Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, wraz ze swoimi odpowiednikami ze Słowacji, Węgier i Rumunii, uczestniczył w czwartek w otwarciu Centrum Doskonalenia Kontrwywiadu NATO w Krakowie. Jak mówił szef MON podczas tego wydarzenia, ma ono fundamentalne znaczenie, ponieważ "to tutaj będą wypracowywane podstawowe normy, zasady i sposoby działania kontrwywiadów krajów sojuszniczych NATO".

"Po dwóch latach przygotowań, po dwóch latach wysiłków Rady Północnoatlantyckiej, która zatwierdziła to Centrum otwieramy"- podkreślił minister. Jak dodał, znaczenie Centrum Doskonalenia Kontrwywiadu NATO jest fundamentalne w obecnej sytuacji, gdy „znajdujemy się wobec tak wielkiego wyzwania, agresji rosyjskiej" i przywiązujemy uwagę do bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu. 

"To tutaj właśnie będą wypracowywane podstawowe normy, zasady i sposoby działania kontrwywiadów krajów sojuszniczych NATO po to, aby móc skutecznie przeciwstawić się penetracji ze strony naszego przeciwnika"- powiedział szef MON, który zwrócił uwagę, że owa "penetracja" dotyka różnych gałęzi funkcjonowania naszego kraju, nie tylko armii, ale np. również infrastruktury krytycznej, życia obywatelskiego, a realizowana jest zarówno poprzez narzędzia cybernetyczne, jak i np. szpiegostwo.

"Dlatego waga tego przedsięwzięcia i odpowiedzialność, która spada na funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy tu będą pracowali jest gigantyczna. Od nich zależeć będzie bezpieczeństwo naszych armii. Od nich zależeć będzie bezpieczeństwo naszych państw i naszych narodów"- zaznaczył szef MON. Jego słowacki odpowiednik,  Peter Gajdoš, zwrócił uwagę, że dziś został położony kolejny kamień milowy na eksperckim polu NATO. Szef resortu obrony Słowacji wyraził dumę z pracy wykonanej przez zaangażowanych w tworzenie CEK fachowców z 10 krajów. Centrum zdolne jest zarówno do nauki i prowadzenia ćwiczeń, jak i przygotowywania ekspertyz. Również węgierski minister obrony, István Simicskó, podkreślił, że CEK gwarantuje bezpieczeństwo zarówno naszym krajom, jak i całemu Sojuszowi, a minister z Rumunii,  Mihai-Viorel Fifor gratulował swoim odpowiednikom z Polski i Słowacji stworzenia Centrum, podkreślając, że stanowi ono wartość dodaną do Sojuszu z NATO i że Rumunia dołączyła do projektu jako jedna z pierwszych. 

yenn/niezależna, mon.gov.pl, PAP, Fronda.pl