Św. Gertruda, patronka... kotów - zdjęcie
17.02.16, 15:30

Św. Gertruda, patronka... kotów

3

Dzisiaj, 17 lutego w „dzień kota” można pomodlić się za wstawiennictwem św. Gertrudy, zakonnicy wyjątkowo związanej z kotami.


Jest kilka świętych o imieniu Gertruda. Nam chodzi o św. Gertrudę z Nivelles w Belgii, która żyła w VII wieku.  Pochodziła z rodziny świętych. Urodziła się około roku 626 w Landen, jako córka majordoma Austrazji św. Pepina z Landen (zwanego również Starszym) i św. Itty (Idubergi). Jej rodzeństwem byli św. Begga z Andenne i Grimoald I Starszy). Nie dziwne zatem, że od dzieciństwa poświęcona była Panu Bogu i sama już w młodych latach od szlachetnej drogi małżeństwa wolała jeszcze lepszą drogę życia zakonnego. Po śmierci ojca 639 roku jej matka zbudowała klasztor benedyktynek, w którym sama postanowiła spędzić resztę życia i zamieszkała w nim wraz ze swoją młodą córką. Tak Gertruda została ksienią wieku około 20 lat. Znana była z gościnności dla pielgrzymów oraz pomocy udzielonej irlandzkich mnichom misjonarzom nawracającym Europę. Zmarła wieku 33 lat.


Ikonografia przedstawia ją w towarzystwie myszy lub kota. Wzywano opieki tej świętej szczególnie wobec zagrożeniem przed myszami domostw i zbiorów.

 

MP/catholicsaints.info

Komentarze (3):

anonim2016.02.17 19:09
Dobrze ze jest taka swieta,przeciez zwierzaki to stworzenia Boze.Smiem twierdzic ze wierzeta pierwsze widzialy malego Jezusa w stajence zaraz po Maryji i Jozefie i po Niebiosach nawet przed pasterzami lub z nimi razem.Swieta Gertrudo czuwaj nad biednymi zwierzetami,ktorych wielu ludzi nie szanuje.
anonim2016.02.18 0:37
17 lutego zapewne wszystkie koty modlą się do swojej patronki.
anonim2016.02.18 11:35
Dlaczego "od szlachetnej drogi małżeństwa" "jeszcze lepsza" jest "droga życia zakonnego"?