Stoltenberg o wizycie Trumpa w Polsce - zdjęcie
28.06.17, 14:48screenshot TVP Info

Stoltenberg o wizycie Trumpa w Polsce

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg wypowiedział się na temat zaplanowanej na 6 lipca wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa w Polsce. 

"Cieszymy się, że prezydent USA Donald Trump przyjedzie do Polski i spotka się z polskimi przywódcami"- powiedział w środę Stoltenberg.

"Kilka dni temu miało miejsce historyczne osiągnięcie. Wielonarodowe grupy bojowe NATO w państwach bałtyckich i Polsce osiągnęły pełną gotowość operacyjną. To demonstracja tego, że sojusznicy są zjednoczeni w obliczu wszelkiej możliwej agresji"-stwierdził sekrerarz generalny NATO. Zapytany, czy w związku z planowaną wizytą amerykańskiego przywódcy w Warszawie można spodziewać się jakichś decyzji w kwestii wojsk USA na wschodniej flance, Stoltenberg podkreślił, że ewentualna decyzja leży po stronie Waszyngtonu, Zwrócił uwagę, że nie należy zapominać, iż USA, oprócz zwiększenia obecności na wschodniej flance, czyni to w regionie na poziomie bilateralnym- w Polsce i innych krajach Europy, co jest "częścią odpowiedzi całego NATO". Sekretarz generalny przypomniał, że decyzja władz USA o rozmieszczeniu brygady pancernej w Europie jest  „silnym znakiem solidarności z NATO i zaangażowania USA w art. 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego)”.

Jens Stoltenberg podkreślił również, że w propozycji budżetowej skierowanej do Kongresu USA prezydent Trump przewidział wzrost wydatków na amerykańską obecność w Europie o 40 procent, co ma oznaczać więcej pieniędzy zarówno na wojsko, sprzęt oraz rozmieszczenie zaopatrzenia i amunicji, jak i na ćwiczenia. 

"Europejskie kraje NATO oraz Kanada zwiększą w 2017 roku wydatki na obronność łącznie o 4,3 proc."- ponformował sekretarz generalny NATO. Jednocześnie podkreślił, że kraje członkowskie NATO muszą dalej pracować w celu zwiększenia wydatków na obronność oraz dążyć do zbudowania sprawiedliwego podziału obciążeń w Sojuszu. 

"Widziałem kanadyjskie wojsko, które po raz pierwszy od dekad dowodziło oddziałami w Europie i obserwowałem dwie z tych grup bojowych, które po raz pierwszy ćwiczyły ze sobą. To prawdziwa solidarność transatlantycka w akcji"- podkreślił Stoltenberg. 


yenn/PAP, Fronda.pl