Strzeżcie się zdradliwego relatywizmu! - zdjęcie
17.08.14, 09:28fot.Getty Image

Strzeżcie się zdradliwego relatywizmu!

21

Ojciec Święty Franciszek ostrzegł biskupów Korei Południowej przed „zdradliwym światłem relatywizmu”, które zaciemnia blask prawdy. Światło to prowadzi do „ruchomych piasków pomieszania i rozpaczy”. Relatywizm ma ponadto „praktyczną, codzienną” stronę, w sposób niemal niezauważalny podkopując poczucie tożsamości chrześcijan. Nawet chrześcijańskie społeczności, podkreślił Franciszek, niekiedy zapominają, że w świecie szybkich zmian cały czas istnieje „wiele rzeczy niezmiennych”, które mają swój fundament w Jezusie Chrystusie.

Ojciec Święty wezwał ponadto koreańskich biskupów, by nie ukrywali się za „łatwymi odpowiedziami, gotowymi formułami, regułami i przepisami”. Podkreślił, że wiara z samej swej natury nie zajmuje się „sama sobą”. Wiara musi wychodzić do świata, szukać zrozumienia i kształtować życie – powiedział Papież.

Ojciec Święty wezwał także Chiny i Wietnam do dyplomatycznego otwarcia na Watykan. Powiedział, że ma nadzieję, iż wszystkie azjatyckie kraje, które jak dotąd nie utrzymują kontaktów ze Stolicą Apostolską, przyspieszą proces dialogu „dla dobra wszystkich”.

pac/kathpress

Komentarze (21):

anonim2014.08.17 9:39
Kolejne piękne słowa papieża dające siłę i wzmacniające nadzieję czlowiekowi często zagubionemu w tym targowisku złudnych prawd, płonnych nadziei i fałszywych proroków, jakim coraz bardziej staje się świat współczesny.
anonim2014.08.17 10:25
Frontowiec Bardzo mądry i wyważony jest ten Twój komentarz do nauczania papieża Franciszka. Brawo!
anonim2014.08.17 10:27
AirWolf Parszywa postubecka sobako! Dlugo tu jeszcze będziesz skowytać?
anonim2014.08.17 10:38
Mój proboszcz ma terenowe Mitsubishi, ale parafia kwitnie! Ergo, nie to jest problemem. Problemem jest to, że świątynia wygląda coraz piękniej, ale jest coraz bardziej pusta! Ratunek dla parafii to grupy "radykalne" ewangelicznie! Takie, które nie boją się wyjść na ulice, i głosić Jezusa Zmartwychwstałego! Na szczęście w mojej parafii jest taka grupa. To Wspólnota Drogi Neokatechumenalnej. Proboszcz chucha na nas i dmucha :) A samochód, jakim jeździ? Bez znaczenia!...
anonim2014.08.17 10:54
"Wiara musi wychodzić do świata, szukać zrozumienia i kształtować życie – powiedział Papież." - to wzbudzi trwogę w GW i TVN, tego chcą zabronić chrześcijanom.
anonim2014.08.17 11:06
Bartymeusz, Przykładanie nadmiernego znaczenia do materialnych środków służących dziełu ewangelizacji z pominięciem znaczenia duchowego wymiaru działań ewangelizacyjnych jest poważnym błędem duszpasterskim. Jednakże droga "radykalizmu ewangelicznego", ktora świetnie sprawdza się w grupach silnie zaangażowanych w dzieło ewangelizacji chrześcijan, niekoniecznie sprawdza się w wymiarze całego Kościoła Powszechnego, reprezentowanego nawet przez tak małą jego cząstkę jaką jest każda parafia.
anonim2014.08.17 11:10
@AirWolf. Pasterz mojej diecezji, nieistotne której, jest skromnym, szczupłym człowiekiem, a nie zadnym "pasibrzuchem"! I wypraszam sobie taki określenia!!!! A Ty, kim jesteś? Zadałaś sobie kiedyś to pytanie? Co Ty masz do zaproponowania, oprócz jadu i nienawiści? Mimo wszystko pozdrawiam serdecznie, i przesyłam należne wyrazy!...
anonim2014.08.17 11:29
@Gandalf. Oczywiście, że masz rację! Ale co za "pożytek" w dziele ewangelizacji z wiernych, a przynajmniej znacznej ich części, która po niedzielnej Mszy Świętej "rozpływa się" w morzu ludzi obojętnych religijnie? Gdzie ich świadectwo? Gdzie misja? Nie przeceniając znaczenia małych wspólnot, które są oczywiście częścią parafii, nie sposób jednak do nich nie odnieść słów Zbawiciela:"Wy jesteście światłością świata!... Wy jesteście solą!...." Życzę błogosławionej niedzieli :)
anonim2014.08.17 11:45
Ksiezom, ktorzy maja problemy z nadmiarem dobr materialnych i nie znaja umiaru,przez co gorsza swoje owieczki ,oraz wszystkim, ktorzy denerwuja sie i chca byc bardziej sprawiedliwi niz Pan Bog ,proponuje przeczytac fragment Pisam Sw: STARY TESTAMENT Księga Ezechiela Pasterze izraelscy 34 1 Pan skierował do mnie te słowa: 2 «Synu człowieczy, prorokuj o pasterzach Izraela1, prorokuj i powiedz im, pasterzom: Tak mówi Pan Bóg: Biada pasterzom Izraela, którzy sami siebie pasą! Czyż pasterze nie powinni paść owiec? 3 Nakarmiliście się mlekiem, odzialiście się wełną, zabiliście tłuste zwierzęta, jednakże owiec nie paśliście. 4 Słabej nie wzmacnialiście, o zdrowie chorej nie dbaliście, skaleczonej nie opatrywaliście, zabłąkanej nie sprowadzaliście z powrotem, zagubionej nie odszukiwaliście, a z przemocą i okrucieństwem2 obchodziliście się z nimi. 5 Rozproszyły się [owce moje], bo nie miały pasterza i stały się żerem wszelkiego dzikiego zwierza. , 6 błądzą moje owce po wszystkich górach i po wszelkim wysokim pagórku; i po całej krainie były owce moje rozproszone, a nikt się o nie nie pytał i nikt ich nie szukał. 7 Dlatego wy, pasterze, słuchajcie słowa Pańskiego: 8 Wyrocznia Pana Boga: Przecież owce moje stały się łupem i owce moje służyły za żer wszelkiemu dzikiemu zwierzęciu, bo nie było pasterza, pasterze zaś nie szukali owiec moich, bo pasterze sami siebie paśli, a nie paśli moich owiec, 9 dlatego wy, pasterze, słuchajcie słowa Pańskiego. 10 Tak mówi Pan Bóg: Oto jestem przeciw pasterzom. Z ich ręki zażądam moich owiec, położę kres ich pasterzowaniu, a pasterze nie będą paść samych siebie; wyrwę moje owce z ich paszczy, nie będą już one służyć im za żer. Amen @Bartymeusz
anonim2014.08.17 11:48
No proszę, informacja podana w sposob z ktorego Urban bylby dumny! Brawo, widze iz lata nauki nie ida w las!
anonim2014.08.17 11:50
@Bartymeusz
anonim2014.08.17 11:54
@Bartymeusz Moj proboszcz ma nowiutkiego, wypasionego Passata. Moze , to by mnie nie razilo, gdyby byl wiarygodnym duszpasterzem. Niestety gorszy swoim zachowaniem "owieczki".Moja parafia "więdnie".
anonim2014.08.17 11:54
Bartymeusz Dziękuję za życzenia i odwzajemniam. W swojej wypowiedzi zwróciłem jedynie uwagę na proste spostrzeźenie: nie wszyscy chrześcijanie muszą koniecznie, natychmiast stawać się "światłem świata" i "solą ziemi" i to pod groźbą potępienia wiecznego. Duch Święty, którego mocą jest przecież prowadzone dzieło ewangelizacji nie działa od razu i przez wszystkich równocześnie w jednakowym stopniu. Jego działanie dokonuje się stopniowo między innymi poprzez tych nielicznych wbranych i powołanych do tego aby być "światłością świata" i "solą ziemi" w stopniu radykalnym. Inni też mogą stać się takimi podąźając ich przykładem. :D
anonim2014.08.17 12:01
Poczucie tożsamości chrześcijańskiej podkopują raczej ruchy charyzmatyczne które są oczkiem w głowie obecnego papieża
anonim2014.08.17 12:06
AirWolf -do szkoły trza było nosić teczki - to byś nie miał w głowie sieczki. I nie zazdrościłbyś wypasionych bryk "pasibrzuchom"
anonim2014.08.17 13:07
@CaminoCanis. Od lat jestem na Drodze Neokatechumenalnej, ale nie mam wrażenia, abym "podkopywał" cokolwiek! Jeśli już, to raczej wzmacniam fundamenty!
anonim2014.08.17 13:29
Ojciec Święty Franciszek ostrzegł biskupów Korei Południowej przed „zdradliwym światłem relatywizmu” versus jciec Święty wezwał koreańskich biskupów, by nie ukrywali się za „łatwymi odpowiedziami, gotowymi formułami, regułami i przepisami”. Tzn. co? Trwanie na straży tych jak to określił FP formuł, reguł i przepisów Wiary nie jest najgorszą właśnie formą relatywizmu. Sprytnie Bergolio to ujął, a lemnigi to łykają. Zdradzają go zaś ostatnie stwierdzenia. "Wiara musi wychodzić do świata, szukać zrozumienia i kształtować życie". Czyli to nie my mamy wychodzić do świata i szukać jego zrozumienia w świetle Wiary, ale to Wiara ma rozumieć świat, co jest niczym innym jak dostosowaniem Wiary do człowieka, a nie odwrotnie. To jest właśnie relatywizm w najczystszej postaci.
anonim2014.08.17 16:43
bartymeusz - Świadkowie Jehowy też nie mają wrażenia że są sektą
anonim2014.08.17 18:35
@CaminoCanis. No nie wiem? Śmiać się czy płakać? Jak można wypisywać takie niedorzeczności?!? Głupota jest także Bożym darem, i tym się nie przejmuj! Ale ignorancja jest już niewybaczalna! Porównywanie Drogi Neokatechumenalnej, do "świadków jehowy" świadczy o kompletnej nieznajomości tematy!!! A ja sobie porównam Ciebie do Mormonów! Że co? Że to kompletna bzdura? A co mi tam! Możesz Ty, mogę i ja!...
anonim2014.08.17 18:59
NEDERLANDEN Bardzo słuszne uwagi. Myślę dokładnie tak samo. Jestem "pod wrażeniem" chytrego pseudo-nauczania. Niby zgodne z doktryną KK ale otwieranie się na świat, a w domysle- by się doń dostosowac, cuchnie wyjątkowo.
anonim2014.08.17 21:37
Może niech sie papież lepiej w teologii podciagnie, bo kiepski jest i jak cos palnie to rzecznik prasowy musi prostowac, ze mial cos innego na mysli niz faktycznie powiedzial. Zreszta nie wiadomo do konca co mowi, bo nam media filtruja informacje, na zasadzie po co babcie denerwowac.