2020.05.9 14:53
Smoka Wawelskiego rozerwało jak zjadł baranka i jeszcze latał po Krakowie przez kilka kilometrów.AMEN.
ktoś tam2020.05.8 17:58
To było kiedyś a dziś co jest... Zadam proste pytanie: czym różni się doktrynalnie współczesny Kościół Katolicki pod zarządem Bergoglio od tego czemu Kościół przeciwstawiał się przez 2000 lat? I odpowiadam: poza rytuałem już niczym. Podpowiem tylko jedno najbardziej oczywiste: czy w Kościele są rozwody? Są. A przecież na tym nie koniec jeśli chodzi o zmiany w doktrynie. Zatem jeśli współczesna doktryna "katolicka" niczym się już nie różni od tego co proponuje świat to po co chodzić do kościoła? I tak będę zbawiony - to też jest aktualna doktryna. W tym bergogliańskim "kościele" istnieje tylko "pobożność kremówkowa". Teraz można na mnie warczeć.
Karolina2020.05.9 4:32
Co ty człowieku chrzanisz??? Wytrzeźwiej! Wszystko kŁamstwo! Rozwodów nigdy nie było! I nie ma! Są tylko unieważnienia, zawartego uprzednio małżeństwa! Nieważnie wtedy zawartego! Poczytaj sobie! To jest zasadnicza różnica!
Why are you here?2020.05.8 17:39
ladyczosnek OBOJĘTNY Widziałeś? Nie! Nie wierzysz? Who gives a flying fuck!
ladychapel2020.05.8 17:33
Legenda mówi, że na miejscu ich śmierci zgromadził się wielki tłum, by obejrzeć to wydarzenie. W chwili, gdy odcięta głowa Dionizego upadła na ziemię, jego martwe już ciało podniosło leżącą na ziemi głowę i trzymając ją przed sobą, przeszło triumfalnie przez oniemiały tłum. Po przebyciu kilku kilometrów Dionizy, otoczony chórem śpiewających aniołów, oddał głowę w ręce pobożnej kobiety, Katulli, a potem martwy upadł na ziemię. Katulla z wielką radością zabrała głowę męczennika i ukryła ją starannie w swym domu. Ta historia została potwierdzona przez wielu świadków. Św. Dionizy jest często wzywany przez osoby cierpiące na bóle głowy i migreny. Należy do tzw. Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest patronem Francji. Katolicyzm....